Întrebare recomandată | Winchester00000000 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a și sunt foarte stresată. Părinții mei spun sa mă calmez pentru ca este doar un examen și nu pun presiune pe mine, dar nu stiu de pun eu presiune pe mine.
Familia mea este formata din: mama, tata, 2 frați, eu și sora mea. Noi nu trăim în niște condiții destul de bune. Mă refer ca de la o vârstă frageda am început toți sa muncim( pe câmp pentru ca sunt de la tara ) doar din cauza bunicii mele. Totul s-a terminat pana în 2015 când mama s-a certat cu ea pentru ca voia ca noi sa renuntam la școală.
Acum un an părinții mei voiau sa divorțeze, dar am încercat sa îi împac cu lacrimile în ochi și au realizat ca vor face o mare greșeală și ca noi vom duce lipsa unuia dintre ei.
În 2017 mama m-a mutat la alta școală(la oraș ) și a fost foarte greu sa mă adaptez ( era departe de casa ). Mama și tata mi-au spus ca nu așteaptă de la mine sa fiu perfecta sau sa fiu prima în clasa. Doar ca eu am pus presiune pe mine și m-am încadrat printre primii. A fost foarte frumos sa primesc atenție de la ei ( pana acum frații mei mai mari au primit toată atenție. După Cum ați observat sunt cea mai mica ).
Acum în clasa a 8-a îmi este foarte greu, dar nu știu de ce. Toată lumea îmi spune ca reușesc, dar eu nu cred. În fiecare zi plâng în fata oglinzii( dar nu cred ca plâng din cauza examenului ci, din cauza ca am acumulat pre multe dureri și nu știu cum sa mă descarc de ele), dar nu spun nimănui și toată lumea mă cunoaște drept fata cu zâmbetul pe buze. Câteodată stau și mă gândesc ce rost am eu pe pământ? Iar dacă apelez la sinucidere, mă gândesc la părinții mei cât vor suferii după mine.
Nu sunt genul ăla de fata antisocială, ba din contra sunt sociabila și ador sa vorbesc cu lumea și sa văd cum gândesc.
Am mutat subiectul de la un cap la altul doar pentru a va face sa înțelegeți și dacă puteți sa mă ajutați.
Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Adry05 a răspuns:

Esti prea stresata absolut degeaba, n-ai niciun motiv, ai o familie mare si minunata care te sustine si asta e super, nu vad de ce te tot stresezi aiurea. Iti aloci zilnic un anumit timp invatatului, faci cat poti si tine de tine si aia e, nu e asa greu examenu si daca lucrezi si-ti dai interesu n-are ce s aiasa prost. + ca-n semestru 2 profesorii o s ava lase mai lejer si o sa faca cu voi pregatire pentru examen.

5 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai fost printre primi, sansele sa nu reusesti sunt foarte mici. Te stresezi degeaba. Examenul ala nici macar nu e atat de greu. Nu te gandi la sinucidere zi mersi ca oricate probleme ati avut acum cumva ati reusit sa iesiti din ele.

| Winchester00000000 explică (pentru supadeceapa):

Mersi mult pentru raspuns! ^.^

| ponturi a răspuns:

Mă poți căuta pe Facebook și să discutăm mai mult. Ești tânără și ai o viață inainte, te ajută un pic de încredere, speranță și chiar și rugăciunea. Caută să ai în jurul tăi oameni cu principii, oameni zâmbăreți, pozitivi cu gândire bună. Deasemenea caută ong-uri, cluburi sportive în zonă aici ai să găsești tineri de seama ta, poate cu pasiuni comune și activități cu care să îți ocupi timpul.

| deniiiisa4 a răspuns:

Hei, nici eu nu am o viata super dacă vrei putem vorbi, sunt clasa a 8 a și eu sunt stresata deci putem vorbi. Nu ne cunoaștem și vorbim ca 2 străini deci nu am cui sa ii zic deci lasă un răspuns dacă vrei și te pot ajuta sa te mai liniștești

| Winchester00000000 explică (pentru deniiiisa4):

Chiar mi-ar placea sa vorbim