| EdgarAllan a întrebat:

Salutare...
Revin cu o intrebare despre problemele mele si imi pare rau daca v-am plictisit, dar nu am cu cine sa vorbesc. Cine a avut ocazia sa dea peste intrebarile mele stie despre ce e vorba. Pe scurt, sursa problemelor este aspectul fizic.

In ultimul timp am fost cam absent din viata sociala si am ramas fara prieteni, nu ca as fi avut multi, dar macar aveam pe cineva. Ieri am decis sa reiau legatura cu cativa dintre fostii colegi din liceu si m-au invitat sa iesim undeva pe seara sau sa ne strangem acasa la cineva. Asta am si facut, ne-am adunat cativa tipi si tipe la unul dintre prieteni.

Unul dintre tipi se plangea ca nu ii iese cu fetele si una dintre tipe i-a spus ca ar trebui sa ia lectii de la mine, pentru ca problema la el este comportamentul. Si dupa a spus ca daca as arata si eu bine, as avea mare succes cu fetele. Asta in conditiile in care nu stiam nici cum ne cheama unul pe celalalt. In fine... am gustat ironia si chiar nu m-am suparat, sunt obisnuit. Insa fara vreun motiv, dupa cateva minute tipa ma intreaba pana la urma cine m-a invitat aici, pe cine cunosc dintre ei. I-am raspuns in cel mai frumos mod posibil si dupa mi-a spus ca daca nu m-ar fi cunoscut fostii colegi, nici nu m-ar fi bagat in seama si ca sunt urat. M-am simtit putin prost, dar au calmat spiritele ceilalti. Initial am vrut sa plec, dar nu am avut motive si mi s-a parut un comportament de copil mic gestul asa ca am ramas pana la sfarsit si totul a fost ok. Tipa nu mi-a mai spus nimic.

La sfarsit fata a venit la mine si si-a cerut scuze, i-am spus ca e ok si m-a luat in brate si a inceput sa planga.

Azi am inceput sa primesc mesaje de la ea ( oarecum a facut rost de numarul meu ) si mi-a spus ca i-ar placea sa iesim undeva si ca ii pare rau pentru ce a spus. I-am spus ca daca vrea sa isi ceara scuze, am iertat-o deja si ca totul e ok. Imi tot trimite mesaje, nu am nici cel mai mic gand pentru ea si sunt absolut sigur ca nici ea pentru mine insa m-a facut curios. Nu stiu de ce vrea sa iesim si ma tot gandesc care ar fi motivul.

Răspuns Câştigător
| MPersephone a răspuns:

Problema nu e niciodata aspectul fizic. E atitudinea pe care o ai. Daca cineva iti insulta aspectul, e o persoana imatura si superficiala. Vrei o persoana imatura si superficiala in viata ta? Cel mai probabil ca nu. Schimba-ti atitudinea atunci.

| EdgarAllan explică (pentru MPersephone):

Ok, o sa ma apuc sa dau in cap tuturor care au ceva de comentat la adresa aspectului meu fizic. Intotdeauna or sa fie persoane care or sa aiba ceva de obiectat la tine si nu poti sa ii multumesti pe toti. Si nu o sa imi schimb atitudinea pentru ca e perfecta, e singurul lucru frumos la mine. Sau poate nu inteleg ce ai vrut sa spui prin atitudine. Daca cineva care arata normal se comporta ca mine, atunci era felicitat pentru atitudinea lui, daca eu am atitudinea pe care o am si sunt urat, atunci sunt fraier si urat. Banuiesc ca nu ai fost niciodata pus in situatia in care sa primesti o insulta la adresa aspectului fizic. Si crede-ma, e o problema.

| MPersephone a răspuns (pentru EdgarAllan):

Raspunsul tau e atat de limitat incat nici nu stiu daca meriti timpul meu. Asta e atitudinea ta, nu e deloc perfecta. Invata ce inseamna atitudine, vei avea nevoie. Nu comportament, nu fel de a fi, ci atitudine. Un dictionar explicativ nu strica niciodata. Cred ca toti am fost cel putin odata insultati fizic. Aceste insulte imi par cele mai josnice, datorita faptului ca sunt imature si stupide. Dar sigur ca vei fi insultat daca ai atitudinea asta, deja te-am inteles.
Succes. Ai nevoie.

| EdgarAllan explică (pentru MPersephone):

Da... atitudinea e strans legata de comportament. La fel cum e matematica legata de fizica. Ai nevoie de matematica ca sa te exprimi in fizica asa cum ai nevoie de actiuni comportamentale ca sa iti manifesti atitudinea. Si crede-ma, nu am provocat niciodata pe nimeni ca sa fiu insultat dar nici nu am plecat capul si am inceput sa plang sau sa fii raspuns acid. Am raspuns cu maturitate si incredere sa nu ii mai las portita de raspuns. Problemele apar la primul contact, oamenii sunt curiosi si rautaciosi din fire big grin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MPersephone):

Ba da, aspectul fizic e problema!

