| Andreearusu451 a întrebat:

Hei TPU, sunt noua aici. Vreau sa ma ajutați si pe mine, nu stiu ce sa fac cu prietenul meu. E mult prea gelos, nu am voie sa ies din casa, nu am voie sa vorbesc cu băieți, fetele, nu am voie sa ies la un suc. Ies doar cu el si prietenul lui. Adevărul e ca al zice ca ma iubește si nu mi-a dat motive sa fiu geloasa dar am observat ceva ciudat... Am vrut sa ii iau telefonul sa ma uit la ceas. Si el s-a panicat si mi-a luat telefonul ca cică îmi zice el cat e ceasul. Si după i l-am luat iar si mi l-a luat din mana... Si mie îmi zice mereu sa pun poze pe fb cu el dar el nu pune niciodată. Si ba chiar șterge etichetările. E într-o relație cu mine pe fb. Dar el iese mereu cu prietenii, cu fetele... Si îmi vorbește mai mult despre sex. Am încercat sa ne despărțim dar nu pot ca il iubesc si de fiecare data si el îmi zice ca nu o sa mai găsesc pe cineva ca el ca nu stiu ce... Va rog sa îmi dați si mie un sfat crying Mulțumesc si scuzați greșelile gramaticale

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul meu, ca mama este ca, nu-i normal ca cineva sa te manipuleze si sa iti interzica ceva.
Primul lucru pe care l-as face este sa-i interzic si eu sa se mai vada cu prietenul lui, exact cum el ti-a cerut tie, sa vada atunci ca tu nu esti sluga lui, sa faci ceea ce ti se ordona.
Din pacate, gelozia este o boala si cand este dusa la extrem, atunci se ajunge la bataie, la sechestrare in casa, la maltratarea victimei.
Fazele de inceput sunt crizele de gelozie si interzicerea a tot ceea ce el nu poate controla.

Sfatul meu: Fugi!
Rupe relatia si pleaca cat mai departe de el, cauta-ti un baiat care sa te placa si sa te iubeasca asa cum esti, asta nu te iubeste, te domina si te persecuta!
Sotul meu, nici dupa 30 de ani de casatorie nu-si permite sa ma caute in telefon sau in poseta. Cum isi permite un copil sa te controleze si sa-ti impuna asa ceva tie? Cu ce drept?
Da-i pace ca sa nu spun sa-i dai un sut in dos, ca asa ceva nu este normal si nici sanatos.