| Bufferia a întrebat:

Hei TPU, sunt clasa a 10-a la un liceu de arte, nu imi vad niciun viitor, nu pentru ca nu ar iesi ceva din arta, multi artisti sunt super faini si castiga bine, pe multi ii cunosc, dar consider ca asta nu e tocmai pentru viitorul meu.Nu ma voi muta la alt liceu, dar as vrea sa stiu ce as putea face cu viata mea mai departe.Am realizat ca iubesc sa vorbesc mult cu oamenii, imi place biologia, botanica(desi nu se preda in scoli decat in clasa a 6-a, eu inca ma documentez), fizica si chimia(desi nu stralucesc la chimie, cand se preda inteleg si chiar imi place).Imi place la nebunie sa fac oamenii sa rada si cred ca nu as suporta sa ajung sa stau intr-un birou 24/24, imi place sa scriu si sa ma exprim astfel. Ideea e ca am de unde sa aleg, plus ca odata ce as alege, as da tot ce am mai bun, dar nu stiu ce as putea face in viitor. Idei?

Răspuns Câştigător
| dana1407 a răspuns:

Esti abia clasa a X-a, puiule. Ai rabdare sa mai cresti putin. O sa ajungi in clasa a XII-a, o sa iti iei bacul si o sa te inscrii la facultate, la un moment dat, dar pana atunci ai timp sa te regasesti.

9 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Bună! Dacă ar fi să-ți dau o idee, te-aș sfătui sa te duci la farmacie. Și eu vreau sa ma duc acolo (sunt a XII-a) tot de pe alt profil. Ideea e ca poți învața pe lângă școală materia necesara (chimie organica, clasa X, XI și biologie vegetala, botanica, clasa IX). E interesant sa vezi ce frumos se combina aceste doua materii în afara programei școlare. Poate nu suna interesant, dacă dacă termini o facultate, nu va trebui sa vinzi produse, ci vei fi un fel de șefa, ceva, cu un salariu mare. De asemenea, când vor veni clienți care vor cere sfaturi cu privire la ce pastile sa ia, o sa poți sa vorbești cu ei, să-i sfătuiești, să-i liniștești și să le zâmbești. De doctori și pastile va fi nevoie totdeauna, pentru ca boli vor fi tot timpul. În plus, eu vad bine o soție/mama din poziția de farmacista. O sa poți să-ți ajuți familia tot timpul, o sa știi ce sa faci când o sa fie bolnavi și o sa poți sa și grija de ei. Sigur ca sunt și părți mai puțin bune, ca la orice slujba, dar cu putina pasiune și efort vei putea sa treci peste toate și sa ai o slujba comoda și care să-ți asigure un trai mai mult decât decent. (știu pe cineva care știe pe cineva care a terminat facultatea și are salariu de 6000 de lei pe luna. Bineînțeles că nu e tot timpul asa, dar sunt șanse).

Mult succes în decizia pe care o vei lua! happy

| andreia67 a răspuns (pentru WhiteLife):

Ai dreptate, dar partial. 80-90% din cei ce vand in farmacii sunt farmacisti (cu facultatea de farmacie la baza) cel putin in Bucuresti asa e desi sunt foarte multe farmacii. Nu mi se pare o slujba comoda sa stai 8 ore in picioare si sa vinzi aproape non-stop la tot felul de oameni. Ce-i drept se castiga bine desi 6000 de lei pe luna e mai mult salariu de reprezentant de vanzari la o firma mare de farma decat de farmacist "la tejghea". Pentru nivelul asta probabil ca salariile sunt la jumatate dar depinde si aici cat vinzi, daca vrajesti clientul sa cumpere produse scumpe poti primi bonusuri de la firmele respective. Per total nu e o meserie rea.

| WhiteLife a răspuns (pentru andreia67):

Eu am auzit și știu persoane care vând, dar au terminat postliceala. Cei care au terminat facultatea lucrează în condiții mult mai bune și salariul, la fel, e mai mare. Dar sigur, depinde de la oraș la oraș și de la o farmacie la alta.

| andreia67 a răspuns (pentru WhiteLife):

Sigur ca pe la tara si prin orasele "moarte" economic nu se inghesuie nimeni asa ca ramane loc si pentru cei cu postliceala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa ceea ce iti place cel mai mult si gandeste-te bine si la avantaje si la dezavantaje dar mai ai destul timp la dispozitie ca sa te gandesti.

| Bufferia explică (pentru anonim_4396):

Asta este ideea, nu stiu ce anume imi place cu adevarat, nu stiu ce mi-ar placea peste 10 ani, unele decizii sunt greu de schimbat si nu vreau sa dau gres...

| christall a răspuns:

Da esti la un liceu de arta nu inseamna ca numai asta poti sa faci. Poti sa mergi la ORICE facultate si faci ce iti doresti tu. Profilul liceului nici nu conteaza, eu am facut chimi-biologie si fac de economie. Fa orice iti place, conteaza mult.

| Zabbyel a răspuns:

95% dintre voi, nu se "nasc" cu viitor... iti place sa faci oameni sa rada/sa comunici cu ei, fa-te bufon(vb, la "-para" voce-)

| Bufferia explică (pentru Zabbyel):

Daca tot ai tu chef de glume la o intrebare serioasa, pai cred ca aceasta meserie iti apartine tie. Totusi, daca n-ai nimic bun de spus, mai bine nu spui nimic.