| LaFleurBelle a întrebat:

Heiiii. Am nevoie de un sfat! Am o prietena care e foarte laudaroasa. De fiecare data cand isi ia haine, ea trebuie sa ma sune si sa-mi zica, ca si-a luat aia, aia, aia. Partea grava e ca nici nu ma intreaba ce fac, doar imi spune ce si-a luat. Sau alt exemplu, trebuia sa plece cu iubitul ei la mare, si bunicii ei n-o lasau. Peste o saptamana, ma suna sa-mi zica ca vai domnule o lasa, si de abia asteapta sa plece la mare. Care e problema ei? straight face Daca o evit tot ea face pe suparata laughing)). HEEEELP!

24 răspunsuri:
| Lamaitzza a răspuns:

Sfatul meu este sa ii spui in fata. Spune-i ca voi nu sunteti prietene si ca te-ai saturat sa iti spuna tot ce face ea fara sa te asculte si pe tine, ar trebui sa vorbiti mai mult despre lucrurile comune cum ar fi moda, baieti chesti de fete. Si fi sincera adica spune-i in fata ca daca nu incepe sa se poarte asa cum trebuie si sa nu se mai laude e mai bine sa rupe-ti legatura. Succes!

| andreigroza19 a răspuns:

Pai.cand te intalnesti cu ea, spune-i ca..de fiecare data cand vorbeati, ea vorbea doar despre ce a facut ea, ce si-a cumparat -_-, si intreab-o daca...ea te-a intrebat vreodata ce faci sau ce ti-ai cumparat tu sau ma rog...

Ceva de genu(exemplubig grin ):
-Tot timpul imi spuneai doar despre ce faceai tu si ce ti-ai cumparat.Niciodata nu m-ai intrebat ce fac (eu) sau cum ma mai simt.

E, ma rog intelegi tuwinking

| andreigroza19 a răspuns:

Ti-am trimis un mesaj.Citeste-l te rog

| LaFleurBelle explică (pentru andreigroza19):

Ok.

| andreigroza19 a răspuns (pentru LaFleurBelle):

Ma rog,. acum l-am trimishappy

| LaFleurBelle explică (pentru andreigroza19):

laughing pai da, ca nu imi aparea thinking ia sa vad acum

| AndraSt a răspuns:

Foarte Simplu! daca te suna, nu ii raspunde! asa fac si eu cu o prietena.Si daca te intalnesti cu ea si vrea sa te tina sa iti spuna astea ii spui ca ai treaba! Cred ca fata nu are prieteni si nu are cui spune decat tie! Bafta

| CipiA a răspuns:

Acum depinde daca te intelegi cu ea bine nu stiu dar daca e asa mai pe ocolite zii in fata ca nu it-i place atitudinea ei so roag-o sa se schimbe poate mergewinking daca nu merge ignoro total

| piTiCcu a răspuns:

Ar trebui sa eviti acest gen de "prietene".

| Cris06 a răspuns:

Spune-i in fata adevarul este cel mai bine...

| deyutza135 a răspuns:

Zi in fata ce crezi despre ea e singura solutie

| UsernameFail a răspuns:

Probabil ii place foarte mult de tine si vrea sa iti spuna toate noutatile din viata ei. Asa ca trebuie sa o accepti cum este ea. Multa bafta sad.

| Helloimys a răspuns:

Pai cam snoaba prietena ta(fara suparare)dar cred ca a facut asa si cu celelalte prietene si acum toate o ignora din cauza ei si a ''fitelor'' ei...ce-ti propun este sa-i spui ca chiar daca ii esti ''prietena''asa cum spune ea nu inseamna ca trebui sa-i fi de acum oglinda ei...ea a trait pana acum in orgoliu si nimeni nu o mai poate suporta poate pe tine mereu te suna pentru ca ii esti singura prietena de sprijin si care o accepta asa cum e ea.dar prietena ta trebuie sa invete ca orgoliul ei nu este grija ta si asta depinde doar de tine sa-i spui pentru ca vezi ca ea nu-si da seama de ceea ce face..bafta!

| LaFleurBelle explică:

Are si alte prietene thinking dar probabil nu asa de bune laughing... nu stiu ce sa zic, si mama mi-a spus ca ii place foarte mult sa ma oftice si nu inteleg de ce. eu nu ma laud daca imi iau o oja, sau o bratara, sau chestii de genul thinking dar m-a enervat ingrozitor! azi nu o sa-i raspund la telefon. :*

| LaFleurBelle explică:

