| BlueDreamsss a întrebat:

Heii,TPU! Am o poveste lungăă... am o prietenă foarte bună,ne înţelegem super. La începutul anului şcolar ea şi-a făcut un iubit. Era de treabă băiatul. După câteva luni devenise ciudat. Nu mai vorbea deloc cu ea la telefon,la şcoală nici măcar nu se uita la ea. Ea se învinovăţea,zicea că sigur a făcut ceva să-l supere. Eu îi ziceam mereu că nu e OK ce îi face acel tip,dar nu mă asculta. Încet-încet el a început sa facă mişto de ea şi să o jignească şi se despărţea cand voia de ea, ea căzându-i la picioare mereu. Până intr-o zi când a zis că îi ajunge şi nu îl mai iartă. Tipu' nu o lasă în pace deloc. Îşi cam bate joc de ea şi ea se comportă frumos cu el...Eu sunt foarte complexată de felul în care arăt. Simt mereu că nu mă place nimeni şi toţi îmi spun că sunt grasă. Ieri,m-am dus cu prietena mea la baie. Fostu' ei era de serviciu pe hol. Când am trecut pe lângă el,a începu să-mi zică mie : "Uite balena!" "Mai slăbeşte şi tu,graso!" Eşti cât o balenă!". Când am ajuns în clasă,am cedat şi am început să plâng. Prietena mea îmi spunea că nu înţelege de ce plâng pt ce a zis acel "căcat"(scuzaţi-mi exprimarea). Ea nu înţelege cum m-am simţit. Pe ea o plac mereu băieţii. Nici ea nu e slabă,dar ea arată bine. Ea are fundul mare,dar are talia subţire şi arată foarte frumos. Eu am şolduri şi sânii foarte mari. Îmi spune că orice fată şi-ar dori sânii mei, dar nu ştie cum e...am ajuns să nu mă mai suport. Îmi spun toţi că sunt grasă. Bine,nu prietenii şi familia,dar e normal. Fostu' ei m-a făcut să mă simt mai îngrozitor decât mă simţeam deja. Aş fi vrut să văd că ea mă apără şi să simt că e lângă mine. Dar m-am simţit mai singură ca oricând. Ea a spus că ştie că e vina ei şi că îi pare rău,dar nu înţelege cum m-am simţit eu. Eu nu vreau să mai deschid subiectul,nu vreau să-i spun ce simt. Aş vrea să înţeleagă. sad. Eu încerc să slăbesc,chiar încerc! Ea mă ceartă mereu şi zice că nu sunt grasă,dar eu ştiu. Nu ştiu cum să mai reacţionez,cum să mă mai comport cu acel tip, cum să m comport cu ea. Ce să fac? Mă simt groaznic. sad

1 răspuns:
| T0T a răspuns:

Nu știu cât de mult încerci tu, dar sunt sigur că nu prea faci sport. A încerca nu înseamnă a te înfometa. Deci nu, nu încerci.
Cât despre fostul ei prieten, mi se pare o persoană de toată jena, și consider că prietena ta e cam la fel dacă continuă să se uite după el. Ori e foarte proastă ori e la fel ca el. Nu știu. Ar trebui să vorbești serios cu ea despre comportamentul față de acel individ. Dacă aș fii în locul tău aș pune-o să aleagă ori să se uite la ală in continuare dar să renunțe la prietenia cu tine, ori să îl trateze în toate situațiile posibile cu ignoranța pe care o și merită acel nemernic de astfel. E spre binele ei.
Cât despre faza cu "băieților le place" țin să precizez că este o generalizare complet ne la locul ei. Fiecare suntem diferiți și ne plac lucruri diferite la o fată.