| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in Germania, clasa a 9 a, şi vreau să renunţ la şcoală. Nu mă suportă colegii, şi nimeni din şcoală că sunt român..., şi nici cu limba nu mă descurc excelent. Şi aş vrea să ştiu cum trebuie să procedez să mă las de ea, ca de ziua următoare să nu mai trebuiască să merg. Vă rog, ajutaţi-mă. Nu vreau alte opţiuni, gen să mă mult la altă şcoală, ci doar să mă scap odată de ea. crying

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Du-te ma de aici un an mai ai sa obtii cel putin 10 clase dupa aia faci un curs de calificare sa ai o meserie in tine si la munca, e important sa ai macar un minim de studii sau sa faci scoala cu un profesor privat

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi un filmulet care te poate ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Minti in legatura cu discriminarea. Sunt in Germania de aproape 5 ani. Niciodata nu am fost discriminata, ba dimpotriva, multi au incercat sa ma cunoasca si sa ma ajute cu limba germana. Iti intorc spatele doar cand nu esti interesat de ei si nu vorbesti limba bine. Eu cum sunt nepasatoare si n-am nevoie de ei (la un fotbal te accepta fara sa-i cunosti personal) mi-a fost si inca mi-e bine. Reci sunt mereu cu oricine, chiar si intre ei. Am avut altercatii cu fosti colegi de-a lungul timpului. dar se calmeaza apele daca nu-i lasi sa te trateze ca pe un gunoi. Au gura mare, asa-s multi nemti si am stat destule luni in vest, unde-s multi straini si se vorbeste engleza si acum locuiesc in est unde inca sunt destui comunisti si nazisti dar si mai multi contra nazistilor. Plus rusi, coloniile de pe vremea lui Hitler.
Daca erai in Romania acum, probabil ai fi visat sa fii in Germania.

| addrian98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mint, şi eu locuiesc tot într-o "parte" nazistă a Germaniei, unde peste jumătate din oameni sunt reci, dar şi cei calumea de care dai sunt foarte ok. Dar restul sunt foarte închişi. Tu probabil nu eşti la şcoală şi nu ştii cum e, mai ales că aici în pauze trebuie să stăm afară, în curte, şi toţi sunt în grupurile lor. Iar pe mine nu mă întreabă nimeni nimic, pur şi simplu stau şi eu acolo undeva, şi aştept într-una să se sune. Nu sunt genul care să se bage forţat intr-un grup sau ceva de genu. Sunt mai sensibil din păcate. Şi faptul că nu aparţin niciunde, şi nu am pe nimeni, mă distruge emoţional. Şi m-am gândit să renunţ la şcoală dacă aş putea de-acum, să fac un curs ca lumea de germană, şi să încep un Ausbildung... Adică oricum asta vreau după ce termin clasa a 9 a. https://www.facebook.com/addrrian98 e profilul meu de facebook, dacă ai vrea să mai vorbim.

| anonim_4396 explică (pentru addrian98):

Am terminat scoala aici, am mai facut alte cursuri si am fost si intr-un proiect care doar ce l-am terminat acum o saptamana si ceva. am trecut prin destule, resping societatea cu o mare pasiune si am ajuns si la violenta fizica din necesitate. dar te asigur ca sunt slabi si au doar gura mare, sunt ca tiganii, 20 contra la unul. din primele zile de scoala aici, am vazut ce bataie isi lua un baiat doar pentru ca avea strabism si nu se imbraca mai misto. era pus la perete si namile de peste 1.80-90m dadeau in el si radeau ca prostii.
am 20 de ani acum, pentru mine e istorie dar asta nu inseamna ca pe viitor va fi mai bine. la munca te vor barfi ca sa creasca in ochii sefului. oriunde ai fi, mereu vor fi oameni care s-au nascut sa-ti f/ta zilele, trebuie sa le dai suturi in fund la figurat si se lasa pagubasi.
deci faci hauptschule. mai e o optiune. poti sa faci prima data cursurile de germana, 6 luni de zile (daca ti le da), sa inveti bine si dupa aceea sa iti cauti un mini job si sa faci abendschule intre timp. daca poti acolo unde locuiesti. ai destul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Destule optiuni

| Bøøgey a răspuns:

Crezi tu ca parintii tai te vor lasa sa renunti la scoala?

| addrian98 a răspuns (pentru Bøøgey):

Nu ştiu, dar mi-e foarte greu şi să le zic. Până acum am ţinut totul în mine, nu am spus nimănui. Dar ăştia de la şcoală sunt aşa răi, şi rasişti. Nimeni nu vorbeşte cu mine, să mă întrebe cum sunt sau ceva, şi râd tot timpul de mine, şi de români. oh go on sad

| Bøøgey a răspuns (pentru addrian98):

Nu-i bai, intr-a saptea m-am mutat si eu la o scoala noua. Stiu cat de greu e, la mine era problema ca ei deja aveau cercurile lor de prieteni, glumele lor, se cunoasteau, vorbeau. Pe mine in primele saptamani rareori ma baga cineva in seama si mai erau si ceva glume nesarate cu "tipu' nou". La tine problema sta putin altfel, nu stiu daca e mai grav sau nu. Macar limba daca o stiai si sa fi gasit pe vreunu' mai sociabil. Glumele o sa dispara incet, incet, o sa se plictiseasca si aia. Daca erai in Romania poate mergea si varianta cu snopitul in bataie pe unu' ca sa castigi respectul (metoda incercata laughing ), da' asa, fiind in Germania, nu stiu ce repercursiuni ar avea o asa metoda. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu ai tai si sa te muti la alta scoala. De renuntat nu se pune problema.

| Luiza22 a răspuns:

Auzi,nu renunța la școala din străinătate! Mai bine stai acolo,că decât să te lași de ea, mai bine mori.

Oricum, dacă nu vrei să te duci, nu te mai du pur și simplu.

Stehe im Deutschland mit Deutsches! Ist gutter im Dutschland. Gehe zu Schule, leren gerne!

| addrian98 a răspuns (pentru Luiza22):

Luiza, ai Facebook? Da-mi add te rog: https://www.facebook.com/addrrian98

| Luiza22 a răspuns (pentru addrian98):

Îmi voi face. Au părinții mei.