| anonima188888 a întrebat:

Cate sanse are PSD-ul sau Pro Romania sa castige alegerile ca sa se redeschida scolile asa cum ziceau? Gandul ca o sa iasa iar Orban si PNL ma sperie deoarece a zis ca nu vrea sa le redeschida. Da, vorbesc de scoli deoarece sunt eleva in clasa a 8. a si fara scoala fata in fata, examenul imi e compromis si la fel si viata sociala.

Cand credeti ca se redeschid scolile? Pe 9 decembrie sau pe 11 ianuarie? Cel putin pentru anii terminali

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Doamne... Bine ca nu ai drept de vot. Eu sper ca PSD sa nu mai castige nicio alegere 50 ani de acum incolo.

Răspuns utilizator avertizat
| goguPatent a răspuns:

Ce sa zica si psd decat alte populisme ieftine.

acum 4 ani promitea 7 spitale... tu stii unde sunt? ca eu nu le-am vazut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci tu zici ca n-au gestionat bine pandemia ca s-a ajuns la multe cazuri si apoi zici ca vrei sa se deschida scolile sa ai viata sociala. Nu prea merge laughing

| anonima188888 explică (pentru anonim_4396):

Exista viata sociala cu masca si distanta de 1 m deci nu vad ce e in neregula cu asta decat sa stam in case si sa facem alte boli din cauza sedentarismului si lipsei de socializare

| anonima188888 explică:

Ca sa clarific, nu sustin psd ca stiu ca si aia sunt handicapați dar asa nenorociti ca astia de acum, n-am mai vazut, adică fac pe dos decat restul lumii. am marit pensiile cu 50 de bani adica sa fim seriosi. au inchis piețele si scolile, locuri relativ sigure, pe langa altele pe care le tin deschise si nu vor sa amane alegerile de nicio culoare. cazurile au început sa crească imediat dupa alegerile locale care si ele trebuiau amanate, parerea mea. acum dupa cele din decembrie o sa ajungem la 30000 de cazuri pentru ca in mediul rural nu se pastreaza nicio masura... alegerile ar trebui amanate, dar pnl tine mortis sa fie acum ca sa apuce puterea si apoi sa închidă tot pentru ca, citez din domnul Iohannis, "nu ati fost cuminți"...

| suntserios a răspuns (pentru anonima188888):

De ce e scoala asa de sigura?
ca toata lumea zice asta?
acolo sunt copii care nu respecta reguli si nu cativa ci sute, si alte sute de parinti care au contacte directe samd...

alegerile din toamna s au defasurat in deplia siguranta. erau cativa oameni care purtau mereu masca in interior, statea fix 2 minute si plecai. Tara nu poate ramane fara un parlament legitim.

| anonima188888 explică (pentru suntserios):

Cel puțin in scoala mea, toti elevii purtau masca cum trebuie. am vazut cu ochii mei din masina cum oamenii de la tara se înghesuiau fara masca la secțiile de votare.

| Anca5 a răspuns:

Doamne ferește sa câștige PSD-ul, un partid care a terminat țara asta în 30 de ani..partid de hoți nenorociți

| anonima188888 explică (pentru Anca5):

Mai rau decat astia de acum, nu cred ca se poate... alte partide știu ca nu au sanse de aia zic nu ca aia ar fi sfinti dar alegem si noi raul mai mic

| Anca5 a răspuns (pentru anonima188888):

Ce ti au făcut cei de la PNL.e pandemie aceste masuri sunt luate peste tot în lume și vezi ca eu nu sunt votant PNL. Mi se par niște masuri bune în general pe lângă niște excepții

| anonima188888 explică (pentru Anca5):

Mie nu mi se pare ca au gestionat bine pandemia, avand in vedere ca am ajuns la numărul acesta de cazuri. puteau lua exemplul tarilor europene, adica totul inchis si numai scolile si economia deschise. oms zice sa deschida scolile, ei in aceeasi zi, le inchid. vi se pare o decizie buna? nu zic ca ceilalți sunt mult mai buni, dar macar au zis ca deschid scolile si eu fiind a 8-a, m-ar ajuta.

| Anca5 a răspuns (pentru anonima188888):

Am ajuns în situația asta datorita oamenilor care nu respecta masurile de precauție si în Franța sunt școli închise și în unele state din America. Educația precară din tara asta ne a adus în situația de azi.

| Holiday a răspuns (pentru anonima188888):

"...oms zice sa deschida scolile..."

OMS zice si sa se poarte masca, sa se evite locurile aglomerate, petrecerile, parastasele, etc, etc. Foarte probabil ca daca se respectau astea nu mai era nevoie sa se impuna restrictii dure, sau sa se inchida scolile.
Aceeasi tampenie si cu "de ce s-au inchis pietele si mall-urile nu". Cati ai vazut in mall fara masca sau sa se inghesuie in grupuri, si cati in piata?

| suntserios a răspuns (pentru anonima188888):

"adica totul inchis si numai scolile si economia deschise"

cum ar fi economia deschisa daca totul e inchis?

| anonima188888 explică (pentru suntserios):

Ma refer sa fie deschize uzine, fabrici si inchise restaurantele, cluburile, hotelurile, mail-urile.

| anonima188888 explică (pentru Holiday):

Eu zic ca oms are dreptate, adica sa lase anumite locuri deschise, locuri unde se pooarta masca, nu restaurante, hoteluri, cluburi si sa faca controale si sa dea amenzi celor care nu poarta masca. nu sa inchida scoli si piete (care nu sunt sursa îmbolnăvirilor) si sa lase mall-urile si restaurantele deschise. dar de, ministrul sanatatii a fost surprins la terasa intr-un balon din ala inchis cu inca vreo 5 la masa fara distantare si fara masca, cum sa le închidă?happy

| suntserios a răspuns (pentru anonima188888):

Pai si restaurantele, cluburile, hotelurile, mall urile nu fac parte din economie? Acolo nu lureaza oameni care iau salarii? Aia nu platesc taxe?

| anonima188888 explică (pentru suntserios):

Ba da, dar procentual vorbind, cel putin in România, economia este dominata de uzine si fabrici si mai puțin de turism si restaurante, mai ales in perioada acesta, adica in noiembrie. am zis sa fie inchise pentru ca reprezinta un risc enorm de infectare, pentru ca sunt locuri in care lumea nu poarta masti. zic ca fabricile si uzinele sa fie deschise pentru ca tara noastra sa isi mentina economia cat de cat.