| anonima188888 a întrebat:

Hei TPU simt nevoia sa ma descarc. dupa un craciun complet normal si fericit azi mama i-a zis lui tata ca divorțează asa deodata. sunt clasa a 8 a, am examen, scolile astea parca nu se mai redeschid ca acasa acum o sa aud numai despre divorț si nu o sa ma mai pot concentra la orele online. sunt distrusa, nu stiu cu cine sa raman...
întrebări

1.ce fac? cum pot sa impac divorțul cu examenul?
2. se vor redeschide scolile pentru anii terminali in ianuarie? vreau la scoala ca sa ma pot focusa pe examen cum trebuie, acasa nu pot...

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa pleci cu cine crezi ca ti-a fost alaturi cel mai mult, cine te-a ingrijit si te-a sprijinit cel mai mult.

| anonima188888 explică (pentru mgtow):

Nu stiu...ambii mi se par egoisti si se folosesc de mine ca sa se jigneasca unul pe altul. daca ar fi dupa mine as vrea sa stau singura, cu bunicii nu pot ca locuiesc la tara, departe de oras, chiar daca mi.ar placea. mama era foarte convingătoare si mi se facea mila de ea cand zicea ca nu se simte bine cu tata si chestii dar am început sa cred ca se cam preface doar ca sa ma sensibilizeze si ca are o dorinta sa fie femeie independenta si chestii din astea, adica azi s-a luat de tata fara ca el sa fi scos un cuvant, cand a întrebat.o de ce ea a zis ca nu mai vrea sa stea cu el si atat. el in schimb e de treaba, dar cand mai bea uneori devine cam irascibil (nu violent) si un pic enervant. asa mai apropiata am fost de mama ca tata era la serviciu si ea a stat cu mine, neavând serviciu, vrea sa se angajeze in ianuarie. pur si simplu mi-a zis: ori ramai cu el aici ori cu mine in chirie. sunt disperata. as vrea sa inteleg de ce ea s-a comportat frumos cu el de Crăciun si inainte si acum a apucat-o. nu s.au certat, nu s.au jignit ca am fost cu ei tot timpul perioada asta. nu inteleg. daca o întreb incepe sa planga si sa zica ca se va chinui in continuare se va preface ca sa fiu eu mulțumită si ma simt vinovata cand zice asta, nu vreau sa o chinui. cu mine acum e foarte zambareata si pe el il ignora chiar daca el incearca sa vorbească cu ea de chestii normale cum ar fi vremea, pandemia etc. dar ea nu ii răspunde. sunt cu stresul la nivelul maxim. ea zice ca vor divorța dupa ce dau eu examenul, dar numai gândul ma distruge si nu mai fac fata. la liceu o sa fiu copilul cu familie destrămata, n.o sa mai inteleg nimic din viata având in vedere ca nu stiu cu cine o sa stau. m.ati putea îndruma cu cine sa stau si ce sa fac? mai sunt sanse de impacare?

| mgtow a răspuns (pentru anonima188888):

In chirie nu prea e bine sa stai, daca el are apartamentu lui mai bine pleci cu el. cine stie ce problema a fost intre ei

| anonima188888 explică (pentru mgtow):

Problema ar fi ca mama zice ca tata i.a distrus viata ca ea nu are loc de munca...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se împacă. Divorțul nu este treaba ta. Ești destul de mare ca să înțelegi ce se întâmplă. Examenul în schimb este viața ta. Focusarea se face cu antrenament. Dacă te așezi pe ceva fierbinte, sari în sus, nu ai timp de teorii. Examenul este fiebinte pentru tine.

| Andreeush a răspuns:

Dacă ei vor să divorțeze tu nu ai ce să faci, nu e problema ta.
Tu trebuie să te concentrezi pe școală, părinții tăi vor rămâne tot părinții tăi indiferent dacă rămân sau nu împreună.

| LPCTSTR a răspuns:

Suna la Telefonul Copilului, ei sunt mai in masura sa te ajute decat noi.
https://www.tpu.ro/......116111-ro/

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai nimic de facut in privința divorțului. Nu poți impăca divortul cu examenul. Concentreaza-te pe examen, restul e treaba lor. Nu lăsa aceasta situatie sa te tragă in jos, invață ca sa ajungi la un liceu bun si acolo poate gasesti niste oameni inteligenți. Nu as putea spune ca se deschid școlile, puțin probabil.

| StefanChriss a răspuns:

Buna! In privinta divortului, nu se va intampla oricum peste noapte. O sa dureze o perioada pana cand se vor face toate demersurile, pana se muta unul din ei undeva si etc. Daca este luata in considerare parerea ta, eu iti sugerez sa ramai momentan in locul in care iti este cel mai comod (in ideea ca amandoi parintii iti sunt la fel de apropiati). In orice caz, nu este un capat de lume faptul ca ei divorteaza. Inca ii ai pe amandoi, sunt in viata, sanatosi si te iubesc, asta conteaza!
Tu trebuie sa te preocupi in primul rand de prioritatile tale persoane, iar una dintre ele este sa iei examenele ca sa poti intra la liceu. Stiu ca este greu sa inveti in conditiile in care socializarea cu colgii si prietenii a fost redusa, iar acum nici macar acasa nu mai ai liniste, dar vorba lui Puya "este un moment, nu e viata ta". O sa treaca si asta cu timpul, si o sa vina o perioada mai buna, dar rezultatul si cariera ta conteaza si trebuie sa te preocupi de ele acum.
Iti urez multa putere si rabdare sa treci peste ele si sa iti gasesti linistea! >big grin

| anonima188888 explică (pentru StefanChriss):

Sper sa fie cum spui tu... mie parintii mei in ciuda faptului ca zic ca ma iubesc mi se pare ca isi iubesc mai mult propriile vieți decat pe mine. ma simt ca un obiect de care se folosesc ca sa se jigneasca intre ei.