| Ode34 a întrebat:

Hey TPU!
As vrea sa fiu putin mai serioasa anul acesta, la scoala, fiindca trecand intr-a8-a,o sa dau examenul de capacitate. Intotdeauna am fost o fata silitoare,desi mereu am avut tot mai mari asteptari de la mine,pe drept,fiindca puteam mai mult.
In clasa aV-a,stiti cum e,cu acomodatul, totusi mi iesit media 9, 72, in a VI-a mi-a ieist 9, 83 iar in a VII-a 9, 85. Eu ma bazam pe ce retineam in clasa + ce mai invatam acasa. Recunosc, nu-mi faceam zi de zi teme la toate materiile, imi mai dadeau colegii la franceza/romana /engleza(rareori) sau mi le faceam in pauza ca nu prea aveam timp acasa (ma uitam la tv/stateam mult pe pc/mai ieseam..etc). La randul meu,dadeam teme la mate,romana, engleza, fizica..etc,ce-i drept,mai primeam si eu,de la aia care invata ca mine,de la aia mediocrii n-aveam asteptari.
Bun,anul asta vreau sa nu mai dau nicio tema ( eu dadeam cel mai mult din clasa,doar ca sa ma impac cu ei mai bine ). Uneori, unii se foloseseau de mine doar cand le faceam ceva favoare.
Acum vreau sa spun NU, la asta ...am incetat un timp sa mai dau, apoi nu prea ma mai intelegeam cu unele fete (cu baietii, oricum sunt obisnuita). La mine e un baiat de 10 care a dat doare de maxim 6 ori tema, in viata laughing.
Deci, ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| StReEtDaNcEaNa a răspuns:

''Plecati ma dracu de aici'' rolling on the floor
Altceva nu stiu ce sa-ti spun, mult succes la examen, daca esti fata silitoare inseamna ca o sa se lase cu stres clasa a8 a.

| Ode34 explică (pentru StReEtDaNcEaNa):

laughing
Multumesc! happy
Nu cred c-o sa se lase cu stres, n-are de ce! happy

| StReEtDaNcEaNa a răspuns (pentru Ode34):

Ok,ma bucur daca nu esti emotiva.Eu de exemplu, am avut emotii tot anul pana sa dau examenele, dar totul s-a terminat cu bine si am intrat unde mi-am propus.La fel cum o sa fie si la tinewinking

5 răspunsuri:
| pet555 a răspuns:

Pur si simplu nu le mai dai. eventual daca vor ii ajuti. Si tu, de acum chiar daca iti faci teme in clasa, se mai intampla, chiar des, atunci nu le copiezi, le faci tu. Cum spune si @anne, vei vedea care au fost draguti doar pentru teme.

| kattycata29 a răspuns:

Colegii mei stiau ca imi fac temele foarte bine si mi le mai cereau, dar cand au vazut ca nu vreau sa le dau, nu mi le-au mai cerut. Spune pur si simplu ca nu vrei sau, cum faceam eu, "daca ne cere temele amandurora, profesorul o sa observe ca tema e identica si ne va certa pe amandoi".
PS: Succes la examen, eu l-am dat anul asta. happy :*

| anne2626 a răspuns:

Incearca sa nu le mai dai temele, dar cand te intreaba sa le raspunzi frumos, daca se supara pe tine inseamna ca doar pentru teme erau draguti cu tine ....si atunci o sa iti dai seama cine iti este prieten adevarat si cine nu! ...Bafta la invatat! ..si examene usoare!