| annaanne3 a întrebat:

Voiam sa va intreeb :-s. Doare rau cand va scoate o carie si este afectat si nervul? * Adica va scoate nervul... DOAREE? :-s

Răspuns Câştigător
| OldMan_3084 a răspuns:

Nu deloc adica doare cand iti da injectia in gura pentru a amorti
nu-ti fie frica
si data viitoare du-te din timp sa nu mai fie nevoie sa ti scoata nervulbig grin

6 răspunsuri:
| spxinsane a răspuns:

Asta depinde. Cariile nu se scot, ele se curata.
Depinde cat de adanc est afectat dintele/maseaua, daca este doar o carie mica aceasta se curata fara a fi nevoie sa iti scoata nervul, daca este adanca at probabil va trebui sa iti scoata nervul.
De durut nu prea doare deoarece iti da injectii sau te da cu spray ca sa iti amorteasca (si aici depinde cat esti de sensibila la durere).
Nu trebuie sa iti faci griji.

| lylo a răspuns:

O sati faca anestezie si pe moment nu o simti nimic...

| dezireh a răspuns:

Nu vreau sa te sperii, dar mie mi sau scos 8 nervi si doare ingrozitor, depinde de carie sau de masea, cat de tare e afectata.dar mie mi-au largit si canalele, iar cand mia ascos nervii m-a durut.straight face si mentionez ca am 14 anibig grin deci.pentru mine a fost dureros

| VeVe_6606 a răspuns:

Nu te va durea, pentru ca te anestezieaza si nu vei simti nimichappy.

| ANDRAAA_9410 a răspuns:

Ati mai auzit pe undeva ca o carie sa fie curatata pe (viu) adica fara anestezie?

| andreypanter a răspuns (pentru ANDRAAA_9410):

Da,mie mi-a curatat o carie fara sa imi faca anestezie, dar nu m-a durut, singura problema a fost ca nu am avut eu stare happy!