| Swetlly122 a întrebat:

Heii TPU! Cum sa nu mă mai simt vinovată? In loc sa stau sa lucrez la mate sau sa mai învăț o operă la română am stat sa mă joc pe telefon crying Și daca nu mă jucam pe telefon in timpul acela chiar as fi invatat ceva.sad Dar lenea la mine este mare... Cum sa scap de ea?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| unvecin a răspuns:

Când faci un lucru greșit e normal să ai o voce interioară care te mustră. Se numește conștiință. Poți să o aduci la tăcere în două feluri:
1. O ignori și continui să repeți lucrul greșit, până când n-o să-și mai bată capul cu tine. Când o să te lase în pace, vei fi fericită că poți să faci lucrul greșit fără să te mustre.
2. Te corectezi. Și atunci ea o să te laude. Și o să te simți bine.

Sunt încântat că observ că vrei varianta a 2-a. Deci, ce cred că ți-ar fi de cel mai mare folos ar fi să fii atentă cu privire la timpul tău și cum ți-l organizezi în așa fel încât prioritățile importante ale zilei să nu rămână la coadă.

Deci:
1. Ar trebui să știi ce vrei de fapt să faci. Ce vrei să vezi gata la final de zi, ca să zici: super, n-am stat azi degeaba.
2. Îți împarți timpul detaliat, dar într-un mod în care să-ți fie posibil, la început chiar ușor, să-l respecți. Gen: vreau jumătate de oră pe zi să citesc o carte, vreau jumătate de oră să repet la un instrument muzical, o oră să mă plimb pe afară, 4 ore să stau airea pe calculator și pe telefon.
3. Scrii astea. Îți faci un tabel frumos pe o lună de zile. Sau pe o săptămână. Sau cauți o aplicație de instalat pe telefon cu care să-ți poți contoriza ușor ce planuri ți-au ieșit și care nu.
4. Te analizezi, și încerci de fiecare dată să tragi de tine la capitolul la care stai cel mai slab.

Nu ești tu lenea. Lenea e ceva ce s-a lipit de tine ca un parazit. Luptă cu ea zilnic și o să vezi că la început o slăbești, apoi o dezlipești de tine și poți să mergi înainte fără să te tragă cineva înapoi. Succes! happy

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este lene.
Când te-ai jucat pe telefon ai cheltuit energie nervoasă multă.
Dae pentru că făceai ceva ce îți place, nu îți dădeai seama că faci un lucru greu. Dacă nu te pasiona să te joci, dacă nu era plăcut pentru tine, dacă te-ar fi obligat cineva, dacă îți spuneam dacă nu te joci iei bătaie și nici nu vei primi deseară de mâncare, îți dădeai seama că se consumă energie mintală jucându-te.
Astfel tragem amândoi concluzia că nu ți-a fost lene să te joci. Nu ești leneșă.
Eu zic așa.
Să zicem că mâine începi după masa așa.
Începi cu ceea ce îți place cel mai mult.
16.00 - 16.30 joc pe telefon.
Constați că te simți bine, ești fericită că te-ai jucat.
Stop.
Analizezi ce anume te-a pasionat la jocul respectiv.
Și lași jocul deocamdată. O să revii la el.
Și pui mâna pe o lecție oarecare.
Și caută ceva pasionant, amuzant, interesant, cât de mic în lecția respectivă, caută până găsești. Doar așa vei reuși să înveți.
S-a făcut ora 17.00
17.00-17.30 - joc pe telefon. Dar acum în timp ce joci să fii foarte atentă mai tare, care parte care caracteristică a jocului este aceea care te pasionează, care este plăcută și de ce.
17.30- 18.00 la lecții și din nou caută ceva fain în ele.
O să inveți ceva deosebit.
Unii se plictisesc cu orice, alții se distrează, se simt bine orice ar face. Astfel o să devii treptat, nu imediat la fel de harnică la lecții ca la joaca pe telefon.
Eu am 72 de ani. Și eu vreau să învăț ceva, și eu pățesc ca tine.
Și eu aplic același procedeu.

