| Arianna022 a întrebat:

Hei TPU deci am o "prietena" care se da pe langa mine la scoala doar pt ca am Samsung galaxy4 di acum m-am certat rau cu ea si toata clasa a sarit in apararea mea, insa ea fiind mai populara ca mine. acum o urasc si problema va ajunge la diriginta. Cam toti prietenii ei sunt falsi toti o barfesc mie si mai multor dar si ea ma injura de vai de ea. Cum pot sa o fac de rusine fara sa banuiasca ceva despre mine. cum a facut si ea cu mine dar bu de curqand. Funda

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Știi,este o ușuratică. Dacă deja toată lumea o urăște și o bârfesc înseamnă că n-are prieteni adevărați(cel puțin nu din clasa ta), iar asta este o lovitură sub centură.Cel mai bine o faci să sufere dacă-i zici adevărul în față(+dovezi, ceva pe care să scrie ceilalți părerea lor, un filmuleț etc)Dacă-i faci farse de doi bani poți fi sancționat la școală.(scăderea notei la purtare etc)
Crede-mă riști să cazi într-o capcană dacă te răzbuni altfel.

| Melcul a răspuns:

Scoatei antecedentele de adolescenta de pe google.

| IIDinaII a răspuns:

Fii mîndră de cine ești și arată-i că nu ești deloc afectată. Ignor-o, zîmbește, cunoaște persoane noi, vorbește cu ea frumos și zîmbește-i cît mai des. Astfel va părea că îți e milă de ea și de falsitatea ei.
Ai grijă, răzbunarea e dulce însă are limite. Nu porni zvonuri despre ea, nu o vorbi pe la spate, nu-i fă farse. Aceste soluții sunt de prost gust și te vei coborî la nivelul ei, nimic mai mult.