| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, ma numesc Alin am 25 de ani si nici un viitor in fata (si stiu ca nu sunt singurul in situatia asta) si nu ma refer la fa o facultate pentru viitorul tau fa o meserie etc, nu.Cred ca sunt nebun sau prost...cand vad sistemu asta de munca munca si bani si nimic altceva.Pe bune simt ca dau in depresie! Imi vine sa ma duc pe o insula pustie si sa traiesc singur acolo doar cititnd carti si sa ma bucur de soare, bineinteles sa muncesc pentru mine sa am ce manca si atat.Numai am nici un prieten, toti au plecat demult in strainatate "pentru un viitor mai bun" zic ei, viitoru cui? Al tau? E un viitor mai bun daca muncesti zilnic si nu ai timp de nimic? Atunci da e un viitor mai bun! Zici ca muncesti pentru a-i oferi un viitor copilului tau cand il vei avea, pentru familie. Poftim?! Copilu tau va creste mare si va pleca la randul lui pentru acelasi vis (un viitor mai bun) Si viata ta s-a dus, ai 40-50 de ani si esti copt de bolnav pentru munca care ai facut-o in strainatate si te duci incet incet in pamant.Ce frumoasa e viata in momentul de fata lucrez in tara pe un salar de 1000 de lei traiesc cu parintii si atat.Nu ma incanta banu, nu ma incanta nimic!

4 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Fie vorba-ntre noi prost nu inseamna nebun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum a zis Denisa, fa ceea ce-ti place, banii vin din toate partile, banii vin din nimic, nu-i dori si ei vor veni la tine, sau concentreaza-te pe ei fara sa faci nimic si tot la fel, vor veni la tine. Nu vezi ca cei mai multi bani se castiga din pasiuni? Sunt oameni care fac bani din nimic. Si odata ce-i ai niciodata sa nu te lipesti de ei, pentru ca vor disparea, odata ce-i ai sa nu-ti pese de ei, ei vin si pleaca.

| Denisa09Ax a răspuns:

Fa ceea ce iti place tie, nu e nevoie sa ai un viitor bun in strainatate, ti-l poti crea tu oriunde ai fi.

| Caranfil a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca nu toti au un viitor maret in fata, gen cum ai fazut in filme. Unii se nasc, exista si mor.Trebuie sa muncesti in primul rand pentru tine,pentru lucrurile elementare(sa ai ce manca,unde sta),nu poti face doar ce iti place,daca nu ai vreo pasiune reala,nu ascultat muzica, mers in cluburi, etc, va trebui sa faci ce nu iti place, sau iti place mai putin.Si mai invata sa te bucuri de lucruri marunte.Ca tu muncesti pe salariul minim e tot vina ta ca nu ai facut o facultate care sa te ajute, nu ai invatat mai bine in liceu, etc