Da thinking va multumesc pentru sfaturi! :*

| Dya_7268 a răspuns:

Buna! O sa iti dau un sfat din propria mea experienta: Pt a nu mai face pe suparata vei avea nevoie de une elemnt care trebuie rar folosit dar cu cap :miniciuna.Deci in primul rand sa nu exagerezi, pentru a-ti fi mai simplu iti voi spune si cum sa procedezi:Te suna nu-i raspunzi dupa care peste cateva minute o suni si ii spui ca erai la baie si nu ai auzit telefonul, dupa care ii spui ca ai foarfte ult de lucru in ultimul timp ca vei primi o marire de salariu dar vei avea mai mult de munca si nu vei mai avea timp liber de vb la tel.Si incerci sa faci asa mereu, cu timpul nu te va mai suna dar veti ramane si prietene...In cazul ca nici asta nu merge, cheam-o odata pe la tine si explica-i frumos pentru a nu va certa, mereu adv este mai bun. Iar daca se supara spune-i:"Uite, ma inteleg foarte bine cu tine si nu vreau sa ne stricam buna noastra relatie de prietenie, dar mai gandeste-te si la altii nu numai al tine, eu cand te sun te intreb ce mai faci etc dar tu mereu imi spui numai despre tine. Daca te vei supara imi apare f. rau dar cu timpul vei vedea ca am dreptate. Si pentru ca-ti sunt o adv prietena ti-am spus asta deoarece oamenii te vor ocoli daca mai continui asa! Intelegi? Te rog nu te supara! Imi pare rau, dara sta-i adv!"Te rog imi dai fundita, iti garantez ca va functiona, din propria experienta, te rog nu am nici o fundita!

| andreigroza19 a răspuns (pentru Dya_7268):

Minciuna nu e niciodata o solutie...O astfel de experienta nu se potriveste deloc.Proverbul acela:A avea experienta inseamna a repeta de mai multe ori aceeasi greseala

| Dya_7268 a răspuns:

Da stiu ca minciuna nu este o solutie si nici nu te pun s-o folosesti. Experienta mea a fost partea a2a cua adv, de atunci sunt cea mai buna prietena cu Mira, o fata care ma inebunea si i i-am spus adv si acum sunt bff. Numai in cazul in care nici nu vrea sa te asculte la partea cu adv ziceam eu sa folosesti minciuna, dar se va supara ca isi va da seaam ca minti. Iti sugeerz sa-i spui adv daca se va supara isi va da seaam ca ai avut drepotate, iti garantez. Cand m-am certat eu cu mira n-am mai vb 1 luna dar si-a cerfut scuze si a spus ca am dreptate.Te rog imi dai fundita?

| Dya_7268 a răspuns:

Te rog imi dai funda pentru partea a-2a cu adv, plz! N-am si eu fundita si pe langa asta ti-am scris acolo cam asa"daca nu merge asa cheam-o pe latine si spune-i adevarul, MEREU ADV ESTE MAI BUN etc..."te rog..si eu am zis ca adv este mai bun, spune-i exact cu acele cuvinte care ti le-am zis eu, mereu au mers la prietenele mele adv, cand am cate un defect iritant, imi spun asa si nu ma supar, le inteleg, si incerc sa ma schimb, funda te rog?

| andreigroza19 a răspuns (pentru Dya_7268):

Aha ...deci totul se reduce la o pamblica amarata care nu ajuta cu nimic? de fapt tot timpul cand se da raspunsul castigator nu se mai rasp la intrebare-_-.Va-ti spus parerea.Cel/Cea care a pus intrebarea hotaraste cine primeste raspunsul castigator.Nu stiu de ce toti cer funda aceea.Site-ul e pentru a ii ajuta pe altii.Cu ce va ajuta funda aceea? De ce o cereti toti? Ca doar nu o sa faceti bani daca faceti 100 de puncte...

| crystynne99 a răspuns:

Ar trebui sa-i zici pe fata"esti o rasfatata fitoasa si daca mai vrei sa fim prietene ar trebui sa te scimbi ca nu mai pot sa te suport" .....sau te poti comporta timp de o saptamana ca ea sa vada cum e big grinwinking happy

| MaRiansonSDX a răspuns:

Spune-i in fata si va intelege.

| Zmbeste a răspuns:

Ar trebui sa o intrebi ce inseamna sa ai o prietena si sa ii explici ca ar trebui sa vorbiti si de alkva si daca se supara asta e o sa se gandeasca ca a gresit.winking