20 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar iesi cu ea, fii deschis. Indiferent ce vrea... lasa lucrurile sa se intample. Vrea nu vrea ea dupa, asta este. Tu lasa lucrurile sa se intample in timp ce este sigur pe tine de ce faci. Asta este foarte important, sa fii sigur pe tine.

| LoveSleep a răspuns:

Înțelege că lucrurile pe care le descrii nu se întâmplă, totul e in capul tău. Nu stiu ce fantezii nebune ai cand ne spui ca ti-a zis cineva ca esti urat, dar te rog, du-te la un psiholog.

| EdgarAllan explică (pentru LoveSleep):

Asa e laughing cum de nu mi-am dat seama pana acum? Cum sa imi spuna cineva ca sunt urat cand eu arat ca Alain Delon... cred ca mi-au spus asa pentru ca sunt invidiosi si eu am luat totul in serios.

| LoveSleep a răspuns (pentru EdgarAllan):

Din cate ne tot povestesti aici deducem ca oriunde te duci, femeile se dau peste cap sa te faca urat sau sa-si bata joc de tine.
In 2020 nimeni nu are timp nici sa bea apa cum trebuie si tu vrei sa spui ca femeile isi rup din timpul lor doar sa se bage in seama cu ultimul anonim, pe care sa-l mai si jignească.
Ii oferi locul tau la coada uneia si din senin incepe sa se crizeze si sa-ti spuna ca cum ti-ai permis tu, un hidos, s-o lasi in față. Are sens. Sunt sigur ca s-a întamplat.

| EdgarAllan explică (pentru LoveSleep):

Asa e, cum de am uitat ca suntem in 2020... nu mai suntem in 1900. Acum toata lumea e open minded si respectoasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Si mie mi-ai zis ceva asemanator! Si mie mi-ai spus ca e totul in capul meu! Iti spun eu ca nu e! Totul e real, si probabil la fel si ce zice el!

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, luati-va de mana.
Dar el e mai bolnav decat tine, el isi si imagineaza lucruri care nu se intampla.
Tu crezi doar ca esti urat, dar in realitate esti speriat, lenes si ipocrit. Vrei sa te placa femeile cand te duci pe strada cu parul spalat saptamana trecuta, plin de matreata, cu pantaloni din aia cu multe buzunare de zici ca te duci la vanatoare, cu camasa in carouri cu maneca scurta si cu ochelari care ti-au ramas de la bunica-tu. Tu nu vrei sa intelegi ca aspectul fizic e ceva ce poti schimba radical, pentru ca e mai simplu sa te plangi.

Amandoi, ar trebui sa terminati cu intrebarile. De ce mai cereti sfaturi daca nu le luati in calcul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Frate,nu! De fapt eu ies foarte ok din casa! Am parul aranjat,stilul pus la punct,dar faţa mea este problema! Uite,nu stiu exact de ce tu nu intelegi ce tot spun eu aici,si ma socheaza ca tu chiar crezi ca avem o mare problema cu igiena sau stilul! Si daca e vorba de ochelari aici, sa stii ca am intrebat multe fete cum imi sta fara ochelari si au zis "Nu, tot urat esti!". Bine, acum nu o sa mai zic nimic ca vad ca tu o ti pe-a ta, dar asta e adevarul!

| Irinel15123532 a răspuns:

O portocala dintr-un magazin, se plangea mereu ca, merele sunt cele mai cautate si mai frumoase dintre toate. Era foarte invidioasa pe ele, pana intr-o zi cand a reusit sa isi schimbe aspectu fizic in asa fel incat de acum arata exact ca un mar.
A intrat o persoana in magazin si vanzatorul i-a spus
''Ce doriti? Vreau sa va spun ca am mere proaspete''
Dar clientul i-a raspuns ''Nu multumesc, nu imi plac merele, as dori cateva portocale''

Poate ti se pare foarte copilareasca comparatia, dar vreau sa iti spun draga prietene ca, niciodata nu vei putea fi pe placul tuturor, iar schimbandu-te in rau, si a deveni ''baiat rau'' pentru a deveni ceea ce nu esti, nu va schimba nimic, pentru ca oamenii care te-ar fi placut pentru naturaletea ta, pentru personalitatea ta reala, acum te urasc si te plac cei carora incerci sa le faci pe plac. Dar te intreb, cat vei reusi sa tii masca pe tine?
Dar niciodata nu vei fi placut de orice om.
Incearca sa fii cat mai bun, fii sensibil la problemele altora, ajuta-ti aproapele, fii bun, fii plin de bucurie si de motivatie, si mergi mai departe.
Citeste noul testament, Hristos te iubeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu stiu ce sa zic despre asta! Eu zic sa o dai naibii! Mi se pare o ciudata!

| EcceHomo a răspuns:

Mie îmi plac bărbații urâți, în preajma lor nu ma simt complexată, eu fiind urâțenia pământului. big grin
Motivul ei? Probabil ca și-a dat seama că soarele răsare și fără ea, că nu e buricul pământului și că ar avea ceva de învățat de la tine... Sau cineva a rugat-o să facă asta. happy

| EdgarAllan explică (pentru EcceHomo):

Mersi frumos pentru raspuns big grin e cel mai relevant dintre cele pe care le-am primit. Imi pare rau ca am folosit fundita, ai fi primit-o cu drag.

| EcceHomo a răspuns (pentru EdgarAllan):

Stai liniștit, să nu îți para rău pentru nicio fapta de-a ta, e ceea ce ai crezut și hotărât la acel moment.
Eu îți mulțumesc!

| Bariel a răspuns:

E complicata treaba, posibil sa fi pus ceva la cale. Poti sa te duci, dar fi precaut

| EdgarAllan explică (pentru Bariel):

M-am gandit si la posibilitatea asta. Dar nu vad rostul sa ma duc, chiar daca sunt curios. Si-a cerut scuze, am iertat-o, suntem ok. Nu ma intereseaza si nici eu pe ea mai mult ca sigur. Deci nu vad rostul sa ma duc.

| Bariel a răspuns (pentru EdgarAllan):

Cel mai probabil se simte foarte prost si crede ca acele scuze pe care ti le-a oferit nu au fost indeajuns, poate vrea sa si o puna cu tine. Este posibil sa fi vazut ca nu esti prea social si poate crede ca esti un libidinos, poate vrea sa te manipuleze si sa se foloseasca de tine. Eu spun sa o ignori, sau sa i o tragi, depinde de personalitatea si preferintele tale