| Aadaa a întrebat:

Buna va rog sa ma ajutati!
Nu stiu la ce profil sa dau. As vrea la biochimie pentru ca iubesc biologia si stiu foarte multe chestii despre medicina si chiar ma atrage medicina foarte mult.Dar la fizica si la chimie sunt praf si pulbere nu inteleg absolut nimic.
La stiinte sociale nu stiu ce ore se fac si unde pot da la facultate dupa liceu?
La filologie ..nu sunt buna la romana, cel putin la gramatica pentru ca la literatura mi se pare foarte usor. La engleza nu prea ma pricep si nici la germama pe care o facem noi la scoala.
Mate-info, nici sa nu aud de asa ceva.

Va rog ajutati-ma spuneti-mi ce materii se fac la fiecare profil in parte. Eu tare mult imi dresc sa dau la o facultate de medicina Dau FUNDA la cele mai bune si mai multe informatii.

6 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Pai vad ca nu ti se potriveste niciunul. Daca iti place asa mult biologia si vrei sa dai la medicina, du-te la bio chimiesi pune-ti meditatii la chimie, fizica si matemmatica.La stiinte sociale faci multe ore de romana, engleza, franceza, istorie si geografie.La acest profil, din clasa a10-a nu mai faci biologie asa ca daca vrei asa mult sa dai la medicina, nu iti recomand.Eu zic ca poti da la un liceu economic unde faci biologie, dar doar o ora pe saptamana, sau la stiinte ale naturii(bio chimie) si sa faci meditatii.Banuiesc ca treci clasa a8-a(ca mine ), asa ca indrazznesc sa te intreb din ce oras esti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza ca nu stii chimie si fizica, materia de clasa a 9-a e diferita de cea din gimnaziu. Sfatul meu e sa intri la stiintele naturii fiindca din clasa a 11-a la filo nu se mai face biologie, fizica si chimie ( doar o ora amarata de ''Stiinte''...) si iti va fi dificil sa intri la medicina.
Daca totusi alegi filo nu te ingrijora in privinta gramaticii, nu se face deloc. Vei invata doar literatura.

| Madu2027 a răspuns:

La stiinte ale naturii facii asa:3 ore de romana 4 de mate bio si fizica 2 de chimie engleza franceza sport si o ora de desen muzica geografie logica religie tic info etclaughing iar la mate info faci 3 de romana 4 de mate informatica si fizica cred ca tot 3 ore ai 2 ore de chimie biologie si cate una de desen muzica religie etc etc

| AnushkaAxy a răspuns:

Salut!
Depinde de ce vrei sa te faci.
La mate-info ai asa:
4 ore mate
4 ore info
3 ore romana
3 ore fizica
2 ore bio
si 2 ore chimie
Stiinte ale naturii:
4 ore mate
3 ore romana
3 ore fizica
2 ore bio
2 ore chimie
Filologie:
4 ore romana
2 ore sau 3 de mate (nu sunt sigura)
2 ore fizica
1 ora chimie
1 ora bio
1 ora latina
2 ore info sau tic
La stiinte sociale chiar nu stiu.
In clasa a11a si a12a nu se mai face mate, bio, chimie si fizica la filologie.
Iar daca vrei sa dai la medicina iti trebuie chimia organica care e cu totul diferita fata de ce ai invatat in clasa a7a si a8a..precizez ca ai sa continui cu ce ai invatat la chimie in a IXa si aXa din clasele anterioare.
Si da, iti trebuie si putina matematica ca sa te descurci la problemele de la chimie (regula de 2 simpla, logaritmi etc).
Oricum iti urez bafta!big grin

| AnushkaAxy a răspuns (pentru AnushkaAxy):

Regula de 3 simpla * laughing