| AnaAnastasiaaaa a întrebat:

De 4-5 zile ma doare muschiul inimii si mana stanga. In ultimul timp am cam exagerat cu cola si ma gandesc ca aceasta ar putea sa fie cauza. In urma cu cativa ani am fost la un consult si era totul bine. Nu vreau raspunsuri cu " mergi la doctor" pentru ca voi merge abia vineri. Dar pana atunci ar trebui sa ma ingrijorez? ps. Mentinonez ca am 15 ani.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Categoric este de la coca-cola!
Elimina otrava din casa si nu mai bea, daca stii ca-ti produce palpitatii si probleme cu inima.

| NAT0 a răspuns:

Intreaba-l si vezi de ce te doare. Daca crezi ca e de la cola, stai pe bara o saptamana si vezi cum se manifesta durerea.
Dar din cate stiu. Pe mine de la cola si de la energizant in exces, ma doare ficatul. nu inima.

| Veverita229 a răspuns:

Salut, e foarte FOARTE probabil sa nu fie nici macar "muschiul inimi" (pericardul ) si sa fie doar o durere la piept pentru ca esti in crestere, coca cola nu are mare legatura sunt oameni care beau mai multa cola decat apa nu te preocupa pana vineri nu o sa patesti nimic, daca vrei sa consumi cola e doar decizia ta, in cazul in care esti "dependent" iti recomand sa incepi cu coca cola zero

sunt destul de sigur ca nu e nimic in legatura cu coca cola, stai calmwinking

| AnaAnastasiaaaa explică (pentru Veverita229):

Multumesc mult!

| anamariarot a răspuns (pentru Veverita229):

Miocardul*

| anamariarot a răspuns (pentru Veverita229):

Ai vrut sa imi arati ca am dreptate? laughing

| Veverita229 a răspuns (pentru anamariarot):

- Pericardul este tunica externa a inimii - o seroasa care cuprinde, ca si pleura, doua foi : una viscerala, care acopera miocardul, si alta parietala, care vine in contact cu organele de vecinatate.Intre cele doua foi se afla cavitatea pericardiaca.

In stare patologica, cele trei tunici pot fi afectate separat (miocardita, endocardita sau pericardita) sau simultan (pancardita).

Vascularizatia inimii este realizata prin cele doua artere coronare.Venele coronare urmeaza traiectul arterelor si se varsa in sinusul coronar, care se deschide in atriul drept.

Inervatia inimii se face prin firisoare nervoase primite de la sistemul simpatic si parasimpatic.

| anamariarot a răspuns (pentru Veverita229):

Si asta inseamna ca pericardul e muschiul inimii? laughing

| Veverita229 a răspuns (pentru anamariarot):

Ah stai eu am scris ca muschiul inimi e pericardul ops, tot e mai probabil sa te doara pericardul decat miocardul pentru ca e mai in exterior iar dureri de miocard sunt de obicei foarte puternice si persista anuntand infartul in multe cazuri scuze pentru neatentie

| anamariarot a răspuns (pentru Veverita229):

Nu e neaparat sa fie puternica, iar infarctul e una dintre putinele boli. E ok oricum, stai linistita laughing

| Veverita229 a răspuns (pentru anamariarot):

Sunt o veverita mascul te rog frumos

| anamariarot a răspuns (pentru Veverita229):

Atunci stai linistit* big grin

| melosnegros a răspuns:

Am cardiopatie ischemică de 30 de ani și știu că atunci când îmi cumpăram un pet de 2 litri de cola, mă lua de fiecare dată cu dureri de inimă în aceeași zi.