| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU. Am 17 ani. Am o relatie de 1 an si 7 luni. Fac 18 ani peste 5luni. Eu locuiesc cu mama mea. Cu toate ca, eu si prietenul meu, suntem impreuna de un an si 7 luni, mama nu ma lasa sa stau la el in brate, nu ma lasa sa il imbratisez eu. Nu ma lasa sa ii spun eu "Te iubesc". Cand ii spun prietenului mei ca il iubesc, ea sare sa spuna "vai de mine, il iubesti acum
." si chestii de genul asta. Noroc ca am purtat o discutie cu prietenul meu, si intelege. Si oricum o sa ne mutam impreuna dupa ce termin scoala.Dar ce sa fac cu mama mea? De ce ma trateaza asa? Avand in vedere ca ea s-a casatorit la 17 ani iar primul copil(fratele meu mai mare, l-a avut la 19 ani) acum ea are 59 de ani, pentru ca pe mine m-a nascut la 42. Nu stiu. Parca ma simt ciudat sa o intreb pe ea asta. Ea e mai severa de fel si nu stiu ce sa fac.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cel mai probabil e pe moda aia veche ca nu ai voie sa faci niciun fel de gest tandru pana nu va casatoriti... Desi pana la urma e doar o imbratisare si aveti 1 an si 7luni dar nah.laughing

| Nemessys a răspuns:

L-ai prezentat parintilor tai, nu? Ce parere au? Tare mi-e ca are ceva cu el. Tatal tau ce zice despre relatia dintre voi 2? (scuze de intrebari dar am nevoie de raspunsuri la ele). Sfatul meu ar fi ca. sa gasesti timp cat sa fie toti 3 liberi (mama, tatal si prietenul tau). El sa vina la voi acasa si sa stati toti 4 de vorba. Sa lamuriti care-i situatia. Poti sa o intrebi de ce face aia, are ceva impotriva daca sunteti impreuna si tot felul de intrebari de genu'. Repet. sa fie si prietenul tau de fata. Mult noroc si sper sa rezolvati problema.

| Claramars a răspuns (pentru Nemessys):

Tatal meu a decedat acum 4 ani intr-un accident de masina. Locuiesc doar cu mama. Si da, stie de relatia cu el de la inceput.

| vocea a răspuns:

Buna, am citit ce ai scris mai sus si am observat ca tu vrei sa fi iubita si nu poti din cauza mamei tale, ai putea sa te vezi cu el pe ascuns si sa va sarutati, dar cel mai bine e sa o faci pe mama ta sa inteleaga ca vrei un iubit.

| Claramars a răspuns (pentru vocea):

Nu are nimic impotriva relatiei sau ceva. Doar ca nu ma lasa sa fac eu aceate lucruri. Adica el daca ma ia in brate, nu zice nimic. Doar daca ma pun eu zice. Daca ma saruta el, nu are nici o problema... Doar daca il satut eu. Deci asta e rau...

| Claramars a răspuns (pentru vocea):

Da, stie de el. Inca de la inceput. Tatal meu a decedat acum 4 ani intr-un accident de masina. Locuiesc doar cu mama.

| BlackRose03 a răspuns:

Spune-i direct.
"M-am saturat, tu ma impiedici si sa-mi iau iubitul in brate desi o sa fiu majora curand in timp ce tu erai casatorita la varsta asta! Nu stiu care e problema ta in aceasta privinta, dar ma deranjeaza si nu il voi pierde pe barbatul iubit din cauza ta. Daca nu poti intelege nici macar atat, te rog sa nu te mai bagi in viata mea."

Stiu ca pare dur, dar la varsta ei nu-si mai poate schimba mentalitatea. Poate se va gandi la ce ai putea sa-i zici si de dragul tau macar nu se va mai baga.E viata ta si daca vrei sa il saruti sau sa il iei in brate n-ar trebui sa se impotriveasca.

| Mihaelablabla a răspuns:

Cel mai probabil mama ta nu vrea sa iti asumi aceasta responsabilitate la o varsta asa frageda, precum a avut si ea. Te poate lua valul oricand daca ii marturisesti si, atunci cand vei deveni innebunita dupa el, nu o sa mai gandesti rational.
Mama ta iti accepta relatia ca fiind una neserioasa, copilareasca si nu vrea ca tu sa faci anumite greseli.