| anonim_4396 a întrebat:

Hello TPU!
Mai deci mulți colegi si prieteni mă considera o rasfatata pentru ca am tableta Apple, am 4 iPod-uri(suntem 4 in familie), am muuuuulte laptop-uri, 2 VAIO, am un iPod al meu si e iPod nano si am haine cool dar eu la scoala sunt printre singurii 3 care se îmbracă in uniforma.
Dar părinții zic ca merit pentru ca am 11 ani si am luat un singur bine( din neatentie ca acolo trebuia sa barez răspunsurile incorecte si eu le-am barat pe alea corecte) si pentru ca sunt cuminte si ascultatoare. Am nu stiu cate medalii si la concursuri iau numai locurile1, 2, 3.
Cum sa ii conving sa nu mă mai trateze așa?

43 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Bai da-ma dreacu.Ai tu atatea lucruri? Dar cine-s parintii tai? Obama si Michelle?
Oricum la anii tai nu aveam ce aveai tu, din contra ma bucuram ca aveam prieteni si ca ma puteam juca cu ei. Oamenii judeca pentru ce ai si cum te comporti, tocmai de aia nu vor anturaje cu tine.
Cred ca o sa fi, pe tot parcursul scolii generale, fara vreun prieten adevarat datorita "accesoriilor"pe care nu cred ca o fata de 10-11 ani le arehappy

| Bubuletu a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Bai părinții mei muncesc de tata pleacă la 7 dimineața si vine la 9 seara! Mama are si un post nou si primește cu 50% mai mult salariu. Da, am multe lucruri. Si eu chiar mă port ca un copil normal si dacă cineva imi cere iPod -ul ca numai pe ăla îl iau la scoala sa am ce face pe drum, il dau cu mare plăcere.am avut 3 ani o prietena adevarata dar ceilalți au influentat-o...

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru Bubuletu):

Fie cum zici tu dar din cate stiu si am vazut, tu nu prea poti avea prieteni adevarati.Pana la urma se vor schimba toti si te vor privi altfel, mai devreme sau mai tarziu.
Nimanui nu-i place sa stea langa fete mai cu "avutie" pentru ca isi strica reputatia iar altii vor privi altfel acea persoana.
Banii nu aduc fericirea, in mare parte, doar cumpara lucruri de care ai tu nevoie. Dar prietenii sau un iubit, eventual, nu ii poate cumpara nici mama banilor.
Sfat pentru tine n-am deoarece asta e stilul tau de viata iar altii nu ti`l accepta.

| onlyme2851 a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Nu e vorba numai de avutie, cred ca e vorba si de laudele legate de note si concursuri etc... Putea spune ca are rezultate foarte bune si atat, nu sa le insire pe toate.Asta cred ca denota faptul ca e chiar rasfatata.

| onlyme2851 a răspuns:

Exaaaact!

| Gumitzza5 a răspuns:

Si ce suferii atat?straight face
Haine cool?raised eyebrows Parca voi asta-i de 11 ani spuneati "FAIN". Si eu am multe de la Apple DAR EVIT sa zic la ceilalti ca am.
Evita-le si tu si lasa suferintele asteaoh go on

| ClauditzaXx a răspuns:

Daca ei spun asa si te cosmindera asa, fa-ti noi prieteni, nu le arata ca ai bani ca esti bogata, pentru ca atuncia vor fii pe interes.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei bine, si eu am un telefon LG, am 2 laptopuri LG si Acer, un calculator Samsung, o plasma, linving, casa cu etaj in Timisoara, piscina, Ford si BMW, haine super frumoase, sunt si eu ascultatoare si iau numai note foarte bune mai ales la engleza.
Si eu am 11 ani. [ not 12 sau 13 cum am scris in alte raspunsuri ca sa nu se ia de mine ca sunt... "mica" ].
Si de ce sa nu te trateze?
Eu nu ma laud la scoala, aici ti-am spus doar asa... sa nu te crezi "mai presus".
Eu am fost la toate concursurile inca din a II-a. Am luat locul 2 pe judet.
Si normal ca zic asa daca mergi cu tabletuta si cu iPhoneul la scoala, ca sa fim seriosi, nu ai pierde o asa ocazie.
Si ne-ai numerotat aici, mai aproape toata casa ta.
Nu ai cam exagerat cu muuuulte laptopuri?batting eyelashes
Ai avea tu 50 de laptopuri?
Sa fim seriosiwinking
De unde stim noi ca intrebarea nu e pusa ca sa te distrezi pe seama noastra si tu de fapt stai intr-o coliba [ no offense ].

| Bubuletu a răspuns (pentru anonim_4396):

6 laptopuri! Dar, CULMEA, e ca mai sunt 2 fete in clasa mea cu tableta si ele si-au adus-o. EU NU! Doar iPod -ul! Si mai e o fata cu părinții care au fiecare cate un magazin, se îmbracă cu toate hainele tari si nu de scoala si ea si-a adus tableta la scoala. Pe ea de ce nu o tratează așa? Toți prietenii mei s-au dus la ea... Eu sunt mai retrasă, nu mă bag, dar nici copil copac nu sunt. Deci

| anonim_4396 explică (pentru Bubuletu):

