| a întrebat:

Heii TPU. Ce se invata la chimie in clasa a 7a?
Am o mare problema. Saptamana asta dau test initial la chimie. M-am mutat de la o scoala la alta. Aici s-a facut scoala in a 7a. La fosta mea scoala nu faceam nimic. Iar la chimie primeam 10 pe revistele ce le cumparam. Nu ne-a predat niciodata la chimie si fizica. Nici la biologie, deoarece profesoarei ii era frica de noi. Eu ce fac la teste zilele astea? Nu e corect. OK. Fac ce stiu, dar stiu prea putine crying. Nu am avut de unde sa invat. Noii colegi sunt olimpici la toate materiile. Eu ce fac? Cum ma descurc? Macar sa-mi spuneti ce s-a facut in a 7a la chimie, ce lectii, iar eu caut pe net, undeva. (sunt clasa a 8a). La fel si la fizica, si biologie, si engleza..franceza. Deci chiar nu stiu nimic. De acu voi invata tot! Doar ca saptamana asta va fi grea crying.

Răspuns Câştigător
| Crucified a răspuns:

Ce colegi tâmpiţi ai avut şi tu.

Chimia de a 7-a e uşoară şi în acelaşi timp plăcută şi frumoasă. Ai nevoie de un tabel cu sistemul periodic al elementelor.

Uite ce se află la "cuprins" la manualul de chimie de a 7-a:

1. Corp. Substanţă. Amestec
a. Chimia - ştiinţă experimentală
Materie. Corp. Substanţă. Material
Proprietăţi fizice şi chimice ale substanţelor
Fenomene fizice şi chimice
b. Substanţe şi amstecuri
Substanţe pure şi amestecuri de substanţe
Aliaje
Dizolvarea
Solubilitatea
2. Structura substanţelor. Sistemul periodic
a. Atomul
b. Structura atomului
Masă atomică. Mol
c. Sistemul periodic al elementelor
Sistemul periodic
Valenţa
d. Ioni şi molecule
Ioni
Molecule
Covalenţa
Formule chimice
Masă moleculară. Mol.
Calcule pe baza formulelor chimice
3. Reacţii chimice. Legea conservării masei. Calcule chimice.
a. Reacţii chimice
Definirea reacţiilor chimice
Clasificarea substanţelor (simple, compuse); [metale(fier, magneziu, aur etc.), nemetale (oxigen, hidrogen, azot, clor etc.). Clasificarea subsanţelor compuse: oxizi, baze, acizi, săruri
Ecuaţii chimice
b. Tipuri de reacţii chimice
Reacţii de combinare, de descompunere etc.
Reacţii exoterme şi reacţii endoterme
Reacţii rapide şi lente
Reacţii catalizate

Deci, eu nu ţi-am dat absolut tot, ţi-am dat ce-i mai important, bănuiesc eu... Deci doar trebuie să cauţi pe net.

Şi biologia de a 7-a e frumoasă. Dar cam încărcată, zic eu. Deci uite:
Funcţia de reproducere
Funcţiile de relaţie: Organele de simţ, sistemul nervos, glandele de secreţie internă şi rolul lor, sistemul locomotor (osos şi muscular)
Funcţiile de nutriţie: sistemul digestiv, sistemul circulator, sistemul respirator şi excretor.

Uite un atlas de anatomie: www.scribd.com/doc/85867887/Atlas-de-Anatomie

Fizica de a 7-a e totuşi e puţin mai grea faţă de cea din a 6-a. www.scribd.com/doc/48897644/Manual-Fizica-Clasa-7

Deci ai aşa:
I. Lumină şi sunet
1. Fenomene optice- recapitulare
2. Refracţia luminii
3. Lentile (convergente şi divergente)
4. Ochiul.
5. Ochelarii. Lupa
6. Dispersia luminii
7. Sunetul ( etc. )

II. Forţa - mărime vectorială
III. Echilibrul mecanic al corpurilor
IV. Lucrul mecanic şi energia mecanică
V. Fenomene termice
VI. Curentul electric

La început de clasa a 7-a trebuie să ştii clasificarea mărimilor fizice:

I.
-fundamentale (lungimea, masa, timpul, temperatura, intensitatea curentului electric, intensitatea luminoasă, cantitate de substanţă) şi trebuie să şii unităţile de măsură
-derivate

II.
-scalare
-vectoriale

Noi la franceză am recapitulat articolele hotărâte şi nehotărâte. Deci învaţă substantivul, adjectivul, adverbul, verbul. La fel şi la engleză. Poţi căuta pe net cum ar fi: www.marplo.net/engleza/pronume-g
Deci, nu trebuie să ştii perfect. Trebuie să ştii să conjugi.

14 răspunsuri:
| Crucified a răspuns:

Ciudat, cum adică îi era profesoarei de biologie frică de voi? laughing

| explică (pentru Crucified):

Asa simplu. Baietii erau vulgari, iar doamna de frica statea in catedra. Noi in banci.

| Crucified a răspuns (pentru ):

Stătea ascunsă-n catedră?

| explică (pentru Crucified):

Cam asa. Dar am nevoie de raspunssssss!

| explică (pentru Crucified):

Vai de capu meu straight face multumesc oricum kiss.dar cat crezi ca imi va lua sa învăț toate astea, din moment ce imi doresc sa le învăț love struck?

| Crucified a răspuns (pentru ):

Nu foarte mult.

| explică (pentru Crucified):

Am înțeles love struck

| Crucified a răspuns (pentru ):

Ce colegi tâmpiţi ai avut şi tu.

