| Evvellinn a întrebat:

Hello! Am o problema cu kg, nu pot sa ma ingras. Am mai avut problema asta. Eram foarte slaba pana pe la 13-14 ani, cand am intrat la pubertate m-am ingrasat destul de mult, as putea spune ca aratam perfect. Dupa pe la 15 ani am slabit brusc si nu m-am mai ingrasat, acum am 17 jumate si 40 kg sunt si destul de scunda 1.55 dar asta nu ma deranjeaza. Am luat vitamine si nimic…Mananc destul de mult, primul lucru ce il fac dimineata ii sa mananc. Deci..nu stiu…am luat si sirop de paraziti, dar tot asa…nu stiu…voi ce imi recomandati?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu mai dorești ce nu poți.

| dullcat a răspuns:

Buna.Poate ar trebui sa iti calculezi cat mananci zilnic? Ai 3 mese, cu gustari intre ele? Mananci destule fructe, legume, proteine etc? Ai putea vorbi cu parintii tai sa faci un tratament cu vitamine si alte cele, sub forma de injectii. Iti va da pofta de mancare, insa nu cred ca e indicat.Pana la 20 si ceva de ani inca ai timp sa pui kilograme in plus.Ia in considerare ca foarte multa lume merge la sala si plateste cu bani, timp si energie pentru a slabi.

Tu ai oportunitatea de te bucura de orice fel de mancare fara grija ca te vei ingrasa.Zic sa te bucuri de asta si sa te concentrezi pe alte aspecte ale tale, fiindca nu doar fizicul e cel mai important, desi societate ne baga zilnic ideea asta pe gat.E gresit si superficial. Daca tu te simti bine, in sensul ca esti sanatoasa, chiar nu ar trebui sa te consumi pentru atata lucru.

Daca tot esti nelinistita, poate ar trebui sa mergi la medic pentru un consult? Siropul de paraziti l-ai luat tot in urma unui consult, sper? Pentru ca altfel nu e ok sa luam asa, tratament in functie de ce citim pe internet.

Si eu la 17 ani aveam 48 de kilograme, inaltime 1.65. Iar odata cu inaintarea in varsta, tot s-a mai reglat putin greutatea.Sigur ca in conceptia unora si acum sunt foarte slaba, si probabil voi fi pana la moarte. laughing Asa e cand lumea nu are ce face, mereu comenteaza de altii ca sunt prea plini, prea slabi, prea nu stiu cum. Dar trebuie sa-i ignoram si sa ne vedem de viata!

| VoidEternal a răspuns:

Iti recomand ca regula generala sa nu incerci niciodata sa te ingrasi. Nu vei avea tot timpul metabolismul pe care il ai acum si te vei ingrasa sigur la un moment dat. Iar cand se va intampla asta vei descoperi ca e muuuult mai greu sa slabesti.

| aimullah123 a răspuns:

Ce mananci de obicei?
Spune-ne ce mananci si ce faci intr-o zi.

| AdioTPU a răspuns:

Un medic nutriționist. El îți va face un set de analize și investigații apoi pe baza metabolismului tău îți va prescrie un regim alimentar adecvat pentru ceea ce îți dorești.

| just4ubr2015 a răspuns:

Iti trebuie efort fizic aspirina saracului dimineata si seara si intr-o luna vezi ce te ingrasi.

| Fonk a răspuns:

Mananca ceva fast-food sa vezi ce te umfli.