| DedeeAndreea a întrebat:

Hei tpu..Ma simt in plus pe oriunde merg.Gen ies cu prietenii si ei sunt apropiati intre ei iar eu incerc sa ma apropii dar ei tot sunt mai apropiati intre ei.Acasa la fel,sunt un ****,parintii mei mai au copii, si ii iubesc mai mult pe fratii mei mai mari.Ma simt singura mai mereu.Chiar azi am iesit cu niste prietene si mi-au spus ca sunt singuratica si suparata mereu..Desi eu nu sunt asa.Mai am momente.Dar nu sunt mereu asa.Simt ca nu am pe nimeni,simt ca nu am niciun talent,ca traiesc degeaba,mereu imi fac scenarii in minte cum ar fi sa mor, sa nu mai stric vietile oamenilor cu prezenta mea inutila.Acum un an am avut o prietena foarte buna alaturi de mine,ne cunosteam de foarte mult timp si ne intelegeam super bine, eram 2 nebune,mereu noi amandoua.Dar a plecat in alta țara s-a mutat de aici, inca mai tinem legatura dar clar nu mai e la fel.Nu stiu ce sa mai fac,m-am saturat sa fiu mereu neimportanta, invizibila.Imi place sa cant, sa dansez.Nu ma consider foarte urata,am zile cand ma uit in oglinda si imi place foarte mult cum arat, dar cand imi zice cineva ca sunt frumoasa parca nu pot sa accept complimentul si spun ca nu sunt.Am momente cand imi e frica sa incerc ceva nou, imi e frica de respingere.Imi e frica sa nu par o ciudata, dar de fapt asta sunt si nu am ce sa fac.Simt ca nu am prieteni adevarati si ca nimeni nu ma iubeste pe acest Pamant.Nu stiu ce sa mai fac..Nu pot sa ma sinucid, imi este frica sa fac asta.Am incercat acum mult timp dar nu a mers si tot ce am acum sunt semne pe maini de la incercarea mea de a ma sinucide.Am incercat si cu pastile dar nu am patit nimic.Imi este frica sa incerc iar.Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

In primul rand sa nu mai incerci. Viata este frumoasa si merita traita din plin.
Incearca sa incepi sa ti-o refaci de undeva. Alta prietena. Alt baiat. Fa lucruri care iti plac mult. Nu te mai gandi ca parintii tai ii iubesc mai mult pe ceilalti copii, sunt sigur ca nu este adevarat. De obicei fetele mai mici sunt cele care sunt iubite mai mult.
Gandeste pozitiv despre tine si ai sa vezi ca si ceilalti te vor privi la fel.

| AlexDFY a răspuns:

Aproape ca am plans dupa ce am citit, si sa stii ca foarte multa lume se afla in aceasta situatie, unii chiar mai rau, nu te sinucide, cum acum nu esti bagata in seama, roata se va intoarce, va veni si,, timpul tau,,.

| Alexandr a răspuns:

NU TE SINUCIDE! Crezi ca in iad o sa te iubeasca cineva?

| BlaDe17 a răspuns:

WTF?
Sa te sinucizi?
Esti nebuna, nu ciudata straight face
Baga-te in seama tu cu toata lumea, nu astepta sa te bage ei pe tine, si daca nu vor sa aiba nimic de a face cu tine, screw them!
Sunt si alti oameni cu care te poti imprieteni, nu trebuie sa te sinucizi pentru chestia asta straight face
Iti place sa canti si sa dansezi, atunci du-te la dans, karaoke, fa ceva, nu sta acasa gandindu-te cum sa te sinucizi!

| AndreiPop2889 a răspuns:

Buna..sa stii ca majoritatea oamenilor se confrunta cu sentimente de nesiguranta, respingere, dar cel mai important e sa nu cazi in depresie.Prin asta vreau sa spun ca poate prietenii tai nu stiu cum sa intre in discutie cu tine, adica poate nu stiu ce iti place si ce nu si asta ii face timizi si continua sa vorbeasca cu cei pe care ii cunosc foarte bine.Cand esti cu ei ai putea sa ii intrebi "Hey. vreti sa mergem maine la un suc sau la biliard sau orice?". vezi cum reactioneaza, in cel mai rau caz o sa spuna ca nu pot.O sa vezi ca sunt foarte putine persoanele cu care chiar te potrivesti. vorbesc de genul acela de prieten cu care te intelegi din priviri. Legat de partea cu complimentele mie mi se pare super dragut atunci cand o fata spune ca nu arata bine happy...Ce daca nu primesti atata atentie cata ti-ai dori de la parinti.nu toti parintii stiu sa-si trateze copii cu afectiune(nici ai mei nu sunt calzi cu mine asa ca nu trebuie sa te supere asta). Poti incerca sa iesi in oras sa dansezi cu prietenii sa va simtiti bine si poate intalnesti pe cineva de care iti place si poate se leaga ceva.Nu mai incerca sa te sinucizi pentru ca sincer nu te ajuta la nimic.Atunci cand te simti foarte prost si singura gandeste-te ca toata lumea se simte asa insa unele persoane incearca sa treaca peste moment...Sunt 100%sigur ca vei gasi pe cineva si ca vei avea prieteni cu care te vei simti super bine numai ca poate acum in acest moment al vietii tale nu este momentul oportun.Bafta!