| anonim_4396 a întrebat:

am o prietena si as as vrea sa imi ziceti parerea ei despre felul ei de a fi cum vi se pare! Hmm paii ea este de treaba zic eu ii place scoala dar nu toate orele are multi prieteni asculta de parinti ii place viata sa vorbeasca mult si discratctia dar nu intodeauna daca trebuie sa se gandeasca un minut serios va fi serioasa toata ziua daca de dimineata ii merge bine nu are chef numa de prieteni si atat iubeste sa isi traieasca viata ma maxim dar cand vede o persoana deprimata devine melancolica prieteni o infulenteaza mult de tot mai ales anturajul lor si pun accent cand spun asta ii place sa se inteleaga ca persoanele din jurul ei si vrea sa aiba tot mai multi prieteteni dar ea are niste prieteni care profita de ea material si ea la inceput incearca sa se opuna dar cedeaza usor si nu sunt toti prieteni adevarati si chiar nu merita dar ea tot o face( e foarte miloasa) din cauza lor sa apucat de fumat bea alcool face numa prostii(e virgina) iar mama ei nu esete langa ea pentru ca este in italia si de fiecare data cand incep o discutie se sfarseste cu o cearta nu poate sa comunice atata cu mama sa si cand aude ca prietenele ei se inteleg foarte bine si ca stiu totul despre fata lor ea... Saraca nu stie cum sa se abtina din plans tatal trece cu privirea de prostiile el dar nu stie multe lucruri despre ea. ea intodeauna isi dorea ca ea sa poata dscuta cu parinti mai ales cu mama dar nu poate pentru ca inecpe sa planga fiindca ei numa despre bani pot sa vorbeasca ea inece pe sa zica vreau si eu sa ma duc in excursie si tatal zice daca vrei sa te duci strangeti bani si daca vrei bani trebuie sa inveti si ea doar a zis ca fapt divers in visul ei spunea ca daa e frumos acolo poate ajungem si noi sa mergem. ea doar nici 14 ani nu are si deja gandeste ca o matura. sincer e linistita nu am treaba cu ea dar cand o vad asa tristaa nu o pot vedea asa ma doare sufletutl. va roog ajutati-ma eu nu mai am nici o idee!

Răspuns Câştigător
| Yryna14 a răspuns:

Pai, incearca si tu sa o faci sa inteleaga ca "prietenii" ei sunt niste profitori, da-i exemple. Nu cred ca gandeste asa matur cum ai zis tu daca este atat de naiva incat sa nu-si dea seama. Fa-o sa vorbeasca cu tatal ei, sa comunice, sa-i spuna tot ce are pe suflet. Cand mai vine mama ei in tara incearca sa vorbesti si tu cu ea [ Sper ca e intelegatoare ] si apoi si cu prietena ta si sa-i spui ca in mama ei poate intr-adevar avea incredere. Cat despre fumat si alcool ...Nu stiu ce sa zic. Isi strica sanatatea la doar 13-14 ani straight face. Dupa ce ai povestit e o fata sufletista si de treaba, doar putin prostuta si cred ca va intelege daca vei vorbi cu ea calm si o vei face sa te asculte. Sper ca am fost de ajutor. Papa :*:*

1 răspuns:
| Ralluca25 a răspuns:

Încearcă să vorbești cu mama ei să-i explici situația ficei sale. Vorbește si cu tatăl că până la urmă ea are nevoie de ambii părinți. Stai cu ea și fii aproape o să aibă nevoie de cineva cu care să vorbească. Ce poți să faci tu este doar să vb cu mama ei. mai mult nu știu. Este greu și pentru ea dar și pentru tine că nu va fi ușor să vorbești cu mama ei să-i spui tot ce se întâmplă. sad. Succes! :*