| laura3 a întrebat:

Hei TPU va rog din suflet ajutati-ma. Sunt la profilul stiintele naturii insa profesorul de matematica nu este bun de nimic, nu stie sa predea sau sa explice. Liceul nu imi place deloc si as vrea sa ma mut in alt liceu la profil economic. Ce spuneti, se merita? Eu pe viitor as vrea sa urmez facultatea de drept, ASE sau management, nu m-am hotarat inca. Va rog frumos ajutati-ma! daca ati terminat economia sau doar cu simple sfaturi.

1 răspuns:
| DakotaRoyse a răspuns:

Eh, n-o să ai nevoie de mate la ASE. Economia (şi cam tot ce se leagă de ea) e o ştiinţă mai mult socială, decât matematică, să zic aşa.
Dacă nu-ţi place profu', mută-te în altă clasă unde este alt prof, sau la alt liceu, ca să poţi să înveţi bine pentru bac, dar profilul liceului nu contează la facultate. Dacă ai posibilitatea, du-te la un liceu economic, sau tehnologic, cu profil de servicii la vreo clasă de administraţie publică sau contabilitate. Asta te-ar ajuta enorm dacă vrei să mergi la economice/management/marketing. Pentru că-ţi formează o bază, şi n-o să te cruceşti când ajungi la facultate. Dar asta nu înseamnă că nu poţi supravieţui fără un liceu terminat în domeniul ăsta.
Şi dacă vrei la drept, te sfătuiesc să te uiţi către profilele unde se învaţă mult... unde se toceşte, mai degrabă, şi unde îţi poţi forma felul în care comunici şi argumentarea. Cred că filologia ar fi mai potrivită în cazul ăsta.
Baftă!