| bby a întrebat:

As vrea niste pareri, asa ca am sa va povestesc. In urma cu o saptamana si 3 zile am terminat o relatie. Nu a fost o relatie de lunga durata dar a fost frumos. Problema e ca am considerat cea mai buna prietena pe cine nu trebuia. Cum era cea mai buna prietena a mea i-am facut cunostinta cu iubitul meu. Intre timp cand eu eram cu el, ea il suna sa iasa in parc. Ea mi-a zis de cateva ori ca au iesit impreuna iar intr-un final m-am saturat si am pus capat relatiei. Ea imi zicea sa nu ma despart de el pentru ca ne potrivim si multe altele, dar astepta momentul sa se imprieteneasca cu el. In urma cu 5 zile am primit un mesaj de la ea " Vreau sa te intreb ceva, dar sper sa nu te superi pe mine. Te-ai supara daca m-as combina cu el?" Am ramas muta pentru ca tocmai ea sa imi faca asta. Dar i-am raspuns ca nu.
De atunci o evit, nu ii mai raspund la mesaje si pe mess ii raspund direct si scurt. Ei acum sunt impreuna si sunt sigura ca au facut asta ca sa imi faca in ciuda. Insa el imi mai trimite mesaj, chiar si ieri.
Ce parere aveti? Credeti ca ar trebui sa nu fiu suparata pe ea sau sa termin prietenia? straight face

Răspuns Câştigător
| WhatMeanLove a răspuns:

Nu mai vorbi cu ea, daca a facut asta de mai multe ori inseamna ca rae ceva cu tine, pur si simplu evit-o, daca nu, vei continua sa ai o prietenie falsa. Faptul ca ti-a trimis mesaj poate avea mai multe sensuri... poate vroia sa-ti faca in'ciuda ca cine se crede.Adica iti spunea sa nu te desparti de el si ea actiona in timpul acela. O prietena adevarata ti-ar fi spus din prima.In consecinta nu e prietena ta.

| bby explică (pentru WhatMeanLove):

Chiar ai mare dreptate. Asta cred si eu si alte prietena.

| bby explică (pentru bby):

Prietene*

13 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Uite, cred ca ii judeci putin cam aspru, pur si simplu oamenii s-au placut si au devenit iubiti, nu e ca si cum ti-ar fi omorat pe cineva drag.
Este mai bine ca ti-a zis, este sincera, putea sa se intalneasca cu prietena ta pe furish, dar ea a preferat sa-ti zica, si sa te intrebe inainte de a se "combina" cu el, pentru ca, din intrebarea ei "te-ai supara daca m-as combina cu el", reiese ca putea trimite un mesaj cu "daca da, e ok, nu ma combin cu el" deci tine mai mult la prietenia cu tine decat la relatia cu un baiat.
Este o prietena buna, si nu a gresit foarte rau, ar fi mai bine sa-i explici situatia si sa-ti ceri scuzewinking

| bby explică (pentru MenInShadow):

Poate ai dreptate. Dar nu e primadata cand face asta. happy

| MenInShadow a răspuns (pentru bby):

Aaaa, asta nu ai spus. Povesteste sa stiu ce raspuns iti dau iarlaughing

| bby explică (pentru MenInShadow):

Imi placea de un baiat, iar eu ii spuneam totul. Ii spuneam ca ma suna si ce vorbesc eu el, si la cateva zile ei s-au combinat. happy atunci am trecut peste fara sa fiu suparata pe ea si am sustinut-o in acea relatie.

| MenInShadow a răspuns (pentru bby):

S-a combinat cu el in timpul relatiei nu?
Stii ce scrie in Biblie sa ierti? Incearca asta, iarta, si spune-i ce te deranjeaza poate nu o face intentionat, nu realizeaza ca asta te afecteaza, desii este cam greu de crezut.
Oricum, incearca, vorbeste cu ea si spune-i, poate v-a intelege.
Daca nu, atunci clar este o prietena falsa si nu cred ca ar mai trebuii sa vorbesti cu ea.

| bby explică (pentru MenInShadow):

Am vorbit astazi si mi-a zis ca vrea sa se desparta de el pentru ca se simte naspa. Eu i-am zis "treaba ta ce faci". Ceea ce nu ii spuneam niciodata ci ii dadeam sfaturi. Apoi a zis ca s-a saturat de situatia asta si a inceput cu subiecte de genul ce am mai facut in zilele trecute oh go on

| MenInShadow a răspuns (pentru bby):

Mi se pare sau ocoleste subiectul.
Si nu cred ca se desparte asa usor de el, asta e o miscare destul de "disperata", si poate fi din 2 motive:
1. Pt ca chiar se simte prost si nu stie ce sa faca sa nu mai fii suparata.
2. Are ceva in cap sa te faca sa te simti nu stiu cum, si vazand ca te prinzi de "jmecherie" incearca sa remedieze situatia si sa astepte alta ocazie.
Continua sa vb cu ea, intreab-o dc se desparte, etc, chestii de genul.
Oricum, intr-o situatia ca asta cel mai bine este sa-ti asculti inima, pentru ca voi femeile faceti asta cel mai bine, noi baietii stam cam prost cu inimatongue
Deci, daca inca mai vrei sa mai fii prietena cu ea, ok dar sa fii cu ochii pe ea. Dar daca crezi ca nu mai vrei sa fii prietena cu ea, ok, dar sa nu regreti mai tarziuwinking

| bby explică (pentru MenInShadow):

O sa vorbesc cu ea si o sa fim doar amice. Nu am sa ii mai zic nici un secret. P. S: ea e mai mare decat de cu 1 an big grin iar el imi trimite mesaje ca nu o place si ca ar fi dispus sa faca orice ca sa fim impreuna.

| Nicoleta100 a răspuns:

Parerea mea este ca... ea are impresia ca sta mereu in umbra ta, si isi doreste majoritatea lucrurilor pe care le ai tu.
Ti s-a intamplat sa-i placa foarte mult o pereche de blugi / o bluza de-a ta? big grin Sa iti imprumute lucruri thinking des sau foarte des.
Fii atenta la detalii big grin
Cat despre fostul tau prieten ....cred ca a vrut doar sa te faca geloasa.

| bby explică (pentru Nicoleta100):

Da mereu imi spune ca am haine super. Si nu e saptamana in care sa nu imprumute ceva de la mine big grin Am la ea o rochita de o saptamana, si nici nu mi-a adus-o.

| pisikuta a răspuns:

Mda, eu tot am patit asa ceva.
mai bine termini prietenia de pe acum
la bine nu o sa duca toata asta...