| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU! Am o problema destul de serioasa,deci v-as ruga sa cititi cu atentie ce scrie mai jos :

Deci, eram intr-o zi pe strada cu 2 fete (prietena mea si inca o fata) si a venit unul de dupa un bloc si mi-a dat cu pumnul in gura.Eu nu am putut reactiona fiindca mai erau niste baieti in jurul celui care m-a lovit si daca dadeam in el mi-o luam rau de tot.Asa...nu stiu cum am facut atunci dar am reusit sa plec.In fine,a doua zi am vorbit cu niste prieteni,l-am cautat pe ala care mi-a dat cu pumnul,nu ca sa-l batem,ci doar ca sa vorbesc cu el sa aflu de ce m-a lovit (tin sa mentionez ca acel baiat este luat in vizor de politie,parintii lui nu-l pot stapani,deci practic nimeni nu-i poate face nimic). Cand l-am gasit, m-am dus la el cu frumosul si am incercat sa vorbesc cu el.Nu a fost insa foarte comunicativ si m-a amenintat din nou.Bun,am plecat de acolo si spiritele s-au calmat, pana acum cateva zile cand m-am luat la cearta cu un coleg de clasa.Colegul asta il are "la mana" pe ala care mi-a dat cu pumnul si l-a pus sa ma bata cand ma prinde.In fine, nu asta conteaza...dar as vrea sa va intreb cum as putea sa scap odata de problemele astea de cartier fiindca deja m-am saturat sa stau cu frica de a iesi din casa.Eu pe ala il pot bate doar ca stiu ca daca dau in el mi-o iau a doua zi insumat fata de cat i-am dat eu lui.
Va rog ajutati-ma.Pur si simplu nu mai pot! Cel mai bun raspuns primeste fundita...

17 răspunsuri:
| CannbalCorpse a răspuns:

Spunele parinţilor! Dacă băiatu ăla este in vizorul poliţiei o să il aresteze! Şi o să scapi.

| dianadiana14 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

Nu are cum sa-l aresteze daca nu are varsta legala de 18 ani!

| Hash001 a răspuns (pentru CannbalCorpse):

N-ai tu treaba, daca e minor si parintii nu se baga nu se va intampla nimic, politia nu le poate face nimic.

| CannbalCorpse a răspuns (pentru Hash001):

Si eu de unde sa stiu ma ca e minor?

| Roxana121 a răspuns:

Tipu a vazut ca tu nu-i dai in bot, ca te feresti de el, da lui asta-i palce daca e plecat pe o faza el din asta traieste cu scompu ca toti se tem de el, si nimeni nu-l va opri.Asta crede el pentru toti este o lege, in cazu acest ar fi bine sa mergi la politie cu cineva si sa rezolvi treaba, pentru ca esti om si nu poti sta inchis in casa ca un soarece sa te gindesti ca cind esi afara cineva iti da in cap.Succes si incearca sa treci peste frica, curaj si bafta multa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prima data zici ca doar vrei sa vorbesti cu el, ca un baiat educat ce esti, iar apoi incerci sa-ti faci o imagine de zmeu in fata noastra "Eu pe ala il pot bate".
Raspunsul la atitudinea ta este: fa-ti o gasca!
Cine naiba stie ce s-a intamplat acolo, tu cu "doua fete" cred ca i-ai aruncat priviri cu un aer superior, te bateam si eu daca asa stau lucrurile.
Colac peste pupaza, te mai certi si cu un coleg.Eu stiam ca la scoala te duci ca sa inveti.
Ai avut noroc ca era sanatos la cap, altii au alte metode. Dupa ce ai cazut pe jos incep sa dea toti cu picioarele, iar daca ti-ai pierdut constiinta pe moment, e nasol ca nu-ti mai poti proteja fata si organele genitale.
Toti mai luam cate o bataie, asta-i viata! poate peste ani vei avea ocazia sa-i intorci favoarea.Invatand foarte bine, poate, tu consultant financiar iar el looser, vei avea "grija" de el si o sa-l indrepti pe un drum "bun".

| Hieer a răspuns:

Pai daca tot esti in vizorul politiei. Eu zic sa le zici parintilor tai sa te duci la politie...si ei vor rezolva. Daca tot stie si politia ca baiatu e ''nebun''.

