| TiniS a întrebat:

Sunt in clasa a7a si semestrul acesta este posibil sa fi ramas corigenta la mate si la inca o materie. Eu locuiesc doar cu tata si maine la chemat diriga la scoala si nu stiu ce sa fac. Am avut sedinta dar nu i.am zis de ea pentru ca am vaaut ca are prea multe pe cap si nu am vrut sa il mai stresez si cu asta. Mie nu mi se pare ca e asa grav pentru ca greselile facute pe primul semestru se pot repara pe semestrul urmator. Eu i.as promite ca o sa imi dau mai mult silinta dar nu stiu daca ar intelege. Stiu ca nu am facut bine ca l.am mintit si acum imi pare rau. Stie ca nu ma prea descurc la mate si m.a intrebat daca am trecut semestrul asta si i.am zis ca nu stiu pentru ca nu am primit carnetul. Si i.am zis ca si daca n.am trecut mai am o sansa pe semestrul 2 si atunci va fi mai bine. El mi-a zis ca n.am voie sa raman corigenta si imi e din ce in ce mai frica si nu cred ca o sa ma inteleaga. Ce pot face sa fie totul bine?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ii spui exact cum ai zis,"Tati am vazut/observat ca ai multe necazuri pe cap si nu doream sa te mai impovarez cu inca una". Eram convinsa ca voi reusi sa rezolv problema deocamdata n-am reusit, dar promit ca se va rezolva in viitorul apropiat. Orice greseala asumata este pe jumatate iertata. Sper sa scapi doar cu o dojeneala/mustruiala.

| KillMePlease a răspuns:

Te comporti foaarte frumos cu el, faci tot ce iti spune si incerci sa pari trista... poate te va intreba de ce, atunci trebuie sa ii zici adevarul, iar daca nu te intreaba, spune-i tu, sigur i se va parea totusi mai frumos sa ii zici adevarul din propria initiativa caci va crede poate ca te simti vinovata...

| mache1945 a răspuns:

Cel mai bine este sa nu-l mai minti. Eu cred ca te va crede daca promiti ca vei invata mai mult sem II. Incepe inca din vacanta ca sa te creada. Fa-o cu seriozitate. Matematica e grea daca acumulezi goluri. Daca tata are cu ce, sa-ti puna meditator.

| CapsunicaToxica a răspuns:

Ii cumperi o prajiturica pe care scrie :Imi pare rau, tata! Si ii spui tot ce s-a intamplat si te v-a ierta cu siguranta.