| anonim_4396 a întrebat:

Heii, am o intrebare. Sunt in Germania la scoala, de anul trecut, clasa a 9 a. Am terminat clasa a 9 a si in Romania, dar cand am venit aici (acum un an) a trebuit sa fac a 9 a iar. Acum mai sunt 2 luni de scoala, dar de cateva zile nu am mai mers, deoarece nu mai suport scoala, nu imi mai suport colegii, si pur si simplu ma distruge total psihic. Am vorbit si cu psiholoaga scolii, dar din pacate pe degeaba. Ai mei vor, la fel ca si mine, sa mergem inapoi in Romania, dupa ce termin eu, si sora mea scoala. Eu, azi, doarece nu am mai vrut sa merg si nici nu vreau, am zis sa trimit un e-mail la scoala in care sa zic ca nu mai merg la scoala, si ca daca mi-ar da o foaie prin care sa "dovedesc" ca am fost acolo acest an la scoala. Acum astept raspunsul de la scoala. dar oare am procedat corect. parintii mei nu stiu inca. dar tot vreau sa renunt la scoala.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Probabil va trebui să închei anul școlar, fie că-ți place, fie că nu. Altfel, școala de acolo NU poate elibera o adeverință precum că ai frecventat-o un an de zile, fără a putea atașa situația ta școlară încheiată pentru acel an.

| jupinu2011 a răspuns:

E complicata treaba,,, este probabil sati deie o foaie dar tot vor afla parinti