| Azazea a răspuns:

Singura solutie este sa vorbesti cu persoana respectiva, sincer e singura solutie, chiar daca nu vrea sa vorbeasca, sau te injura, tu continui sa vorbesti civilizat si sa ii explici ca nu e normal ce face, se ia de tine aiurea, cand tu stii ca nu ai facut nimic.Nu e normal.Am patit si eu ceva de genu de mai multe ori, bine, nu am luat bataie, dar se intampla sa ma ameninte cineva si vorbeam pur si simplu cu persoana aia, si desi injura sau continua sa ma ameninte, eu vorbeam frumos si na...se rezolva mereu.O fi avand el motivele lui sa fie asa de dus cu pluta, poti sa il intrebi ce are cu tine, si ce probleme are, ce treaba are cu tine, nah, gasesti tu ce sa vb cu el. Bafta.

| dianadiana14 a răspuns:

Pai,pur si simplu, alunga-ti frica!
Cand il vezi ingnora-l sau spune-i "Salut"
Nu umbla singur!
Daca vezi ca continua sa te tachineze vb cu parintii tai, spune-le sa-l ameninte sau spune-le sa vb cu parintii lui
In cel mai rau caz fa reclamatie la politie, poate mai sunt si altii care stau sub frica lui si nu au curajul sa spuna!
Sper sa te descurci! :*

| Komodoo a răspuns (pentru dianadiana14):

Pai tocmai asta este...ca sunt multi carora le este frica de el.multumesc pentru. raspuns...sa stii ca este concurent pentru fundita.mai las sa vad daca mai raspund cineva. oricum multumesc mult :*

| Hash001 a răspuns (pentru Komodoo):

Astia sunt oameni fara Dumnezeu, cu asta se ocupa mereu. Ideea e urmatoarea: singur nu poate face nimic un dobitoc in lume, si pentru asta isi ia haita dupa el. Am avut si eu cazuri similare si am scapat.
Daca ai probleme din cauza lui ca ai raspuns la o provocare (care el o face intentionat, iti cauta nod in papura) cu injurii sau cu pumni inseamna ca e vina ta.
Daca e prima data cand te ataca prin surprindere inseamna ca avea ceva cu tine. In general persoanele astea nu sar la pumni ci mai mult latra, decat daca ii injuri sau sari tu la pumni atunci ti-ai pus-o, o sa te caute pana o sa infunzi spitalele. Si ce-i mai si nasol e ca politia nu le poate face nimic, chiar daca ii prinde n-are ce sa le faca decat sa le dea o amenda.

Ps: Tot ce au scris fetele astea de pe TPU n-are rost sa le iei in considerare. Ele isi dau cu parerea iar eu iti zic din proprie experienta. Daca vrei sa mai discutam pe tema asta da-mi un PM pe TPU cu emailul tau.

| Komodoo a răspuns (pentru Hash001):

Nu pot sa-ti dau PM, fiindca statutul de "Junior" nu ma lasa sa-ti dau PM.Trimite-mi tu, te rog, un PM cu e-mailul daca te lasa.

| dianadiana14 a răspuns (pentru Komodoo):

Pai adunati-va toti colegii carora le mai este frica si chemati-va parintii, atunci adultii o sa vada cat de grava este problema si vor lua masuri :*Ai grija de tine >big grin

| dianadiana14 a răspuns (pentru Hash001):

Ce vrei sa spui?! waiting ca daca suntem fete nu putem avea dreptate? Ce e cu atata misoginism in Romania?! Aloo, poate sfatul meu e mult mai valoros decat al tau! Auzi, nu le lua in considerare chatterbox

| omblodon a răspuns:

Daca esti din Galati sau prin jur anuntama ca tii aranjez eu!

| omblodon a răspuns:

Au daca ai nev de ajutor contacteaza-ma la id:claudiu_mcc9@yahoo.com

| fetitzaplinadevise a răspuns:

Hei, incearca sa eviti conflictele, iar daca nu este posibil, roaga-i pe parintii tai sa mearga la politie sa ii faca un ordin de restrictie. Daca respectivu' incalca regulile din ordin, este amendat sau ajunge la inchisoare...