| MirunaMira9 a întrebat:

Heiiii Tpuu:*! Vreau si eu niste alintaturi sau niste porecle pentru numele Mirunabig grin

Răspuns Câştigător
| Sofiaღ a răspuns:

Bună.

Origine şi semnificaţiile numelui Miruna:

Nume slave: cea aducătoare de pace, mir.

Despre numele Miruna

Miruna are la bază, după unele interpretări, substantivul "myron", un ulei extras din plante parfumate, care are sensul de "balsam", "mirodenie". Din punct de vedere creştin este vorba despre "unt-de-lemnul sfinţit", mirul folosit la Botez.
În slavă, mir înseamna pace, de unde Miruna semnifică "cea aducătoare de pace", "pacifistă".
Cam atât cu semnificaţia numelui tău. Ai un nume de excepţie, trebuie să specific asta [nu mă pot abţine], fii cât se poate de mândră de el. Dar, acum, hai să trecem la subiect, adică la "porecle".
Iată câteva idei care sper să-ţi fie de folos:
1. Miruna.
2. Mirul.
3. Miru'.
4. Mira'.
5. Miruni'.
6. Mirunii.
7. Mirunica.
8. Mirunicuţa.
9. Miry.
10. Mery.
11. Iri.
12. Iry.
13. Irii'.
14. Iru'.
15. Irui.
16. Iri'.
17. Runa.
18. Uny.
19. Miruny.
20. Irra.
21. Mia.
22. Ema.
Pa, pa.

1 răspuns:
| Barbiiie95 a răspuns:

Miru'; Myrunika'Myrunel; Miry; Myra;... Funda?