| anonim_4396 a întrebat:

Am câteva întrebări legate de şcoală. Dacă vreau să dau la liceu la filologie [ termin anul ăsta a 8 a ], pe ce materii se bazează înafară de română şi limbi străine? Ce facultate ar trebui să urmez după ce termin liceul? Îmi pot găsi un serviciu bun? Am auzit că la filologie nu se mai face mate în clasele XI-XII, dacă nu se mai face, mai dau bacul la mate?
Mulţumesc:**.

4 răspunsuri:
| Emena a răspuns:

Sa vedem. Faci foarte multa romana si limbi straine, latina, geografie, istorie si celelalte materii pe care le-ai avut si pana acum. In clasele 9 si 10 faci matematica si biologie. Din a 11-a si a 12-a nu, dar in schimb iti baga economie si sociologie. Ca facultate, poti alege cea de psihologie, de drept, litere, de geografie. Ca meserie se subintelege. A, si nu, nu mai dai bac la mate, ci la romana, engleza, geografie sau istorie si la alegere psihologie si inca ceva

| Simyna a răspuns:

Pai la filologie in clasa a 9`a:
Lb romana :4 ore
Limba 1:3 ore
Limba 2:2 ore
Limba latina: o ora
Matematica, fizica: 2 ore
Chimie, biologie: o ora
Istorie, geografie, logica: 2 ore

Iar intr`a 10`a:
Lb romana :4 ore
Limba 1:3 ore
Limba 2:2 ore
Limba latina: 2 ore
Matematica, fizica: 2 ore
Chimie, biologie: o ora
Istorie :3 ore
Geografie :2 ore
Psihologie :2 ore

Iar dintr`a 11`a nu mai faci matematica, chimie, biologie si fizica.

la bac ca disciplina obligatorie ai istoria si disciplina la alegere poti da la Geografie, Logica si argumentare,
Psihologie, Economie, Sociologie,
Filosofie
dupa ce termini facultatea in general poti da la orice facultate care nu cere admitere si se poate inta cu dosar dar ma indoiesc ca o sa alegi ceva ca ca faculattea de fizica cand tu nu mai faci din a 11-a poti alege fac. de litere(asta aleg majoritatea desi dupa parerea mea nu prea ai ce sa te faci in afara de translator sau prof de romana) mai e dreptu trebuie sa ai in familie pe cineva daca vrei sa intri in barou istorie psihologie sociologie cat despre serviciu depinde ce iti alegi si depinde ce intelegi prin serviciu bun ca in romanica noastra...

| RzVq a răspuns:

Uite deci daca vrei sa intri la filologie trebuie sa te bazezi pe romanie limbi straine istorie stiu ca cei de la filologie fac si latina pe langa cei de la mate info stiu ca psihologie, logica... cam astea ar fi si bacul se da la romana istorie si alegere dintre psihologie economie logica am inteles ca si sport... dar totusi pare cam ciudat nu garantez sper ca te-am ajutat.
Bafta!

| elissabethha a răspuns:

Heii. buna eu st lafilologie.winking buna colego` sa spun asalaughing ca materii ai asa [romana din plin, logica, engleza, franceza sau germana depinde la ce liceu vrei sa intri, logica, biologie, istorie, geografie, sport, muzica, desen, tic (informatica ), religie, latina la care o sa dai si teza. iar bacul stai fara griji la matematica nu-l dai sub nici o forma. o sa-l dai la romana, istoriesau geografie (alegere) engleza sau franceza(alegere) si atat! sper sa te fii ajutat :*