| Vieru_Raluca_1997 a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Astazi profesoara de engleza m-a pus sa raspund si m-am ridicat in picioare si am inceput sa spun exercitiul. Vorbeam destul de tare si ea mi-a zis sa spun mai tare ca vai ea nu aude nimic iar eu aproape am inceput sa tip eu fiind raraita ea zicea ca nu e o problema la engleza.Si zicea"Ma copii ce face fetita asta cand o asculta la geografie sau la romana? Se aude ceva?".Cand am inceput din nou sa spun a venit langa mine si statea cu urechea langa mine. Dupa cand am spus un cuvant a inceput sa zica"Doamne, Doamne" si ea l-a pronuntat dupa la fel ca mine si dupa incepuse sa inteleaga tot felul de cuvinte ciudate si incepea sa zica"Ma fetita eu am inteles... " si toti copiii radeau.Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Si te impui! Ti-am spus, daca ii arati ca iti va fi frica atunci nu vei putea sa dai nas cu ea. Si pana la urma nu vei sta dupa ore cu ea, ii vei spune doar cu parintii vom sta la discutie si pleci in pauza sau acasa. Nu te lasa calcata de cineva. Impuna-te!
Si ca sa spun... primesti un sfat de la un fost profesor. Cu toate ca nu am fost niciodata de acord cu astfel de magarii a altor profesori de a se purta josnic cu elevii. Mereu mi-am sfatuit elevii daca au o problema sa mearga mai SUS sa-si spuna propria opinie.

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Te poti adresa dirigintei tale, daca nici de la ea nu ai nici un rezultat dupa ce aceasta poarta o discutie cu profesoara de engleza si daca in acest timp aceasta se mai ia de tine, adreseaza-te la directorul scolii sa ia masuri si sa asiste cat si laun curs de-al vostru sa vada cum vorbesti cu profesorul tau. Poaste astfel aceasta profesoara nu va mai avea nesimtirea de a-si bate joc de elevi.

| Vieru_Raluca_1997 explică (pentru MihaelaDart):

O colega i-a facut plangere si i-a facut scandal dupa ore si i-a invinetit mana

| MihaelaDart a răspuns (pentru Vieru_Raluca_1997):

Nu are dreptul. Acea colega putea sa mearga cu parintii direct la Inspectia scolara si sa vezi atunci ce ii invineteau fundul profesoarei! Nu trebuie sa iti fie teama, nu te lasa la provocarile ei. Daca va ridica tonul in amemintari si ridica mana, ii spui din start... ne vedem la Inspectorat. Daca le spui asta unui profesor, ii bataie fundul de frica. Isi pierde direct catedra din start si nu va mai putea niciodata sa predea.
N-ai auzit de Protectia copilului? Aveti drepturi. Fa-ti dreptate. Nu trebuie sa-ti fie frica pentru niste astfel de profesori care sunt egali cu zero.

| Vieru_Raluca_1997 explică (pentru MihaelaDart):

Da dar daca ma cheama dupa ore si...

| MihaelaDart a răspuns (pentru Vieru_Raluca_1997):

Si te impui! Ti-am spus, daca ii arati ca iti va fi frica atunci nu vei putea sa dai nas cu ea. Si pana la urma nu vei sta dupa ore cu ea, ii vei spune doar cu parintii vom sta la discutie si pleci in pauza sau acasa. Nu te lasa calcata de cineva. Impuna-te!
Si ca sa spun... primesti un sfat de la un fost profesor. Cu toate ca nu am fost niciodata de acord cu astfel de magarii a altor profesori de a se purta josnic cu elevii. Mereu mi-am sfatuit elevii daca au o problema sa mearga mai SUS sa-si spuna propria opinie.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa inveti engleza, asta este singurul sfat!
Du-te si vorbeste cu prefesoar, a sa faci meditatii la scoala!

| NAT0 a răspuns:

Râzi în ora ei, îi arăți că nu îți pasă, să-ți dea doi, trei, să-ți scadă nota la purtare, s-o și scuipi și o să vezi că o să se schimbe.
Sau îi spui mamei tale să vorbească cu ea.