| MadalinaElena5 a întrebat:

V-i s-a mai intamplat sa nu stiti cu adevarat ce este in sufletul vostru? Sa aveti un terci de sentimente,de toate felurile. Sa va pierdeti increderea in sine,sa aveti o stare de melancolie? Eu chiar acum trec prin asta,motivul pentru care am apelat la voi este pentru ca "ADEVARATII " mei prieteni sunt ocupati si nu pot sa isi faca putin timp pentru mine, pentru a da tot afara. pentru a ma sfatui..Mda,sunt suparata pentru faptul ca joi trebuie sa plec in Italia,de tot, la parintii mei..va trebui sa renunt la tot,grijile mele sunt : O sa-mi fac prieteni? Daca nu adevarati,macar nebuni si apropiati de mine ca cei de aici. Mi-am pierdut increderea in mine,sunt demoralizata. Am ajuns la concluzie ca sunt rusinata de mine,astfel incat,atunci cand cunosc pe cineva,nu sunt eu. NU SUNT EU! Dar in sensul rau,de asemea cred ca imi este rusine sa ii spun mamei mele de baiatul de care imi place,sa ii spun ce simt,temandu-ma de parerea ei despre asta,nu stiu. Azi am vazut un baiat,il mai vazusem. Il cautam din priviri,dar el se uita la prietena mea. Vreun sfat despre cum ar trebui sa procedez? Problema este ca el umbla dupa curve,din cate am inteles. Colegele imi spun ca ar fi mai bine sa fac eu primul pas,pentru ca altfel el nu o sa il faca niciodata,poate ii starnesc interesul. Ceva sfaturi? Cum ar trebui sa procedez? Daca sa ma bag eu in seama, in ce fel?

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

1. Da, este normal sa ai tot felul de sentiente, uneori contradictorii, mai ales in situatii de stres (cum ar fi mutarea intr-o alta tara). Trebuie neaparat sa pleci in Italia? Nu le poti spune parintilor ca nu rpea esti extrem de fericita de aceasta mutare?

In legatura cu baiatul, daca el umbla dupa curve, este foarte posibil sa te trateze si pe tine ca o curva. Esti dispusa sa accepti posibilitatea asta?

| PaolaS a răspuns:

Prieteni ai sa ai, doar ca adevaratul tau prieten esti tu. In Italia e mai mult ca sigur ca ai sa iti faci prieteni...si eu am trecut prin asta, si imi era teama putin la inceput, dar se pare ca italienii sunt mult mai prietenosi decit noi. In rest pentru ca sa-ti mearga bine trebuie sa ai incredere in tine si toate merg de la sine. Gaseste ce calitati ai tu si convinge-te ca chiar esti unica si irepetabila. Teama de a face cunostinta cu altii va trece o data cu exersare, la inceput iti va fi greu dar cu timpul trece fara ca sa observi. In ceea ce priveste baiatul nu cred ca te merita.tu fii tu insuti si e posibil ca el sa te observe...dar te asigur ca in Italia ai sa intilnesti multi baieti foarte buni.winking