| SergiuNico a întrebat:

Problema mea este una scolara. Am o mare problema, sunt in clasa 10-a la profil tehnic (la mine in liceu sunt 5 profiluri: filo-romana / filo-ukraineana / matematica-informatica / chimie-biologie (stiintele naturii) si tehnic. Eu unul imi doresc sa ma mut la chimie biologie, dar din cauza ca nu sunt locuri destule..as merge la mate-info. Informatica nu e o problema fiindca imi place de mic, ma descurc, vara mai fac si homepage-uri cand am timp, deci informatica ma descurc, dar problema ar fi matematica...aici am 3 ore de matematica si ei 4 ore de matematica, ar fi mare diferenta? Profesoara e destul de calumea..si nu stiu daca ar fi ceva probleme dar dupa aia. oare am sansa sa trec de bac? Aici la tehnic am 6/7 ..si e destul de greu fiindca fac cu o profa severa.dar niciodata nu am invatat, si retin doar din clasa, chestie ce o considera multi risipa. Nu stiu, daca ma pun la invatat calumea, si voi incerca un semestru acolo..chiar daca nu fac fata.o sa am mediile aranjate de aici..si tot o sa mai mearga. dar nu asta e important..INTREBARILE:
-Daca imi dau seama ca nu e matematica de mine..am sansa sa vin la inceputul clasei a XI-a inapoi?
-Dar.din filo-romana, la ce facultate pot sa dau?
Ma rog. sper sa intelegeti situatia mea..ideea este ca..sa nu merg la mate-info si sa raman blocat acolo, sa fiu nevoit sa dau bani profesorilor sa ma treaca..doar sa termin un liceu..asta e ideea. :/ (PS: De ce vreau sa ma mut? >- Cei de la profilul meu sunt foarte neglijati, nu au nici un fel de benificii, si din cate am inteles. dupa terminarea liceului..cam iti vine sa te angajezi la drumuri si poduri ca altceva nu ai mai bun..si NU vreau asta straight face ). Heeelp?!

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să lupți pentru mate info.
De ce? Acum ai șansa să te angajezi la drumuri și poduri.
Hai să zicem că mergi la mate-info și apoi nu iei bacul. Ce se va întâmpla. Vei merge probabil la o activitate ce nu necesită bac, la drumuri poduri, să zicem.
Dar dacă reușești, cu un mic efort acum, căci mie mi se pare că poți, îți acorzi ție însuți o șansă.