6 Laptopuri? Si sunteti 4 membri in familie?
Ceva imi spune ca tu minti.

| Bubuletu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceva îți spune prost! Vin-o la mine si vezi!

| anonim_4396 explică (pentru Bubuletu):

And, la partea cu anii, si eu pot pune ca am 50 de ani cand de fapt nu am atatia ani.
Ce faci cu atatea laptopuri? Le prajesti la microunde si la mananci? oh go on
Sa fim seriosi, sfatul meu e sa stergi intrebarea.

| Bubuletu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mă interesează sfatul tau

| anonim_4396 explică (pentru Bubuletu):

Bine, gata. Se vede ca esti chiar laudaroasa si egoista. Poate colega ta care a venit cu iPad-ul 4 luni la scoala nu era asa ca tine. Incerci sa iti pui "adjective" ireale? Pentru ca mie nu mi se pare ca esti draguta cu colegii tai, dupa cum vorbesti cu cei de pe TPU. Sa fim seriosi, daca esti bogatasa nu ai cum sa fi buna cu lumea, pentru ca parintii tai te rasfata. Si nu cred eu ca nu ai luat vreun "i" sau vreun "s" in 4 aniwinking

| Bubuletu a răspuns (pentru anonim_4396):

La faza cu notele. Nu am luat niciun i sau s pentru ca învăț mult si nu sunt ca tine. Na! Si in fine. Dacă astia de pe TPU mă insulta ii insult. Si am o prietena săracă, cu diabet, nou venită care a zis ca sunt super si nu m-a lăsat ca alții. Si de ce nu pot fii buna? Nu vreau sa mă laud, dar donez pe luna o punga mare Selgros cu jucării si rechizite, câteva haine si alimente. Si tot rea sunt...

| anonim_4396 explică (pentru Bubuletu):

Si eu am note foarte bune pentru clasa a V-a.
Nu vreau sa ne mai certam.
Ne impacam? Poate am gresit si eu.

| onlyme2851 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact! App, felicitari.Se vede diferenta de limbaj si implicit, de caracter.

| onlyme2851 a răspuns (pentru Bubuletu):

Atunci inseamna ca atitudinea ta e problema. Poate pur si simplu au impresia ca nu pot lega prietenii adevarate cu tine.Intreaba-i pe ei de ce nu te baga in grupul lor, nu pe noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

P. S.: Cate familii bogate am vazut si erau si nefericite. Asa ca, mai bine sarac si fericit decat bogat si trist.

| Bubuletu a răspuns:

Apropo. Eu nu mă laud, dar vreo doi prieteni au venit la mine si știu ce am si așa au răspândit,, vestea" ca sa zic așa.

| sandramaria20 a răspuns:

Spune-le ca daca ai nu stiu cate lucruri scumpe si cool nu inseamna ca esti rasfatata si poarta-te cat mai frumos si cat mai calm si linistit si spune-le ca daca exista un om care are miide lucruri si sunt super frumoase nu inseamna absolut deloc ca omul acela e rasfataat, ok? Si spun-ei unui prieten care spune ca esti rasfatata spun-ei: auzi tu cum te-ai simti daca ai avea multe lucruri ca mine si eu as spune ca esti rasfatata(rasfatat) sau ce vrei tu sa ii zici!

| piticcccccc a răspuns:

La ce ai scris acolo, si eu la prima impresia as crede asta.happy

| Antoonia15 a răspuns:

Pai... mie nu mi se pare ca esti o rasfatata ..defapt primesti lucruri si haine pentru. notele pe care le ai si acestea fiind foarte bune, colegii tai sunt pur si simpu invidiosi! Dar, poate te considera o rasfatata pentru. ca vi cu aceste lucruri la scoala! Oricum incearca sa fi si tu mai prietenoasa cu ei!:*happy

| Bubuletu a răspuns (pentru Antoonia15):

Sunt prietena cu toți si la scoala mi-am adus DOAR un iPod, 4 zile. O fata si-a adus tableta o luna si toți prietenii mei mă considera o rasfatata, dar acum stau numai cu fata aceea si ea e raiul pe pământ...

| Antoonia15 a răspuns (pentru Bubuletu):

Deci acum chiar ca ii dau dreptate intr-un fel lui piticcccccc si dupa felul cum vorbesti. dar na nu sunt eu in stare sa te critic!

| Bubuletu a răspuns (pentru Antoonia15):

Cum vorbesc? Nu o zic cu rautate...

| Bubuletu a răspuns (pentru Antoonia15):

Si, apropo, nu sunt așa de,, liberă". Mi-am facut e-mail singura ca sa intru aici si nimeni nu știe. Nu am nici facebook, nici mess, dar am asta.

| Antoonia15 a răspuns (pentru Bubuletu):

Dar tu cati ani ai?thinking

| Antoonia15 a răspuns (pentru Antoonia15):

Ca sigur esti prin clasele 1-4 daca ai note de bine si foarte bine!

| Bubuletu a răspuns (pentru Antoonia15):

Nu am zis? 11

| Bubuletu a răspuns (pentru Antoonia15):

