| tears4crying a întrebat:

Hello all!
Vreau să vă spun că am 18 ani, sunt o fată hipoacuzică și...
Nu îmi găsesc iubirea. Nu am avut iubiți, nu m-am sărutat. Este normal? Nu prea ies afară, deoarece lumea mă arată cu degetul și băieții râd de mine.
Am fost la o școală normală și am terminat liceul.
Am doar două prietene care mă înțeleg, pentru că sunt ca mine.
Sunt prea retrasă. Ce să fac? Nu o să-mi găsesc iubirea niciodată? Vă cer părerea.
Nu vreau bătăi de joc, că am îndurat destule. :/

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Trebuie sa nu te mai consideri o persoana cu handicap si sa nu te mai victimizezi, sa te comporti normal si atunci si cei din jur se vor comporta normal cu tine. Problema ta de sanatate nu este o problema in a-ti gasi pe cineva daca tu ai avea o alta atitudine fata de tine in primul rand. Fiecare sac isi are petecul, asa ca nu trebuie sa disperi. Ai doar 18 ani, viata de abia de acum incepe.

| RainmakerX a răspuns:

Buna!
Eu sunt baiat si te inteleg. Sunt intr-o situatie asemanatoare ca tine insa eu sunt mai mic.
Nici eu nu m-am sarutat vreodata, si ce este rau in asta?
Pur si simplu nu am gasit persoana potrivita,este si cazul tau.Ce sa faci daca lumea este plina de maimute care nu stiu altceva decat sex,bani si sex pe bani?
Fii tu insati,lumea este plina de persoane rele asa ca nu te grabi ca sa faci o greseala colosala...O sa gasesti tu pe cineva pe la facultate,pe la serviciu,chiar si in alte locuri,ai doar rabdare. Exista si baieti ca si tine deci e okay, nu esti singura, nu ai nimic daca nu te-ai sarutat pana acum vreodata... Mare lucru.
Depinde ce intelegi tu prin normal. De exemplu eu ma consider anormal, sunt unul dintre putinii care mai traiesc dupa un anumit cod moral, care sunt diferiti fata de aceasta generatie corupta si vai de ea de toate prostiile care au aparut pe toate drumurile.
Deci concluzia este ca pentru mine esti perfect normala dar pentru cei din generatia asta care s-au obisnuit cu _____ de la 12 ani, pentru ei esti ciudata. Asa ma considera si pe mine cei din jur, ciudat pentru ca nu am fost corupt.

Sincere felicitari!
Succes! O sa gasesti tu pe cineva, ai rabdare...

| Dariusuu a răspuns:

Învaţă să trăieşti aşa cum trebuie şi să nu-ţi mai pese de părerile altora. Tu crezi că ei sunt fericiţi când vorbesc despre tine? Atâta pot şi crede-mă că duc o viaţă tristă.

Trebuie să ai încredere în tine mai multă şi să te motivezi singură.Nu contează dacă n-ai întâlnit încă pe cineva contează ce vei face de acum încolo.
Decât să întâlneşti pe cineva care să-şi bată joc mai bine fără atunci.
Profită de viaţa asta scurtă că timpul care trece acum nu va mai veni niciodată.

Crede-mă

| SergiuBoss11 a răspuns:

Iubirea va veni intr-o zi, ca vrei ca nu vrei, dar nu poti sta zi si noapte in casa, chiar daca esti retrasa.Nu va veni nimeni la tine la usa si va spune "buna! sunt fat frumos, hai sa ne facem de cap".
ai aparat auditiv? hipoacuzia stiu ca este o defectiune a conductului auditiv care diminueaza auzul.
sunt baieti si fete de 25-30 de ani care n-au avut o prietena si nu mai zic nimic.este un deficit in mentalitatile tinerilorstraight facestraight facestraight facesa creada ca daca nu au nu stiu cati iubiti de la 12 ani vor ramane singuri toata viata...pana la 20 de ani stai linistita si nu te plange fiindca esti tanara

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Ce raspunsuri bune dau in ultima vreme!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

încearcă să nu mai fii retrasă, și o să vezi că lucrurile se schimbă.

| dianaaaaax a răspuns:

Bună! Eu cred că n-ar trebui să pui la suflet ce spune lumea cu privire la persoana ta. Trăim într-o societate bolnavă, în care predomină nesimţirea, răutatea, invidia şi multe altele. Dar asta n-ar trebui să te împiedice să ieşi afară, să te distrezi, să te bucuri de orice lucru care te înconjoară. Contează să te simţi bine, să fii fericită şi să-ţi creezi numai stări de bine. Cunosc şi eu persoane, care au chiar şi peste 20 de ani şi nu au avut primul sărut sau o prietenă. Nici cea mai bună prietenă a mea, care este de aceeaşi vârstă cu tine n-a avut un iubit; dar asta n-o împiedică să se distreze. Lucrul ăsta n-ar trebui să te descurajeze. Toţi avem o jumătate aici, pe Pământ, e o chestiune de timp până o găsim. Aşa că încearcă să ieşi în lume cu prietenele tale, bucuraţi-vă că vă aveţi una pe alta şi nu lăsa ca timpul să se scurgă precum nisipul dintr-o clepsidră ca mai apoi să realizezi că n-ai făcut nimic care să îţi aducă o bucurie în suflet. Ai grijă de tine! Te îmbrăţişez!

| IoneeLaaaMaa a răspuns:

Eu cred ca te-ai inchis prea mult in tine. Ce conteaza gura lumii? Iesi afara, ai doar o viata, comunica cu ceilalti o sa vezi ca viata ta se schimba. O sa iti gasesti pe cineva, dar nu mai fi asa timida si retrasa happy Daca stai in casa nu o sa iti gasesti dragosta pe internet laughing Tu si prietenele tale ati putea sa mergeti mai des la club, la suc ca asa dau baietii de voi si o sa fie altfelwinking