| lovetheyfunny a întrebat:

Heii TPU! Sunt la liceu in clasa a 9a..sa va spun povestea mea, in generala am fost "fraiera clasei"toti faceau misto de mine si eu nu spuneam nimic pentru ca nu stiam ce pot spune ..asa au trecut anii mei de generala...in liceu speram sa fie altfel, la inceput a fost ok 2 3 luni dupa am inceput iar sa am atitudinea care o aveam in generala si anume cea de copila eu sunt cea mai copilaroasa din clasa asta si plus de asta sunt de la tara si vorbesc cu accentul asta mai taranesc,nu vreau sa vorbesc ca o taranca si incerc sa mai vorbesc ca la oras, faza e ca stiu dar nu vreau pentru ca am impresia ca altii o sa rada de mine pentru ca vorbesc asa ..si ma balbai mereu,nu gen te te te te te te tema si ma incurc in cuvinte de multe ori nu mai stiu nici sa vorbesc cum trebuie, am cateva prietene cu care mai ies pe afara dar si cand o fac am impresia ca toti se uita la mine atat de ciudat de parca ar rade de parca ar vrea din nou sa isi bata joc de mine toti.bun m.am saturat. ajutor,sunt timida, sunt urata a cosuri am cearcane.la corp arat ok am fund am sani cat de cat ok nu pot sa spun ca sunt tocmai plata pentru ca unt a 2 cu cel mai mare(si bombat fund din clasa,pentru ca stiu ca in ziua de azi asta conteaza mai mult fundul si sanii,am trasaturi frumoase am buze pline ok frumosi am un nas ok laughing,frate cosurile si cearcanele astea ma strica rau, sunt putin cocosata...dar incredere 0 ..nu am incredere in mine deloc, si faza e ca doar la scoala se intampla asta ..cand merg singura prin oras unde stiu ca nu ma cunoaste nimeni merg drept cu privirea sus si zambesc mereu atunci am incredere in mine.ok vreau sa ma schim ..va rog sa ma ajutati. m.am saturat sa fiu asa, m.am saturat sa fu tot aia fraiera din scoala, m.am saturat sa plec mereu capul cand trec pe langa un baiat mai frumos ca nu cumva sa rada de mine, m.am saturat sa am mereu impresia ca toti vorbesc despre mine despre cat sunt de urata, m.am saturat de asta. ajutor ce pot sa fac? cum sa am incredere in mine,in aspectul meu fizic,in propriile mele puteri,cum sa fac sa arat mai bine atat fizic cat si psihic,sa nu mai fiu aat de copilaroasa, sa fiu si eu in rand cu cei de clasa a 9a ..nu am incredere in mine si asta e cea mai mare problema a mea sad. ajutor
MULTUMESC CELOR CARE AU AVUT RABDARE SA CITEASCA PANA AICI ROMANUL MEU SI CARE ISI FAC TIMP 10 MINUTE PENTRU A MA AJUTA SI SUSTINE..VA PUP :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.

Problema ta nu pare sa fie de natura fizica(modul cum arati) ci de natura psihica si comportamentala. In primul rand am sa-ti vorbesc despre defectele fizice:teama ta de neacomodare te face sa te vezi urata si diferita de ceilalti intr-un mod total negativ, cu defecte.Te asigur ca situatia ta nu este chiar asa neagra precum tu o vezi. Temerile tale sunt motivul pentru care ai aceste pareri deloc pozitive despre propriul corp, propria persoana. Ce trebuie sa faci? In primul rand sa-ti recapeti increderea in propria persoana, propriul farmec.Ai mici imperfectiuni ale tenului? Crede-ma toata lumea le are! Poti face 3 lucruri :le ignori, le tratezi sau le acoperi. Eu iti sugerez insa sa incerci sa le tratezi, ce nu se poate trata acoperi, iar ce nu poti acoperi ignori happy crede-ma, poate parea ceva banal ce zic insa asa traieste toata lumea! E un mod simplu de a nu intra in depresii din cauze...banale!

In plus aspectul fizic nu ar trebui sa conteze ASA mult,ceea ce ar trebui sa primeze este caracterul! Personal,eu admir anumite aspecte ale personalitatii unei persoane...

Ce trebuie sa faci tu pentru a-ti gasi fericirea? Sa scapi de timiditate,sa te extrovertesti,sa scapi de teama morbida de a te face de ras,sa inveti ca 'orice sut in dos' e de fapt un pas inainte,si daca te faci de tot rahatul happy tot nu e echivalent cu venirea apocalipsei : ) ci poti din nou sa iesi cu capul inainte in societate,toata lumea face greseli! "nu doar eu pentru ca..."!,fi mai comunicativa,mai spontana,gaseste-ti activitati care sa-ti placa atat la scoala cat si dupa,participa la ele,fi activa,gaseste-ti mereu un motiv pentru a fi cu zambetul pe buze,gandeste pozitiv mereu,vezi si 'partea plina a paharului', de cea goala ai avut mereu parte..., ai grija de tine, gaseste-ti hobbyuri si indeletniciri, fi creativa, incearca mereu sa fi prietenoasa....vezi tu sunt 1000 de lucruri pe care le poti schimba in bine, NU TE DA BATUTA! Bafta! happy

2 răspunsuri:
| syd2 a răspuns:

Cred ca trebuie sa iti regandesti intreaga existenta, fiindca din cate am citit in istoria ta, esti foarte naiva, si nu intelegi multe lucruri.Nu as zice ca eu sunt filosoful filosofilor si le inteleg pe toate, dar oricum tu te inseli, sau cine stie poate eu ma insel, dar deja ne acufundam intr-o filosofie prea complicata pentru a fi perceputa.

| StefanCosmin a răspuns:

Totusi incearca sa socializezi, incearca sa te integrezi, sa faci o gluma, o chestie, ceva care sa te remarce