| lovenonylove a întrebat:

Mama e in spital ce sa fac e grav bolanava... ce sa fac sunt foarte tristaa si plangg ajutati-ma,,,,,,,

Răspuns Câştigător
| mickey112 a răspuns:

Pff. din pacate stiu sentimentul pentru ca am avut si eu o astfel de intamplare nefericita. In primul rand, tutrebuie sa fii tare, sa nu o lasi sa te vada plangand pentru ca acest lucru o va demoraliza complet. Incarca astfel, sa mentii un zambet pe buze[fie el cat de fals, va fi incurajator]. Spune'i mereu ca se va face cat de curand bine si ca peste vreo 2-3 zile va veni inapoi acasa si va fi ca inainte[chiar daca stii ca va dura mai mult, trebuie sa o faci sa vada cat mai repede sansa de scapare si de vindecare]. Incearca sa ii faci diferite mancaruri gatite acasa si sa i le duci la spital in caserole, prajituri simple sau compoturi [daca nu stii retete cauta pe internet ceva simplu: pilaf de orez cu carne de vita, pireu de cartofi cu snitel/gratar de pui sau roaga pe cineva sa te ajute, fara sa ii spui ei despre ajutor, bineinteles]. Este imposibil sa nu poti face ceva, iar acest lucru, din urma o va face sa simta ca are un sprijin bun si de increde alaturi care tine la ea si o ajuta in momentele ei grele. Bafta, si nu te arata pesimista langa ea, chiar daca dupa ce iesi din salon vei plange in hohote, abtine'te in preajma ei pentru a o nu demoraliza!

3 răspunsuri:
| xCherri a răspuns:

Salut, am patit si eu asa doar ca a fost bunica, si acum numai e straight face
Poti sa o spirjini intodeauna si sa fii sigura ca isi revine, sa te rogi la D-zeu. Inteleg, este foarte foarte greu, dar nu ai ce face, singurul lucru este sprijinul si sa o asiguri ca ea va fi in regula si ca se va intoarce acasa. Cu plansul nu prea ai ce rezolva, cat iti este de greu, chiar daca te doare f tare. Trebuie sa intelegi ca asa a fost sa fie. Si te asigur ca se va vindeca. Si incearca sa nu-i arati durerea ta, pentru ca o va face mai suparata. Bafta! Si transmite-i Insanatosire grabnicawave

| Ofiintă a răspuns:

Buna
In primul rand imi pare rau pentru mama ta sad
Incearca sa fi optimista, stiu ca este greu in aceasta situatie mai complicata dar roaga-te mult la Dumnezeu si vezi ca te va ajuta. In acest caz El este singura ta speranta.
deci ai incredere
Dumnezeu fie cu tine :*
pa, pa

| OFataDinDacia a răspuns:

Nu stiu daca pot sa te ajut de la distanta dar daca vrei lasa-mi ID-ul tau sa putem vorbi