Si doar o nota de bine!

| Antoonia15 a răspuns (pentru Bubuletu):

Na ai 11 ani si imi zice mie ca nu ai facebook si mess!

| Bubuletu a răspuns (pentru Antoonia15):

BA DA, AM 11ANI SI SUNT IN CLASA A PATRA SI NU AM FACEBOOK SI NICI MESS CA MAMA ZICE CA O SA IMI OCUPE TOT TIMPUL SI NU O SA MAI ÎNVĂȚ! Si de ce sa nu îți spun dacă așa este? Uita-te pe profil si vezi când m-am născut!

| Antoonia15 a răspuns (pentru Bubuletu):

Bine tu hopa stai calma!laughing))))

| onlyme2851 a răspuns (pentru Bubuletu):

Si de ce, ma rog, toti copiii de 11 ani ar trebui sa aiba facebook? Ce ti se pare asa tragic ca nu ai facebook si mess?

| Bubuletu a răspuns (pentru onlyme2851):

Nu am zis asta, dar TOȚI din clasa mea, pana si d-na de 60 de ani are!
Si mă simt cam prost ca toți numai asta zic:
Mai știi, canda am vb pe fb.
Intri azi pe mess

Si zic asta de fata cu mine si eu raman pe dinafara.
Mai, eu nu mă laud, serios vorbind!
O fata a fost la mine si a văzut ce am si a zis la toți!
Nimeni nu știa pana atunci...cam așa merge treaba

| xRainyDay a răspuns (pentru Bubuletu):

Ne laşi?
Vezi că tot la vorba mea şi a lui ABBY ai ajuns? Şterge mă răspunsurile alea! Că întrebarea ai şters-o oh go on

| onlyme2851 a răspuns (pentru Bubuletu):

In fine....eu zic sa incerci sa vorbesti cu ei.Nu cred ca o sa iti intoarca spatele sau ceva de genu'.
Iar legat de fb sau mess, fa-ti cont si id, daca e chiar asa de grav.Nu trebuie neaparat sa intri mereu... oricum, nu cred ca nu sta nimeni non-stop sa verifice toate laptopurile, IPhone-urile etc pe care zici tu ca le ai.
Si inca ceva...calmeaza-te si nu te mai enerva din orice.Vad ca tuturor le-ai raspuns de parca ti-ar fi sarit in cap, la propriu.In fond, nici tu nu pari foarte amabila si draguta cu ceilalti.Esti mica, incearca sa fii mai calma, mai amabila si prietenoasa cu oricine intrii in contact. Daca de acum ai probleme de genul asta, mai tarziu ce=hiar nu stiu ce vei facethinking

| Bubuletu a răspuns (pentru onlyme2851):

Mai, nu prea pot fii calma ca așa e firea mea. Nu sunt linistita nici când dorm. Atunci când pot sa dorm...si, uite, am scris cam tot ce am pentru ca altfel tot la asta s-ar fi ajuns. Eu la laptopuri nu am zis cate am si tot m-am întrebat unul.
Recunosc, vreo3 laptopuri nu la folosim, le-am primit, i phonurile sunt ale lui tata ca tine unul acasă, unul la birou, unul in mașina si celălalt ...chiar nu știu.
Mă acuzați mai ales gutuie ca sunt nesimtita, mă da dracului si asta nu prea imi place. Vouă v-ar plăcea? Ați mai putea sta calmi?
Si nu am vrut sa mă aprind dar toți mă acuza si putini mi-au răspuns.

| onlyme2851 a răspuns (pentru Bubuletu):

Da, eu una as putea fii calma daca as stii ca de fapt nu sunt cum ar spune respectiva persoana.Ba poate chiar m-as amuzabig grin
Daca din fire, tu nu esti o persoana calma, e clar ca daca ai incerca sa iti convingi colegii ca nu esti cum cred ei, iar ei te-ar contrazice, tu te-ai enerva si le-ai lasa aceeasi impresie.Asa ca incearca sa te schimbi un picut, sa fii mai toleranta, mai calma, mai rabdatoare si mai prietenoasa si o sa vezi ca in putin timp lucrurile se vor rezolva.

| Antoonia15 a răspuns:

Bine zici.laughing))))))))

| XxXandr33aXxX a răspuns:

Nu trebuie sa te comporti cu ei ca o rasfatata, trebuie sa le fi o prietena buna si poate o sa-i ajuti cu ceva cu toate aceste echipamente, ca sa le spun asalaughing. Ai grija ca o sa-ti strangi multi prieteni falsi pe baza ca esti mai bogata sa zicem decat altii. Daca nu merge asa nu ii baga in seama gasesteti un prieten sau o prietena si sa stai cu ea si apoi o sa vezi cum vor vrni toti la tine. Sper ca te-am ajutat.

| Theutzica a răspuns:

Pai sincer, piticcccc, cam are drepatate, dar cine sunt eu sa judec? Oricum poate ca ei sunt nedrepti, dar tu trebuie sa le arati ca nu esti asa cum cred ei ca esti! Asa ca incearca sa uiti de tot ce ai si incearca sa fi mai modesta.Bafta!