| anamaria99999 a întrebat:

Buna, familia mea și prietenii mei ma striga toți pe al doilea nume și la liceu profesorii și colegii ma striga pe primul nume. M-am saturat sa fiu strigată pe doua nume, ma simt ca și cum sunt doua persoane diferite. Când am început liceul nu am zis nimic când m-au strigat profesorii și colegii pe primul nume, dar acum e foarte stresant. Cei de acasă nu vor sa ma strige pe primul nume. Vreau doar sa ma strige toți pe un singur nume, nu pe doua. Ce sa fac?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să le spui asta, de fiecare dată când te strigă.

| isemilia a răspuns:

Le spui. Dar de ce nu vor sa aleaga unul singur?

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

winking Le atragi atenția până bagă la cap. happy Și eu m-am confruntat cu asta și s-a rezolvat. S-au obișnuit să îmi spună pe nume, Daniel. big grin Le-a luat ceva, dar a meritat să le atrag atenția mereu și mereu. Sănatate! Funda? big grin

| IgnatVictor a răspuns:

Salut.
Cam așa am fost eu în școala generală. Colegii mă strigau Gabriel, pentru că aveam prea mulți Victori în clasă, iar acasă eram strigat ca Victor. Nu m-a deranjat niciodată, dar pe mama da. Pentru că se întâlnea cu colegii mei și tot auzea: „Ce mai face Gabriel?" și rămânea blocată că nu înțelegea cine e Gabriel ăsta.
Oricum, dacă chiar te deranjează acest lucru, cel mai bine e să le comunici oamenilor aspectul ăsta. Curaj, că nu este nimic complicat! Sunt sigur că vor înțelege.