| Katy20Kaithleen a întrebat:

Hei TPU.sad Vreau sa`mi da`ti niste sfaturi...Parintii mei sunt foarte protectori,cel putin tata. Aproape toata vacanta asta am stat in casa,nu am avut voie afara,decat daca mergeam insotita de mama sau tata. M`am saturat sa mi se tot verifice orice miscare. Daca ii cer voie tatalui meu afara,zice ori nu, ori "in 5 minute vii inapoi, dar nu pleci din fata blocului".Am iesit afara si am stat 7 minute,nu m`am uitat la ceas,si apoi am fugit repede acasa, de frica ca o sa ma certe ca de obicei. Am ajuns in casa si am primit o morala de la tata pentru ca am intarziat 2 minute si era foarte nervos,vroia sa mearga dupa mine sa ma ia din fata blocului. M`am saturat ca toti sa rada de mine"o vai fetita lu tati, sta numai 5 minute afara ca o bate". Ce sa fac sa ma lase afara,va rog nu radeti de mine, am 15 ani...Multumesc ca a`ti avut rabdare sa cititi.

9 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Nu este normal ce fac parintii tai, adica 5 minute afar... asta e absurd sad Nu stiu ce ai putea face, incearca si tu sa vorbesti cu ei despre asta, poate te vor intelege pana la urma.

| Katy20Kaithleen explică (pentru Dismally):

Am incercat, dar pe bune ...ma simt foarte penibil ca trebuie mereu sa fiu in casa la 7 fix vara si iarna la 3straight face in weekend`uri. Sunt fete mai mici ca mine care stau afara pana la ora 1 noaptea, cu toata gasta cartierului. Si merg oriunde fara sa zica, nu sunt verificate. Dar eu daca si d ela scoala intarziam 1 minut ma sunau si zicea ca daca nu sunt acasa imediat nu mai ies din casa chiar deloc. Si cateodata ne mai tinea si`n pauza si eu trebuia ca la fix sa ajung, sa fug. Nu ma credeau, niciodata nu au avut incredere in mine. Nici nu o sa mai aiba daca pana acum nu au avut. O sa stau in casa, asta este.sigh Am fost o perioada la bunici, si acolo stateam pana la 11 afara, cu acordul bunicilor. Si ma simteam asa de bine sa vorbesc cu cei de acolo, foarte prietenosi.dar ei nu`mi mai dau voie sa merg la bunici...

| Katy20Kaithleen explică (pentru Katy20Kaithleen):

Gasca* scuze.

| Dismally a răspuns (pentru Katy20Kaithleen):

Da, e aiurea situatia ta, sunt parintii mult prea exigenti sad Vorbeste si tu cu prietenii pe messengre sau la telefon sa treaca timpul mai usor si incearca totusi sa mai vorbesti cu parintii despre asta.

| gabriela2201 a răspuns:

Orice invat are si dezvat pentru parinti! Doar daca anturajul tau e ok, adica nu va apucati de fumat ierburi si baut pe caldura de foc sau alte minuni, ca sa va vada parintii sau vecinii, si oricum nu e bine, e foarte in regula sa stai in vacanta de vara cu prietenii tai. Am inteles ca ai stat 2 minute peste programul de voie si a intrat frica in tine. Asta nu e bine,a inceput sa-ti fie frica degeaba de parinti. Stai in fata blocului sau unde vor ei,dar nu te mai panica, stai mai mult si cand intri, lasa-i/lasa-l sa tipe. Nu o sa tipe la infinit daca stai pe langa casa; si tu detaseaza-te, nu mai lasa sa te afecteze certurile si tipetele parintilor/parintelui. Poti sa incerci si varianta sa rogi prietenii care ti se par tie mai ok de vorbit cu parintii sa vina la tine la usa sa-l roage sa te lase afara. In mod ciudat asta a functionat la mine, cand veneau altii sa le vorbeasca si nu cand le ziceam eu. Daca ai rude mai intelegatoare si apropiate spune-le problema ta si roaga-i sa vorbeasca cu parintii tai. Nici sa te izolezi de lume de frica unor certuri nu are rost. Mai poti incerca varianta ca mergi prin parc sau la vreun eveniment prin oras cu una-doua persoane, sa "negociezi" pentru iesit afara-ajuti la treaba prin casa pentru 2-3 ore/zi pe afara,sau sa vorbesti cu vreo fata sa te ajute sa iesi mai des; sa fie de incredere si sa spuna ca mergi la ea acasa,sa vina si ea la tine si sa vorbeasca cu ai tai, sa le spuna ca nu faceti nimic aiurea in fata blocului, in fata intregii lumi. Stiu, nu e bine sa minti, dar nici sa te izolezi si sa te panichezi.Peste 3-4 ani nu o sa te intrebe nimeni cat ai fost de ascultatoare si izolata in casa ci cum stii sa rezolvi probleme si conflicte cu oamenii. Incearca de acum sa-ti faci strategii!

| Katy20Kaithleen explică (pentru gabriela2201):

Tatal meu nu`mi da voie nici in oras. Daca e sa merg undeva ori ma duce el [de mana chiar.] ori ma urmareste. Mama mereu spune du`te dar ai grija de tine,dar apoi intervine tata cu :NU MERGI NICAIERI! Infine. Stau non`stop in casa,fac treaba, spal vasele, haine, curatenie, degeaba. Nu le pasa... Am impresia ca toata viata o sa le fiu sub papuc. Nu o sa am niciodata libertate.

| alina141619mm a răspuns (pentru Katy20Kaithleen):

.pei u cum esti faci parte din, un anturaj sau cv/adica pote imbracamintea sau comportamentu sau cv la tine la determinat sa se comporte asa..iesi si u cand e plecat..sau zi ca iesi si gata daca nuty da voie fa ca tine sau borbeste cu mama ta, ei sigur vorbesc intre ei poate te ajuta a si iti spune dc e asawinking

| Katy20Kaithleen explică (pentru alina141619mm):

Nu sunt in nici un anturaj, nu fumez, nu beau. Dar ei pur si simplu nu pot accepta ca am crescut.

| alina141619mm a răspuns:

Pff.ei bn....scz..dar ori e putin cu capu,, ori il ingrijooreaza rauuuuu cv la tn..nus din comportament sau cv dee genu cred ca cal mai bine e sa ai o discutye serioasa adc sal rogi sa te asculte, sau daca te intelegi maibn cu mama ta fa-o pe ea sa fie de parte ta, ca sa incerce ea sa rezolce sau vezi si u ce vre el cum vreai sa fi mai bine fai pe plac ca sa nu aiba motive sa faca asa si afara vezi u.cred ca ar trebui in pricipal sa afli ce il deranjeaza de se comporta asawinking