Chimia de a 7-a e uşoară şi în acelaşi timp plăcută şi frumoasă. Ai nevoie de un tabel cu sistemul periodic al elementelor.

Uite ce se află la "cuprins" la manualul de chimie de a 7-a:

1. Corp. Substanţă. Amestec
a. Chimia - ştiinţă experimentală
Materie. Corp. Substanţă. Material
Proprietăţi fizice şi chimice ale substanţelor
Fenomene fizice şi chimice
b. Substanţe şi amstecuri
Substanţe pure şi amestecuri de substanţe
Aliaje
Dizolvarea
Solubilitatea
2. Structura substanţelor. Sistemul periodic
a. Atomul
b. Structura atomului
Masă atomică. Mol
c. Sistemul periodic al elementelor
Sistemul periodic
Valenţa
d. Ioni şi molecule
Ioni
Molecule
Covalenţa
Formule chimice
Masă moleculară. Mol.
Calcule pe baza formulelor chimice
3. Reacţii chimice. Legea conservării masei. Calcule chimice.
a. Reacţii chimice
Definirea reacţiilor chimice
Clasificarea substanţelor (simple, compuse); [metale(fier, magneziu, aur etc.), nemetale (oxigen, hidrogen, azot, clor etc.). Clasificarea subsanţelor compuse: oxizi, baze, acizi, săruri
Ecuaţii chimice
b. Tipuri de reacţii chimice
Reacţii de combinare, de descompunere etc.
Reacţii exoterme şi reacţii endoterme
Reacţii rapide şi lente
Reacţii catalizate

Deci, eu nu ţi-am dat absolut tot, ţi-am dat ce-i mai important, bănuiesc eu... Deci doar trebuie să cauţi pe net.

Şi biologia de a 7-a e frumoasă. Dar cam încărcată, zic eu. Deci uite:
Funcţia de reproducere
Funcţiile de relaţie: Organele de simţ, sistemul nervos, glandele de secreţie internă şi rolul lor, sistemul locomotor (osos şi muscular)
Funcţiile de nutriţie: sistemul digestiv, sistemul circulator, sistemul respirator şi excretor.

Uite un atlas de anatomie: www.scribd.com/doc/85867887/Atlas-de-Anatomie

Fizica de a 7-a e totuşi e puţin mai grea faţă de cea din a 6-a. www.scribd.com/doc/48897644/Manual-Fizica-Clasa-7

Deci ai aşa:
I. Lumină şi sunet
1. Fenomene optice- recapitulare
2. Refracţia luminii
3. Lentile (convergente şi divergente)
4. Ochiul.
5. Ochelarii. Lupa
6. Dispersia luminii
7. Sunetul ( etc. )

II. Forţa - mărime vectorială
III. Echilibrul mecanic al corpurilor
IV. Lucrul mecanic şi energia mecanică
V. Fenomene termice
VI. Curentul electric

La început de clasa a 7-a trebuie să ştii clasificarea mărimilor fizice:

I.
-fundamentale (lungimea, masa, timpul, temperatura, intensitatea curentului electric, intensitatea luminoasă, cantitate de substanţă) şi trebuie să şii unităţile de măsură
-derivate

II.
-scalare
-vectoriale

Noi la franceză am recapitulat articolele hotărâte şi nehotărâte. Deci învaţă substantivul, adjectivul, adverbul, verbul. La fel şi la engleză. Poţi căuta pe net cum ar fi: www.marplo.net/engleza/pronume-g
Deci, nu trebuie să ştii perfect. Trebuie să ştii să conjugi.

| Crucified a răspuns:

A, deci la testul iniţial la fizică trebuie să ştii transformările.
De exemplu:
2 h 20 min - 70 min =...
2 ore= 120 minute + 20 minute= 140 minute - 70 minute = 70 minute
Trebuie să ştii şi cu kg, cm etc. Dar astea sunt uşoare.

Uite încă ceva util: www.et.upt.ro/admin/tmpfile/fileR1348128146file505acd920afd6.pdf

| Crucified a răspuns:

Apropo, la link-ul ăsta www.et.upt.ro/admin/tmpfile/fileR1348128146file505acd920afd6.pdf trebuie să ştii tabelele alea cu mărimi fizice, unităţi, simboluri; pico, nano, micro, mili, centi, deci. E pentru cultura ta generală.

| Crucified a răspuns:

Dar la matematică cum te descurci?

www.meditatiiconstanta.ro
www.youtube.com/user/Poe669?feature=watch
www.mate123.ro

Şi uite nişte lecţii video care m-au ajutat: www.math-pdr.com/gimnaziu/gimnaziu.html

| Crucified a răspuns:

Şi eu sunt clasa 7-a. laughing
Dar la română cum te descurci? Geografie? Istorie?

| explică (pentru Crucified):

La mate, romana, geografie si istorie sunt bine love struck la celelalte nu prea. Dar multumesc mult pentru răspunsuri love struck raman datoare kiss.

| Snowfall a răspuns:

Pai oricum testele initiale nu se pun in catalog. Si poti vorbi cu profesoara sa ii explici situatia in care te afli; cred ca o sa inteleaga fiindca nu e vina ta ca nu stii, ci a fostei tale profesoare si a colectivului din care ai facut parte. Poate o sa incerce sa te ajute sa intelegi mai bine si o sa te ia mai usor la inceput. Poti de asemenea sa ceri si caietul unui coleg/unei colege de anul sa ti-l tragi la xerox si sa incerci sa intelegi materia. Succes!

| explică (pentru Snowfall):

Multumesc mult kiss. caiete am cerut la colegi si mi.au adus happy