| Nufii a întrebat:

Hei TPU in septembrie voi merge la liceu in Bucuresti si sunt foarte confuzia in fiecare zi imi pun intrebari de genu : cum vor fi noi mei colegi, cum voi reusi sa ma imprietenessc cu ei, cum vor fi profesori, cu este liceul pe care l.am ales si tot felul de intrebari de genul asta.
Sfaturi ceva voi cum ati procedat in prima zi de liceu?

Răspuns Câştigător
| Epigonul a răspuns:

Mie personal mi-a fost relativ usor in prima zi de liceu, deoarece acolo unde am ales sa merg, erau majoritatea prietenilor mei, deci a fost o placere.Bineinteles ca vor exista emotii la inceput, este si normal, vei incepe o viata cu totul noua.Alti colegi, alti profesori, alt drum catre scoala, alt anturaj, totul va fi diferit.Liceul este frumos, atat timp cat ai anturajele corespunzatoare.La inceput vei avea impresia ca nu le vei retine numele noilor tai colegi niciodata, cel putin eu asa aveam senzatia, erau foarte multi, in jur de 25 de elevi, incat mi-am zis ca niciodata nu le voi retine numele, dar in scurt timp am depasit problema laughing.Te vei imprieteni cu toti fara sa-ti dai seama.Gandeste-te in felul urmator,acolo nimeni nu se cunoaste cu nimeni,mici exceptii uneori,dar in general asa este, deci nu este ca si cum intri intr-o lume noua, numai tu singura, ci si restul vor fi in aceeasi situatie ca si tine, plini de emotii, cu diferite curiozitati.Cam atat am avut de zis, in rest succes!

2 răspunsuri:
| EaEmma a răspuns:

Astea sunt emotiile...cu totii reactionam asa, dar trebuie sa gandim pozitiv.Voi merge la scoala, voi avea o gramada de prieteni, imi voi cunoaste noii profesori, va fi super.

| Nufii explică (pentru EaEmma):

Merci de încurajare :*