| Avasrin a întrebat:

Ce parere aveti despre lentilele de contact colorate?
Se merita sa le folosesti doar pentru ati da alta culoare ochiului?
Eu am ochi caprui si nu imi plac deloc...
Se merita sa imi cumpar?(nu ma intereseaza daca sunt scumpe sau nu)

Răspuns Câştigător
| Roslie a răspuns:

Acum depinde si pentru cat timp vrei sa poti lentilele de contact, daca este pentru o zi. este ok, daca vrei sa porti in permanenta, necesita o ingrijire mai atenta, avand in vedere ca te joci cu ochii

In cazul in care nu sunt respectate regulile de igiena sau daca lentilele de contact nu sunt folosite corespunzator, acestea pot provoca probleme ochiului, in special afectiuni infectioase sau inflamatorii.

De aceea, lentilele de contact, chiar si cele cosmetice, trebuie comandate dupa un control oftalmologic amanuntit, din care sa reiasa caracteristicile lentilei: diametrul, raza si tipul acesteia.

Anumite afectiuni contraindica portul lentilelor de contact. De exemplu: afectiunile inflamatorii, infectioase sau alergii oculare, anumite tipuri de glaucom, tulburarile secretiei lacrimale.

3 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Eu iubesc ochii căprui, nu stiu ce nu îți place la ei. Adică sunt asa frumoși, chiar daca sunt comuni, iar asta vine din partea unei tipe cu ochi verzi. big grin eu zic ca nu merita sa îți schibi culoarea ochilor, sunt frumoși așa cum ii ai. Cu timpul vei învăța sa ii prețuiești. (Nici mie nu mi-a plăcut la început culoarea ochilor mei -sunt de un verde destul de intens- si mi se parea ciudata, dar acum realizez ca e de fapt deosebita.)

| Printesa10TM a răspuns:

Eu zic ca nu merita, acum tu stii.

| Andrei277 a răspuns:

Faci ce vrei si eu am lentile incolore pentru miopie si sunt ok, cele colorate trebuie scoase in fiecare zi. si eu am vrut sa imi iau, ca si eu imi urasc ochii mei caprui, vreau albastri... dar nu se prea merita e prea multa bataie de cap, mereu scos-pus, crede-ma e enervant.