| Ella21052003 a întrebat:

Nu mai rezsit ...Doar ce a inceput semestrul si oboseala si stresul ma omoara! Toti profesorii fac presiuni asupra noasta sa ne puna note mai devreme ca sa be lase liberi in mai... In plus vin simularile si nu mai rezist! Proiecte,teme si olimpiade! Ce sa fac? Va rog sa nu imi spuneti sa o las mai moale cu scoala caci nu pot! Pur si simplu nu pot! Asta e firea mea! Meditatii, teme si cum am terminat cu 10 primul semestru olimpiade,proiecte si totul cade pe mine si pe inca cativa elevi.

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Fa-ți timp și pentru tine în fiecare zi sa te relaxezi,sa faci ce îți place. Nu înseamnă ca sa nu mai ai timp de celelalte, dar fi echilibrat. Dacă nu te și destinzi, în timp ai putea claca. În tot ce facem avem nevoie de echilibru. Legat de echilibru, un înțelept spunea ca mai bine o mână plina de odihnă, decât doua mâini pline de trudă și goană după vânt. Sau gandeste-te ca destinderea e ca sarea intr-o mâncare, dacă nu pui deloc, mâncarea nu are gust, iar dacă pui prea mult nu o poți mânca.

1 răspuns:
| sprezero a răspuns:

Nu mai rezisti, dar nici nu poti sa le lasi?
Sa sti ca viata e mai mult decat proiecte, teme si olimpiade... or cauti numai atentie din partea unor oameni?

Stai linistita, mergi afara, fa o plimbare, ia aer curat.
Incearca sa iti asiguri pe zi 5-10 minute numai pentru tine, timp in care lasi totul deoparte, orice gand, orice stres, ORICE!
Cand intri in "timpul tau" pentru 5-10 minute, gandeste-te numai la lucruri pozitive, bune, faine... orice nu are legatura cu celelalte.

Spor si curaj!
Sus inima!