| Oanix21 a întrebat:

Hello. La mine în oraș se va susține un concert în club iar părinții mei nu mă lasă să merg fiindcă au gandire veche:"dacă pățești ceva, dacă te ia cineva? acolo sunt golani și drogați " Menționez ca am aproape 20 de ani. Le-am spus că mai merg cu o colegă,iar ea mai merge cu cineva,tor aceeași gândire o au. Sunt foarte multe fete care merg,nu pot spune că sunt doar băieți care merg. Nici nu doresc să stau până dimineața la Închiderea clubului, măcar 1 ora din concert(maxim la 2 să fiu acasa) Cum aș putea să i conving? Mi se par foarte exagerați cu această gândire știind că sunt cuminte și am respectat mereu programul lor

5 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Le spui ca pleci si gata. Nu ai 15 ani! Nu mai cere voie ci doar spune-le planul tau si atat. Ii poti asigura ca totul o sa fie ok, ca mai mergi cu cateva persoane si ca te intorci rapid. Mai poti scrie 1-2 sms-uri cu ei, cand ajungi acolo, ca esti bine si cand pleci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 20 ani nu mai ceri voie. Ii informezi unde te duci si aia e.

| Miruna333 a răspuns:

Ai 20 de ani, cum sa nu te lase parintii? Nu mai depinzi de ei... Faci ce vrei, esti majora, o sa te controleze pana la 50?

| AdioTPU a răspuns:

E de apreciat faptul că părinților tăi le pasă de tine, nu-i dojeni pentru asta. Că să fie mai liniștiți ați putea tu și celelalte prietene ale tale să luați și un băiat cu voi că să fiți mai în siguranță și părinții tăi mai liniștiți happy

| Geo1987 a răspuns:

1. Nu au ei gândire veche, ești tu doar o proasta si nesimțită care își jignește parintii mult superiori ca nivel de gândire și experienta de viata.
2. Ai 20 de ani, marș și muncește, du-te în chirie și după job, du-te unde vrea curul tău. Nu trebuie sa își asume parintii prostiile pe care o sa le faci, stai independenta și îți asumi tot, nu sa stai la ei în casa sa vii cu boli de la toți drogații.
3. "Merg cu o colega" este scuza unei puștoaice cretine de 15 ani care crede ca minciunile ei pot fi crezute de un om adult care poate le-a si folosit cu zeci de ani înaintea ei.
4. Ai trăit în peșteră, nu cunoști n cazuri de fete forțate sa facă tot felul de lucruri, nu ai auzit ca în cluburi ți se pot pune droguri în pahat? Și știi ce urmează de fapt dupa aceste lucruri care de multe ori sunt ascunse de adolescentele noastre extrem de limitate în gândire? E atât de greu de înțeles ca noaptea în club nu e totuna cu ziua în biblioteca? Sa îți place să riști, dar nu în sensul bun?
5. Ce vrei sa faci în club, ce așteptări ai de la club, ce comportament o sa ai în club?

Sa mi se scuze limbajul, dar sunt satul de aceste adolescente care si-o cauta grav cu lumânarea, iar după ce si-o iau, nici măcar nu își recunosc greșelile, persista cu mândrie în ele sau dau vina pe alții pentru ele.
Tu fato, ai niște parinti care au grija de tine, nu ai nicio scuza pentru ce o sa pățești. Abia dacă au o scuza cele care au crescut fără părinți, deși chiar și atunci, trebuie sa simți pericolul și sa fugi de el.