| LucaAdina a întrebat:

Sunt in clasa a11a si in curand o sa am simularile la romana si matematica. Ce sa fac ca sa ma motivez să învăț? Cand ajung acasa de la scoala, tot ceea ce fac este sa dorm până seara tarziu, nu am niciun fel de motivație si ma streseaza foarte mult gândul asta ca se apropie simularea, mai ales la matematica, ca nu e tocmai prietena mea. Probabil nu am un obiectiv fix pe care vreau sa-l ating, întrucât nu stiu ce voi face mai departe, la ce facultate voi aplica etc. Vă rog frumos să mă ajutati, ma simt atat de obosită si nu vreau sa ma gandesc ce va fi in a12a cand ma voi confrunta cu adevărate probleme. Credeti ca pot recupera la mate daca incep de pe acum sa lucrez? Imi doresc doar sa iau macar 5-ul la matematica, în rest sunt sigura ca mă descurc. Vă mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

In cateva luni inainte de bac am putut invata materia din 9-12, desi intr-a 11-a luasem 3 in simulare, iar intr-a 12-a 5. In bac am luat 9, 9. Nu trebuie sa isi bata nimeni capul dintr-a 11-a daca nu vrea sa dea la o facultate de matematica.

11 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă vrei să treci la matematică ar trebui să pui mâna să înveți de pe acum.

| Andreeush a răspuns (pentru aXy99):

Nu e vorba să își bată capul cu matematica dar ar fi util să se descurce cât de cât pentru ai fi mai ușor în ultimul an de liceu.

| aXy99 a răspuns (pentru Andreeush):

E adevarat, dar nici sa se streseze inutil.

| LucaAdina explică (pentru aXy99):

Wow! Esti super tarelaughing ce profil erai?

| aXy99 a răspuns (pentru LucaAdina):

Stiinte ale naturii.

| aXy99 a răspuns (pentru LucaAdina):

Cat de mult dormi?

| aXy99 a răspuns (pentru Andreeush):

In cateva luni inainte de bac am putut invata materia din 9-12, desi intr-a 11-a luasem 3 in simulare, iar intr-a 12-a 5. In bac am luat 9, 9. Nu trebuie sa isi bata nimeni capul dintr-a 11-a daca nu vrea sa dea la o facultate de matematica.

| aXy99 a răspuns:

Apuca-te de meditatii intr-a 12-a, nu iti bate capul de pe acum.
E foarte bine ca dormiwinking

| LucaAdina explică (pentru aXy99):

Chiar crezi ca e bine ca dorm atat?laughing))))..pai oricum o sa fac asta in a12a...poate chiar mai devreme, insa profesorii(mai ales profa de mate) ne streseaza foarte mult si e o fire foarte rece... eu cand ridic mana sa ies la tabla, efectiv imi tremura mana. ne-a zis ca daca luam note sub 4, da cu noi de peretilaughing)

| Rd79 a răspuns:

La ce profil esti? Si de ce dormi asa mult? Inteleg sa nu vrei sa inveti la matematica, dar de ce totusi nu faci alte chestii cu timpul tau?

| LucaAdina explică (pentru Rd79):

Sunt la bio-chimie. Dintotdeauna am avut probleme cu matematicalaughing doar cu ea. Pur si simplu asa m-am obisnuit, dorm extrem de mult si a inceput ca somnul sa-mi defineasca viatalaughing.

| Rd79 a răspuns (pentru LucaAdina):

Pai nu e bine sa dormi asa mult, nu e nici sanatos si iti pierzi si timpul aiurea. Bea niste cafea happy