| eddieoffroad a întrebat:

Hei TPU, peste 2-3 luni o sa-mi iau un catel mancala-r tatabig grinvreau sa stiu cum trebuie sa fac in asa fel in cat sa stie sa-si faca nevoile doar afara si nu in casa.Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| solumaam a răspuns:

Daca il iei de mic va trebui sa il inveti tu sa nu faca nevoile oriunde, adica sa il dresezi ...este simplu cat sunt mici laughing
Daca este mare si este de rasa atunci poate ai noroc si este invatat de fostul stapan!

| solumaam a răspuns:

Dupa ce il iei si banuiesc ca vrei sa il tii in casa te sfatuiesc sa iei un ziar si sa il faci sul si in momentul in care i-si face nevoile prin casa sa il ameninti cu el si chiar sa ii dai vreo 2-a, va trebui sa stai mai mult cu ochii pe el si vei putea observa cand vrea sa i-si faca nevoile si atunci il scoti afara.
Daca reusesti de cateva ori sa il scoti la timp si daca este de rasa atunci sigur se va invata si va cere el singur sa il scti!

| eddieoffroad explică:

I-l iau de pui.