| Zozolinaa a întrebat:

Heii TPU, am o intrebare foarte importanta. Cum sa te pastrezi curata? Adica eu in felul meu sunt mai dezordonata. Adica cum sa fiu mai curata asta incude si [Paru][Fata][Tenu]..etc Cum sa fiu curata atat Fizic si Psihic. Curata in intregime Si exterior dar si ordonata si chestii prin camera.

Răspuns Câştigător
| Andarock a răspuns:

● Curățenie psihică : Trebuie să te gândești foarte bine la lucrurile rele sau neplăcute (nedorite) pe care le-ai făcut și încearcă să le îndrepți definitiv. Așa, dacă mintea îți va fi împăcată, tu nu o să mai ai lucruri rele pe conștiință happy

● Curățenie fizică : Fă duş sau baie în fiecare zi (măcar 20 de min. să stai).
Îngrijeşte-ţi părul, dinţii, unghiile şi pielea cu mare atenţie. Dă-le importanţă mai mare ca înainte. happy

● Curăţenie la modul general : Nu-ţi face griji, şi eu sunt mai dezordonată de fire. laughing) Ce fac eu ca să-mi menţin curăţenia în cameră? O rog frumos pe mama să mă ajute să strâng din cameră (odată pe săptămână se întâmplă asta), iar apoi... trebuie tu să încerci să-ţi pui hainele, cărţile, pixurile şi restul lucrurilor la locul lor.

Sper să te-am ajutat big grin

1 răspuns:
| liliacALB a răspuns:

Ti s-a dat de inteles explicit (sau indirect) ca ai probleme cu ordinea/curatenia? Daca da, e simplu, cel putin teoretic. Faci curat, ordine, te aranjezi, ceri sfat la cineva apropiat. Ai sa vezi ca te simti mai bine si psihic stiind ca toate lucrurile de care te folosesti zilnic (inclusiv corpul tau) sunt mai ok. Daca nu gasesti o motivatie suficienta pentru a trece la treaba trebuie sa o cauti, sa-ti doresti sa o ai. Un pas este si acest mesaj de ajutor pe care l-ai scris aici. Bafta!