| Dinu_Ioana_2000 a întrebat:

Imi este foarte frica!
joi dau evaluarea nationala ( sunt clasa a VI-a) la matematica, bio si fizica.
astazi am facut la fizica niste exercitii pentru evaluare si nu am inteles nimic!
oricum nu prea imi place fizica si niciodata nu o inteleg pentru ca nu sunt atenta. sad
ce sa fac? sad

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce nu pot sa inteleg este, daca ati facut in clasa exercitii, de ce nu ai intrebat profesorul ce nu ai inteles? Erai acolo, deschide gura si intreaba!
Noi nu te putem ajuta, nu putem invata in locul tau si nici face meditatii cu tine, mai ales daca nici nu-ti pasa sa fii atenta.

Nu-ti fa probleme, ca nu te obliga nimeni sa inveti daca nu vrei, se gasesc munci destule unde nu se cere carte multa: la curatat canalizarile, sa spele podele si wc-urile, la vandut in piete, in agricultura, la sapa, in constructii, la gradini, maturat strazile samd.

| Dinu_Ioana_2000 explică (pentru Violleta2022):

=]]]
meh oricum vreau sa ma duc la liceul de arte
imi placea fizica la inceputul anului, dar profa a inceput sa fie foarte enervanta si scrie pe tambla 50 de minute fara sa spuna nimic.
si mai mult nici nu a venit la ora pentru ca este mereu in concediu medical

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dinu_Ioana_2000):

Si la Liceul de Arte nu ai nevoie de note mari ca sa intrii?
Daca nu-ti pasa acum de note, stii ca la evaluarea dintr-a 8-a risti sa nu poti intra la un liceu care iti doresti, ci sa ajungi la cele mai proaste licee din oras din cauza mediei mici?!

Dar ma rog, dupa cum spuneam, cineva trebuie sa faca si munca de jos, unde nu se cere prea multa carte.

| Dinu_Ioana_2000 explică (pentru Violleta2022):

Am note foarte bune
chiar si la fizica am 10 deoarece doamna ma prefera mult

| Violleta2022 a răspuns (pentru Dinu_Ioana_2000):

Da, stiu... favoritismele si parintii cu bani care mituiesc profesorii, merge la clasele mici, dar la liceu nu mai merge!

| Iuliaaa0298 a răspuns:

Frate, daca si la panarama asta de evaluare ai emotii si ti-e frica, la capacitate ce o sa faci? La bac ce o sa faci? Da-o incolo de evaluare, e inutila. N-are nicio legatura cu media de admitere, nu-ti fie frica de chestii de care nu depind viitorul tau. Plus ca evaluarea asta e floare la ureche. Incearca sa faci ce stii, sa iei o nota onorabila, nici cea mai mica, dar nici sa te chinui sa iei zece, daca nu stapanesti notiunile cum trebuie.