| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat, oricare ar fi el! Am mare nevoie. Sunt fata, am 19 ani si sunt prietena foarte buna cu un baiat de aceeasi varsta. Ne cunoastem de foarte mult timp dar pana acum vreo 6-7 luni nu ieseam afara, decat vorbeam virtual. Din momentul in care am inceput sa iesim, am inceput sa ne apropiem mai mult unul de celalalt. Din prietenie, am inceput sa ne spunem te iubesc, sa iesim in fiecare zi afara si tot asa. Noi am vorbit despre o eventuala relatie dar am decis amandoi ca ar fi mult mai bine sa ramanem prieteni deoarece nu stim sigur daca relatia va merge si o sa stricam si prietenia dupa... de curand, m-a prezentat familiei lui. Am inceput sa ne petrecem fiecare zi impreuna, de dimineata pana seara. Sa nu mai iesim cu alti prieteni si sa fim numai noi... acum 3 zile ne tineam in brate si el m-a sarutat. Seara, am vorbit despre asta si a spus ca a fost doar ceva de moment si ca nu vrea sa stricam prietenia. Aseara, cand m-a adus acasa, iar m-a luat in brate si m-a pupat. Eu ce ar trebui sa inteleg din asta? Tin sa mentionez ca il iubesc foarte mult.

Răspuns Câştigător
| utilizatornou18 a răspuns:

Sa faci ce simți! Întotdeauna din prietenie se nasc povesti frumoase de dragoste. Sa te Pregătești psihic ca oricum orice decideți nu Va mai fi ca la început. Sa nu speri prea mult ca la un momentdat sa nu fi dezamagita. Ma întreb ce te oprește sa ai o relație și mai frumoasa decât o prietenie. Sa fii fericita și sa ai parte de tot felul de surprize cui nu i-ar plăcea? Gândește-te dacă este ceva ce simți doar pe moment sau dacă chiar te vezi in relație gen vreo 1-2 ani cu el... poți și 3luni fi cu el in relație sa îți dai seama. Acordați-va o șansa dacă asta simțiți. Posibil unul sa sufere pe urma sau posibil sa fiți Fericiți amândoi mult timp. Risca, curaj... succes mult!

11 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Daca o continuati tot asa, prietenia voastra se va rupe fara macar sa incercati o relatie.

| Ara997 a răspuns:

Itrebare : care e diferenta intre o prietenie frumoasa, si o "relatie "? chiar as fi recunoascator pentru un raspuns cat mai docmentat! si poate cu ocazia asta afli ce trebuie sa alegi.

| secrrettt012 a răspuns (pentru Ara997):

Prietenia pentru mine inseamna persoana aia care este acolo cand ai nevoie, care te ajuta, care te sprijină, care iti da curaj si care nu te părăsește la prima cearta. Iar relatia este cam tot la fel, doar ca aici intervin micile tachinari, saruturi, gesturi romantice. Nu stiu cum sa ma exprim mai detaliat de atât. dar sper sa înțelegi ce am vrut sa zic...

| Ara997 a răspuns (pentru secrrettt012):

A, da, inteleg, prietenia e un sprijin, pe cand relatia e sprijin (adica indepliirea nevoilor proprii de siguranta etc) + nevoi emotioale.
acum ma interesa daca "relatia " implica obligatoriu si sex

| secrrettt012 a răspuns (pentru Ara997):

O relatie nu se rezuma numai la sex...

| Ara997 a răspuns (pentru secrrettt012):

Asta astepta sa aud.
o zi faina!

| andreeabobo a răspuns:

Sa vorbiti serios! Daca chiar aveti sentimente de ce nu incercati? Prietenia se poate strica din orice. Daca simtiti ca va iubiti - de ce nu va dati o sansa?

| secrrettt012 a răspuns (pentru andreeabobo):

Ne este teama ca daca nu va merge relatia, dupa nu vom mai fi nici prieteni... nu stiu ce sa fac. o sa incerc sa vorbesc cu el zilele astea.

| andreeabobo a răspuns (pentru secrrettt012):

Crede-ma daca va placeti in momentul in care unul din voi va intra ontr-o relatie serioasa o sa apara gelozia si o sa stricati prietenia oricum.
Daca nu merge asta e... puteti sa ramaneti prieteni daca asta vreti cu adevarat. Orice prietenie si relatie trece prin momente grele orice ar fi.

| Ioanaah a răspuns:

Și iubiții sunt la baza cei mai buni prieteni. Presupun că nu vreți să fiți genul ăla de cuplu( potențial cuplu practic) care își anunță iubirea eterna in fiecare minut. Daca vreți o relație sănătoasă trebuie să fiți mai întâi prieteni(ceea ce sunteți deja) și să aveți încredere unul în altul. Acum...eu nu înțeleg ce credeți că ar putea merge prost, însă, indiferent de situație, indicat ar fi să vă puteți menține prietenia mai presus de toate și asta nu înseamnă neapărat friendzone. Acum, dacă aveți mai mult de 3 neuroni, mai mult ca sigur veți reuși să nu vă faceți un toate felurile și să intrați în alte regnuri in cazul in care unul calca strâmb. Și oricum, daca e sa fie, nu trebuie sa vă gândiți decât la faptul că Universul le aranjează în așa fel, încât să fie bine pentru amândoi. Much love

| secrrettt012 a răspuns (pentru Ioanaah):

Mersi mult de tot!