| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU! Încă nu am avut prima relație și cu cât trece timpul cu atât îmi este mai frica (am 16 ani). Nu stiu cum sa ma comport cu un baiat, ce ar trebui sa fac dacă ma întâlnesc cu un baiat (nu prea cred ca o sa fie curând deoarece stau închisă in casa din cauza părinților) și dacă vrea sa ma sărute... îmi fac tot felul de scenarii in cap. Stiu ca nu e tocmai ok ce mi se întâmpla de aceea vreau sa îmi dați câteva sfaturi. Va rog sa citiți tot și astept cât mai multe răspunsuri, sper ca ați inteles problema mea, nu am vrut sa o lungesc prea mult. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Anonim132001 a răspuns:

Stai liniștita, nu este nimic ieșit din comun faptul ca nu ai avut încă prima relație. Toate la timpul lor. Legat de sărut, nu ai de ce sa îți faci griji, totul vine de la sine, fii curajoasa deoarece nu are ce sa se întâmple rău. Dacă vrei sa te întâlnești cu un baiat, încearcă sa socializezi mai mult, sa cunosti persoane și la timpul potrivit o sa vina și persoana aceea potrivită pentru tine. Nu te mai stresa pentru lucruri de genul, pentru ca sunt lucruri perfect normale. Fii tu însăți și totul o sa fie bine!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inca nu ai de ce sa-ti faci griji, pentru ca esti abia intrata in adolescenta si ai destui ani sa-ti poti face relatii, prieteni si eventual iubiti.
Toate la timpul lor!
Acum cartea si scoala, apoi prietenele si vacantele, dupa care poate veni si un prieten de gen masculin.

| Ineys a răspuns:

Face el, tu nu trebuie sa faci nimic. Poate doar sa nu te arati extrem de pretentioasa/fitoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E bine ca la 16 ani să nu fi avut relație, de fapt până la vârsta asta nici nu are rost. Doar de aici încolo ar putea avea rost, cu persoana potrivită.
Și eu am temeri, dar cred că dacă va fi să fie lucrurile vor merge de la sine și se vor rezolva pe parcurs.