| Gabiursu123 a întrebat:

Hei TPU... intr-o luna dau bacu si nu stiu, deja a inceput sa-mi fie frica. Am invatat, de 5 luni tot invat dar imi e frica de esec. Ce sfaturi imi mai puteti da, asa pe ultima suta de metri?

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

"Sa nu repeti inainte de examem"
Ce?! Cum naba ai luat apreciere de la editor pe aberatia asta. Singura data cand functioneaza e atunci cand stii totul la perfectie, iar in 5 luni pentru bac s-ar putea sa nu stii totul, deci mai bine invata si face exercitii si in ultima zi. Sa se axeze atunci pe punctele lui/ei slabe. Eu am invatat o zi la biologie si am luat 9, 6. Nu vreau sa stiu cat luam daca nu invatam in ziua aia, in care tu recomanzi sa nu fi invat nimic.

Răspuns Apreciat de Editori
| TheCrusader a răspuns:

Sa dormi bine inainte de examen, chiar daca poate o sa fi prea nervos sa dormi. Sa nu repeti inainte de examen (gen in ziua examenului sau cu o zi inainte) pentru ca mai rau ai sa iti faci.
Nu ai de ce sa ti se para greu sau infricosator; ai sa vezi ca dupa ce ai sa termini si ai sa iesi afara o sa iti fie foarte bine.

| TheCrusader a răspuns (pentru aXy99):

Pai tu ai repetat intr-o zi ce trebuia repetat pe parcursul anului. Daca ti-ai asumat riscul asta, treaba ta; macar ti-ai dat seama ca totusi era bine sa repeti si totusi ai repetat. In cazul asta, 0 zi de nerepetare nu are mare impact pentru ca invata de 5 luni. Asadar, mai degraba sa nu se incarce cu emotii stupide inainte de examen cu lucruri pe care a uitat sa le recapituleze si si-a dat seama abia in ultima zi.
Daca sti totul la perfectie, nu e nevoie sa mai repeti. Eu nu am repetat nimic la matematica si informatica si nu am simtit nimic special la bac.
Unde a fost nevoie sa repet a fost la romana, unde am repetat din timp. Si chiar asa, nu am repetat in ultima zi si mi-a fost foarte bine la examen. In comparatie cu cei care isi rodeau unghiile ca nu au repetat nu stiu ce, eu m-am simtit destul de relaxat.

Daca nu esti de aceeasi parere, asta nu inseamna ca raspunsul meu este din start o aberatie.

| aXy99 a răspuns:

"Sa nu repeti inainte de examem"
Ce?! Cum naba ai luat apreciere de la editor pe aberatia asta. Singura data cand functioneaza e atunci cand stii totul la perfectie, iar in 5 luni pentru bac s-ar putea sa nu stii totul, deci mai bine invata si face exercitii si in ultima zi. Sa se axeze atunci pe punctele lui/ei slabe. Eu am invatat o zi la biologie si am luat 9, 6. Nu vreau sa stiu cat luam daca nu invatam in ziua aia, in care tu recomanzi sa nu fi invat nimic.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-ti inchizi telefonul, laptopul si comunicarea cu pretenii, pana dupa examene si sa te focusezi pe invatat si odihna, ca sa poti memora.

| Andreeush a răspuns:

Dacă ai învățat nu ai de ce să îți faci griji.
Încearcă să fii cât mai relaxat, scăpa de stres și totul va fi bine.