| Swetlly122 explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc mult, mult de tot chiar incerc asta (acum sunt in alea 30 de min in care mă joc) și ma ajuta chiar mult, in primul rand că nu mai stau cu gândul la telefon atunci când învăț ceea ce, înainte stăteam fiindca nu aveam un program fix.Multa sănătate happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Swetlly122):

Știi ce fac eu acum? și cum mă ajuți tu? Eu mă joc și mă distrez atunci când îți răspund ție. Când îmi pune cineva o intrebare ca dta, îmi amintesc ce pățeam eu când eram de vârsta dtale.
Începeam (ziceam eu) să mă apuc de lecții la ora 15. Și mă trezeam de o dată că e ora 21, și eu nu am învățat nimic. Apoi de la 21 la 23 învățam cu viteză. Cât timp a durat asta, din clasa a doua până în clasa a 10-a (atunci asta era penultima). Ce făceam în orele acelea? Nimic, tot visam și visam la ceva. Acela era timp pierdut, îți dai seama cât de mult timp am pierdut. Nu era Internet. nu era TPU.
Și când te ajut pe dta mă văd pe mine în oglindă. Iar eu am relaxare când sunt pe TPU. Și mă pasionează așa de tare că nici nu știu cum a trecut ziua. Dar acum o să fac cum m-ai învățat dta. Am inchis, gata, acum 1/2 oră teoria categoriilor din matematică.
Te plac!

| Goete a răspuns:

Trebuie doar sa decizi ce vrei sa faci si sa iti demonstrezi tie, ca poti

| Crackman a răspuns:

Pai ar trebui sa te gandesti ca daca nu treci bacu nici la polaris nu te primeste ca acum limita este de 7 la bac

| MagicOneT a răspuns:

Daca n-ai pretentii de note mari, poti sa te mai joci. 5-ul se ia lejer la orice examen national...

| HarleyQuinn a răspuns:

Pe mine ma ajuta mult sa ma trezesc devreme, pe la 6-7. Sunt putin obosita la inceput, dar trece.
Fiindca stiu ca, fie ca fac teme/ invat, fie ca nu, tot o sa am o gramada de timp liber.
Nu stiu cat de mult iti ia tie, dar maxim la 12 termini. Si restul zilei ai timp sa te joci pe telefon cat vrei.
E ca si cum te-ai trezi direct la 12 si nu ai lucra deloc.

| Swetlly122 explică (pentru HarleyQuinn):

Mulțumesc mult, o să aplic sfatul tau in astea 3 zile de vacanță cat au mai rămas

| uchihasasuke09 a răspuns:

Si eu ma simt exact ca tine atata numai ca eu nu ma joc tot timpul doar in vacante(mult mai putin acum). Dependenta de jocuri m-a facut sa pierd extrem de mult timp din clasa 1 pana in a 10-a(in jur de 12 mii de ore) si acum imi pare f rau.Nici acum nu stau bine deoarece ascult muzica toata ziua, citesc despre diferite lucruri pe net si visez cu "ochi deschisi" adica ma gandesc cum ar fi daca as face ceva sau altceva, ceva de genu si incepe sa ma infurie ca pierd atata timp si nu invat pentru bac.Nu e tot timp pierdut dar marea majoritate da.Din cauza ca gandesti ca esti vinovata, incepi sa te simti rau psihic adica in stare de nimic si asta te face sa amani si sa iti accentuezi lenea.Cel mai bine poti incepe cu o ora pe saptamana la fiecare materie de bac adica 3 ore(mate, ro si ce mai dai) si cresti dupa o saptamana cu jumate de ora sau un sfert.Si dupa ce inveti o ora chiar daca nu ti-a iesit bine din prima sa nu renunti ca dupa cateva zile te obisnuiesti.Si dupa ce ai invatat o ora sa nu te gandesti ca ii putin, trebuie sa te bucuri ca ai reusit sa inveti o ora ca altfel iarasi te face sa renunti(asa sunt si eu).Mai ai timp sa inveti si sa iei note mari pana la bac.Succes si hai ca poti!

| Swetlly122 explică (pentru uchihasasuke09):

Mulțumesc mult! Succes și ție?