| alina_7421 a întrebat:

Heii happy am 14 ani si as vrea sa mi fac pierce mai jos de buza. nu am mai avut pierce pana acum deci nu prea ma pricep. te doare rau cand iti faci gaura? si daca nu mai porti cercelul se astupa gaura, nu? sau ramane vreun semn? pentru ca nu as vrea sa mi para rau ca l am fc si sa am ceva infectie. mersiii >big grin

2 răspunsuri:
| andreeutzaa a răspuns:

Am si eu un labret lateral(unde vrei sa il faci tu) Te sfatuiesc inainte de toate sa te duci la un centru specializat de piercinguri si tatuaje sa il faci pentru ca nu e de joaca. Poti lua si hepatita daca instrumentele uzate nu sunt sterilizate.Eu cand l-am facut nu am simtit decat o mica durere de 30 secunde cand a intrat acul in rest nu am simtit nimic.La inceput o sa ti se para incomod si poate o sa ti se umfle un pic, dar nu te speria.Trebuie sa ai grija la igiena ta.Trebuie in fiecare seara sterilizat cu apa de gura si curatat cu un mic betisor de urechi pe langa el(e probabil ca in primele zile sa iti apara o chestie alba pe langa). Daca nu porti pierceul timp de o luna e probabil ca gaura sa se inchida, si daca cumva nu o sa il mai vrei este probabil ca dupa sa ramana semnul.PS: dupa ce il faci sa nu mananci nimic picant big grin. Vreau sa iti mai zic odata sa il faci DOAR la un salon specializat! Sunt vene in partea de jos a buzei si trebuie sa fie niste persoane in stare sa localizeze punctul exact.happy O sa iti mai dea ei informatiihappy

| ZuuZyYyYyZ a răspuns:

Dupa ceti faci gaura o sa te doara un timp si daca scoti persingul si dakal lasi 1 luna fara sal porti tise astupa gaura da dacal ti mul timp nu o sa se mai aspupe e ca gaura in ereche smug