| Ode34 a întrebat:

Heii TPU!
Mai sunt 2 zile si incepe scoala. straight face
Oarecum,mi-a fost dor de scoala happy, insa, cand ma gandesc ca trebuie sa ma trezesc dimineata la 6.45, teme, invatat, examenee straight face si mai putin timp liber imi vine sa explodez.Am cateva intrebari :
1) Deci, cum v-ati intrat si va intrati de obicei in ritm? A trecut vacanta, trebuie sa ma gandesc mai mult la scoala.
2) Trebuie sa incep anul in forta? Precizez ca am rezultate foarte bune, dar nu vreau ceva surprize.
3) E necesar sa-mi fac un program si sa-l respect? Nu de alta,dar nu sunt deloc o tocilara (desi port ochelari cu rama si invat bine big grin laughing ),sunt cam delasatoare, adica cel putin in ultimii ani cand mi-a iesit media 9, 78-9, 85, nu ma stresam deloc, poate putin la chimie /mate cat mai invatam acasa.Eu ma bazez de multe ori pe ce retin in clasa si sa fiu sincera pe indulgenta unora dintre profesori (prof.de bio,franceza,religie si de engleza) -acesti profesori,dupa cum spuneam erau indulgenti cu noi,anul asta am aflat ca se v-or schimba jumatate din ei, desi ma bucura ca pe altii nu-i mai favorizeaza, asa nu prea m-am omorat cu invatatul la astea 4 materii, insa engleza o faceam acasa, si chiar stiu engleza pentru nivelul unui elev de clasa a8a.
4)Eu ma uit foarte mult la filme pe net,seriale,emisiuni, ascult muzica.etc.De iesit,mai ieseam,insa asta nu-i o problema fiindca parintii o sa-mi interzica sa ies mult,spre deloc,fiindca stiti voi "clasa a VIII-a presupune restrictii de la multe, bucura-te ca suntem destul de ingaduitori cu tine." -asta aud mereu laughing big grin Ce-i drept, sunt chestii adevarate. Ce sa fac sa fiu mai atenta cand invat si sa nu ma apuce sa pun muzica si sa incep sa cant/dansez prin casa? laughing
5) O sa iau meditatii, si la romana dar si la mate.Eu la romana nu prea am nevoie, fiindca am fost la concursuri, olimpiade..etc,si cred ca pot sa ma descurc si fara,insa noo,insistentele parintilor happy,dar la mate, am nevoie cu siguranta, o stapanesc si nu prea.
6) Cum as putea sa nu mai dau teme la colegi? Pe bune,ce naiba sa fac sa nu le mai dau,ca se supara pe mine si :"e ultimul an,bla, bla, bla... "? Un baiat de 10 nu o dat niciodata o tema si se intelege ok cu (,)colegii,insa,de mult nu i-au mai cerut tema,in schimb mie, in fiecare zi, insa mai zic si NU!
7) Hai c-am scris cam multe laughing Eu stau la sat, si aici se afla repede cu ce baieti umblii si chestii happy.Am avut 2 "iubiti"daca pot sa le spun asa,vorbeam prin mesaje si ne vedeam rar (o relatie o durat doua saptamani si cealalta o luna laughing ). Acum imi place un baiat,chiar acum,daa happy Nu vreau sa afle parintii si sa fiu catalogata in sat "buna de nimic /curva ". Stiu, strigator la cer nu? Oricum, nici n-am de gand sa mai fiu cu un baiat pana iau vacanta.Ce sa fac sa le spun tuturor ca n-am timp de nimic?
p.s 1 :Gata, am obosit tastand. Vreau pareri, muuulte pareri si sa-mi raspundeti.
p.s 2: Multumesc, anticipat bineinteles! happy
p.s 3 big grinau funda si voturi celorlalte raspunsuri. Ceau! happy
p.s 4 :Scuze categoria.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) fiind in alta tara nu in ro si nici md la mine s-a inceput scoala de mai mult de doua saptamani deja deci iti pot spune cate ceva: eu mi-am intrat repede in ritm ca te obisnuiesti in cateva zile.
2) da, ar trebui sa incepi anul in "forta" pentru ca asa le arati la profesori ca iti "pasa" de scoala si ca esti fata bravo deci ei vor crede ca esti asa tot timpul, iar mai ales ca la inceputul scolii e mai light: fara multe teme la ore nu faceti asa complicat etc.
3) incearca sa faci un program ca iti va fi mult mai usor si vei sti ce trebuie sa faci si cand.
4) inchude telefonul daca ai posibilitatea sau pune-l in alta camera dar dezactiveaza wifi-ul de pe telefon. TV- scoate-l din priza si incearca sa fii singura in camera cand inveti. Ai putea sa uti decorezi camera iar cand te vei pune la invatat vei avea mai multa dorinta.
5) Spuneai ca la mate vei face meditatii deci incearca sa lucrezi mai mult la capitolul asta de ex: incearca sa recapitulezi cand vii de la scoala tema de la mate pe care ai facut-o in clasa. Exercitiile noi pe care le-ati facut cu profesorul poti sa le scrii pe o foaie si sa le rezolvi singura, iar daca ceva nu stii recapituleaza inca o data tema si cauta exemple in manual.
6) cand cineva te suna spune-le ca tu tot asta vroiai sa afli iar dupa ce le spui asta o saptamana si ei tot te suna spune-le ca isi pierd timpul si banii sunandu-te ca tu nu stii si ca mai bine ar suna pe cutarica din clasa ca el/ea stie tema.
7) pur si simplu le spui ca esti stresata si nu ai timp ca esti ba la scoala ba la meditatii etc.
Sper ca te-am ajutat si succes la noul an scolar!winking
Ps si eu am obosit tastand happy

| Ode34 explică (pentru anonim_4396):

Heii,mersi de sfaturi! :*
Ti-am dat funda din 2 motive :
-este singurul raspuns
- m-a ajutat foarte mult raspunsul, si nu mai vreau sa astept un altul ca sa dau funda happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ode34):

Heh merci happy